Makaleler

Teşviklerden Yararlanmak İçin Planlı Çalışmak Gerekli

YENİ teşvik paketi sonrasında, illerde yatırımı çekme için çalışmalar yapılmaya başlandı. Teşvik haritası açıklanmadan önce odalar ve diğer sivil toplum kuruluşu yöneticileri illerinin gelişmemiş olduğunu kanıtlamaya çabalıyorlardı. Açıklama sonrasında ise bu kişilerin tam aksi yönde çalışma yapmaları gerekli oldu. Yatırımcı çekmek isteyen yöneticiler, illerinin gelişmiş olduğunu ve yatırımcıya her türlü imkânı sunduğunu anlatmak zorunda kaldı. Bunun da nedenleri var: Bir girişimci, ancak altyapısı gelişmiş ve genel eğitim düzeyi yüksek bir yörede yatırım yapmayı tercih eder. Ayrıca tarımsal faaliyetin ağır bastığı, hasat döneminde fabrika işçilerinin köylerine dönmek istediği bir ilde sanayi dalları kök salamaz.

Halen illerin tanıtım çalışmalarının çoğunluğu amatörce yürütülüyor. Örneğin illerin ve bazı ilçelerin sanayi ve ticaret odalarının internet sitelerini incelediğimde, büyük çoğunluğunun baştan savma bir şekilde düzenlendiğini gördüm. Bu sitelerin içinde profesyonel yöntemlerle ilin yatırım potansiyelini sergileyenlerin sayısı altıyı yediyi geçmiyor.

Bir ilin kalkınma kampanyasında “merkezi yönetim-yerel yönetim-sivil toplum kuruluşları” sacayağına büyük görev düşüyor. Bu üçlünün bir ayağı eksik olduğunda kalkınma çabaları çıkmaza girebiliyor.

TANITIM ŞART

Tanıtım çalışmalarında kullanılacak malzemenin içeriğinin güçlü olması yatırıma niyetli girişimcileri etkileyebilir. Aşağıdaki önerileri veya il bünyesinde geliştirilecek sunum teknikleri başarı ihtimalini yükseltebilir:

■    Kalkınma kampanyasından önce ilinizin tüm zenginliklerinin bir dökü-m ü n ü yapın, lliniz-d e n yetişmiş bilim adamlarını ve girişimcileri tespit ederek onlarla sıcak bağlantılar kurun.

■    Yatırım potansiyelinin tanıtılmasında bilgisayar ve internet teknolojisinin tüm imkanları kullanılmalı.

■    II nüfusunun yapısı, eğitim ve refah düzeyi konusunda bilgiler verildiğinde, yatırımcıyı ikna etmek kolaylaşır. İldeki banka şubeleri, resmi ve özel sağlık tesisleri ile sosyal faaliyetler de yatırım kararında önemli bir rol oynar.

■    Girişimciler her şeyden önce arsa, elektrik ve su kullanma imkanları, yol durumu, doğal kaynaklar ve ulaşım imkanları hakkında bilgi edinmek ister. Bu tür bilgiler ayrıntılı olarak verilmeli.

■    Yatırımcıların ildeki imkanlar hakkında bilgi sahibi olması için, gazetelere ve ekonomi dergilerine hatta televizyon kanallarına ilan verilebilir. Ancak bu tanıtım malzemelerinin dili iyi bir kullanma kılavuzu kadar sade ve anlaşılır olmalı.

YATIRIMCILARI ÇEKME YÖNTEMLERİ

İl dışından yatırımcıları çekmek için yapılan çalışmaların planlı ve programlı bir şekilde yürütülmesi gerekiyor. Gerek hazırlık döneminde gerekse programın hayata geçirilmesinde, aşağıdaki önerilerin dikkate alınması yararlı olabilir:

■    Yatırımcılarla görüşme: Yatırımcının size gelmesini beklemeyin, siz onların peşine düşün. Türkiye’nin başlıca girişimcilerini tespit ederek onları ziyaret edin. İlinizin yatırım potansiyelini ve onlara sağlayacağınız imkanları anlatın.

■    Büyük kentlerde tanıtım: Kalkınma toplantılarını il merkezinde yapmak yerine İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi yatırımcıların ve girişimcilerin yoğun olarak bulundukları illerde yapın. Bu tür “road-show”ları, yurt dışında da düzenlemeye gayret edin.

■    Ek teşvikler: Hükümetin aldığı teşvik önlemleri dışında, belediyeler ve il özel idareleri de yatırımcıları ile çekmek için ek kolaylıklar ve imkânlar sağlayabilir. Yatırım kararı alanlara tek durakta hizmet verilmeli, merkezi hükümetin ve belediyenin bürokratları, reklam şirketlerindeki müşteri temsilcilerine benzer şekilde, bir yatırımcı temsilcisi gibi davranmalı.

■    Etkileyici bir slogan: Hem il halkının hem de dışarıdan gelecek yatırımcıların dikkatini çekecek bir slogan bulunması, kampanyanın etkinliğini artırabilir.

■    Halkın katılımı: Yatırımların artması ancak halkın bu çalışmaları desteklemesi ile mümkün olabilir. Yerel yöneticilerin ve her ilin önde gelen kişilerinin katılacağı çalışmalarda gönüllülük esas alınmalı ve ilin tümünde bir heyecan rüzgârı estirilmelidir.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu