Başarılı Girişimcilik

Terzi işi danışmanlık hizmeti veren kadın girişimcinin öyküsü

Balıklı Audit, şirketlere terzi işi danışmanlık hizmeti veriyor

Ernst & Young’da denetçi olarak çalışırken kendi şirketini kuran Tuğba Balıklı, yerli yabancı onlarca şirkete kurumsal danışmanlık hizmeti veriyor. Balıklı, şirketlerin ihtiyaçlarını dinleyerek her şirketin organizasyon yapısına özel çözümler sunduklarını, yani terzi işi danışmanlık hizmeti verdiklerini söylüyor.

Küresel rekabet ortamında dünyayla yarışan şirketler için mali işler yönetimi, kurumsal finansal, uluslararası denetim standartlan gibi konularda danışmanlık almak bir zorunluluk haline geldi.

Son yıllarda bu konuda hizmet veren çok sayıda şirket ortaya çıktı. Tuğba Balıklı’nın kurduğu Balıklı Audit de bunlarda biri. Ernst & Young’da denetçi olarak çalışırken İzmir’in en büyük holdinglerinden birinin Tuğba Balıklı’dan danışmanlık istemesiyle kuruldu Balıklı Audit. Bunun ardından gelen yoğun talepler doğrultusunda şirket resmi bir kimlik kazandı. Aslında sermayesini bile kendisinin ürettiği bir kuruluş hikayesi olduğunu belirtiyor Tuğba Balıklı ve hala Balıklı Audit’in kuruluşuna ön ayak olan şirketi kurucu ortakları gibi gördüklerini söylüyor.

Tuğba Balıklı

Tuğba Balıklı, kuruluş sürecindeki anılarını ise şu şekilde anlatıyor: “En güzel tebessüm bırakan kuruluş anımız, bir akşam müşteri hizmetimiz çıkışında tüm ekip olarak sandalye ve masa alışverişimizi yapıp, kendimiz monte edip, müşteri talebini karşılamak için sabahlamış olmamızdır, inanılmaz bir motivasyonla başladık yolumuza.”

EuraAudit International üyesi oldu

Şirket, işe kurulduğu 2007 yılında sadece uluslararası finansal raporlama standartları ve bağımsız denetim hizmetleri vererek başladı. Kısa süre içerisinde kurumsal finansman ve yönetim stratejileri hizmetlerini de bünyesine katarak şirketlerin mali işler anlamında tüm ihtiyaçlarını karşılayan bir organizasyona dönüştü. Bu kapsamda da, 2012 yılında EuraAudit International Bağımsız Şirketler Birliği üyesi oldu. EuraAudit International, 150 denetim şirketinin bini aşkın çalışanı ile dünya çapında hizmet veren bir kuruluş. Ekonomideki globalleşme ile birlikte tüm dünyada hizmet verebilmek ve diğer ülkelere erişebilmek adına EuraAudit International üyesi olduklarını söyleyen Balıklı, uluslararası bir güç olarak müşterilere ihtiyaçları olan değeri sağlayabilmeyi hedeflediklerini belirtiyor.

Şirket, bugün hizmetlerini mali işler yönetimi, kurumsal finansal danışmanlık, uluslararası denetim standartları ve uluslararası finansal raporlama standartları olmak üzere dört ana grupta topluyor. Denetim hizmeti, halka açık veya yabancı sermayeli şirketlerin finansal tablolarının UFRS’na (Uluslararası Finansal Raporlama Standartları) göre bağımsız denetimini kapsıyor. Şirket, mali işler yönetimi hizmetini ise muhasebe ve finans ile ilgili her türlü hizmeti maksimum kazanç, minimum risk anlayışı ile sunuyor. Satın alma ve birleşme alanının her aşamasında strateji ve danışmanlık hizmeti verirken, yabancı ortaklı şirketlerin yurtdışı finansal raporlama hizmetini de yerine getiriyor.

Şirkete özel danışmanlık

Balıklı Audit’i farklılaştıran en önemli özelliği şirketlere özel terzi işi danışmanlık yapması. Farklılaşmanın birebir işin içinde olmaktan kaynaklandığını söyleyen Balıklı, finansal tüm konularda adeta şirketin bir departmanı, şirket sahibinin sağ kolu gibi işe kendilerini adadıklarını vurguluyor. Teknik uzmanlığı, butik bir denetim ve danışmanlık şirketi anlayışı ile birleştirdiklerine dikkat çeken Balıklı, şöyle devam ediyor: “Hizmet verdiğimiz alanlarda kurumsal hizmet vermenin yanında, yeni değerler yaratarak müşterilerimizin bir bakıma güvenilir çözüm ortağı olduk. Bu bir farklılaşma yarattı. Çünkü bu sektördeki diğer büyük şirketlerin, açıkçası, bu yakınlıkta çalışması organizasyonel olarak pek mümkün olamıyor.”

Balıklı Audit, müşterilerin gerçek ihtiyaçlarını belirlemeye ve karşılamaya odaklanıyor. Şirket, en başta müşterilerin ihtiyaçlarını dinleyerek, her şirketin organizasyon yapısını iyi analiz ederek, onlara en uygun ve etkili çözümü sunma amacıyla yola çıkıyor. Teklif vermeden önce müşteriyi dinlediklerine dikkat çeken Balıklı, “Tam anlamıyla ihtiyacını, eksiklerini, bizim en yüksek faydayı nasıl sağlayabileceğimizi tespit eder, ona uygun bir iş planı uygularız. Bu iş planı da zaten işin en önemli fazını oluşturur. Bu sebepten kuruluştan bugüne kadar yaptığımız tüm projeler birbirinden farklı oldu” diyor.

Deneyimlerini paylaşmak için akademi

Tuğba Balıklı, edindiği deneyimleri paylaşma fikriyle bir de akademi kurdu. Dünyada ve Avrupa’da binlerce şirketin finansal | raporlamalarım | UFRS’ye göre I gerçekleştirmesi, Academy’nin yola çıkış kılavuzu oldu. Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda UFRS’nin 1 Ocak 2013’den itibaren zorunlu bale gelmesi ile birlikte; şirketlerin eğitim ve entegrasyon ihtiyacım karşılayan Balıklı Audit, şirketlerin UFRS standartlarında yetkinlik kazanmasını sağlayacak teorik bilgilerinin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışı deneyimlerinden yararlanarak örnekler sunuyor.

İzmir-İstanbul arasında köprü görevi üstleniyor

Portföyünde yabancı ve Türk sermayeli şirketler bulunan Balıklı Audit; ABD, İtalya, İngiltere, İspanya, Almanya, Yunanistan, Hollanda, Romanya, Kırgızistan, İsrail, İrlanda, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar sermayeli şirketlerle çalıştı. Türkiye’de ise Bakioğlu Holding, Güral Porselen, Dalan, Uğur Derin Dondurucu, Uyum Marketleri ve DYO’nun da aralarında olduğu, İstanbul, Ankara, İzmir, Denizli, Bursa, Kütahya, Kayseri, GAntep, Elazığ gibi farklı illerden firmalarla çalıştı. Tuğba Balıklı, İzmir ve çevresinin kendileri için önemli bir coğrafya olduğunu söylüyor ve ekliyor: “İzmir’de ilk 100’deki endüstri şirketleri arasında portföyümüzde çok müşterimiz var. Bu kuruluşumuzun İzmir’de olmasından da kaynaklanıyor. O bölgenin dinamiklerine çok aşinayız. Hem ihtiyaçlarım çok iyi karşılıyoruz. Hem de İstanbul finans piyasasıyla köprü görevini üstleniyoruz.”

Ayşegül Sakarya Pehlivan / Ekonomist

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu