Sağlık Haberleri

Tibet Çanaklarıyla Uygulanan Ses Masajı

Peter Hess Ses Terapisi Yöntemi

GÜNÜMÜZÜN en önemli sorunlarından biri stres. Evde, iş hayatında, trafikte attığımız her adımda
karşımıza çıkan sorunlarla boğuşuyor, günümüzün çoğunu stres altında geçiriyoruz. Stresin azaltılması ve daha huzurlu ve dingin olmamıza yardımcı olmak için uygulanan pek çok yöntem var. Bunlar beraberinde önemli bir ekonomi de oluşturuyor. Bunlardan biri de ‘Peter Hess Ses Terapisi’ yöntemi. Bu yöntem son zamanlarda popüler olmaya başladı. ‘Ses masajı’ olarak da adlandırılan bu yöntem Alman fizik profesörü Peter Hess tarafından geliştirilmiş. 12 farklı metal kullanılarak üretilen özel çanaklarla uygulanan bu masajın kökü binlerce yıl öncesine uzanıyor. Özellikle Uzakdoğu’da yaygın olarak kullanılan bu terapi yöntemini Türkiye’de tercih edenlerin sayısı hızla artıyor. ‘Tibet çanakları’ adı verilen gereçlerle yapılan terapilerin fiyatları 250-500 TL arasında değişiyor.

“GÜNDEN GÜNE İLGİ ARTIYOR”

Ses masajı uygulayan isimlerden birisi Sırma Belin. Belin, “Bu, ses çanaklarına ucu keçe bir tokmakla vurulması yolu ile çıkan ses titreşimlerinin hem kulak içindeki sinir uçları hem de deri üzerindeki sinir uçları ile beyne iletilmesi, beyin dalgasının düşmesi, mutluluk hormonlarının aktive olması yolu ile derin gevşemeyi sağlayan holistik bir yöntem. Özellikle stresle baş etme yöntemi olarak değerlendiriliyor” diyor. Kullanılan ses çanaklarının şifalı frekanslar yayan, hurda olmayan temiz metallerden üretildiğini söyleyen Belin, “Bunlar Nepal ve Hindistan’da üretilen 12 metalin kullanıldığı bronz alaşımı olan çanaklardır. Peter Hess terapi ses çanakları olarak adlandırılır” açıklamasını yapıyor. Belin uygulamanın nasıl gerçekleştirildiğini ise şu sözlerle anlatıyor: “Danışanla yapılan bir ön görüşmeden sonra, danışan üzerindeki kı yafetlerle rahat bir masaj yatağına uzanır. Ayak tabanlarından başlayarak farklı boyutlardaki ses çanakları bel, kuyruk sokumu, karın, omuz ve boyun gibi bölgelere konup nazikçe vurulur. Ses çanaklarından çıkan ses titreşimleri beden sıvılarım harekete geçirerek hücre bazında bir hareket başlatır; böylece tansiyon dengelenir, ağrılar azalır, kaygı, korku, güven ve öz güven sorunları ortadan kalkar. Kişi kendini zinde, rahatlamış hisseder. Seansın sonunda derin gevşemenin etkisi ile kişi genelde uyur. Birkaç dakikalık sessizliğin ardından danışanla yapılan görüşmede geri bildirimler alınır ve bir sonraki seansın planlaması yapılır” şeklinde konuşuyor.

Bu uygulama için yaklaşık bir buçuk saat gibi bir süreyi planlamak gerektiğini söyleyen Belin, “Ön görüşmeden sonra ses çanakları ile gerçekleşen seans 45-50 dakika sürer, seans sonrası görüşme ile birlikte toplam süre bir buçuk saati bulur” diyor. Bu seans için talep edilen ücret ise 250 TL. Seanslarını çoğunlukla ofisinde gerçekleştiren Belin, “Zaman zaman davet edildiğim başka merkezlerde, kurumlarda matların üzerinde uzanarak gerçekleşen grup ses meditasyon-ları da yaptırıyorum. Ses ile ilk kez tanışacaklar ve grup içinde olmayı sevenler için grup meditasyonları bireysel ses masajı seansına bir alternatif oluşturuyor” diyor.

45 KİŞİ MEZUN OLDU

Ses masajını stres altında olan, rahatlamaya ihtiyacı duyan, uykusuzluk çeken, duygusal olarak kendini iyi hissetmeyen, ağrıları örneğin fibromiyaljisi, migreni bulunan, sınav stresi yaşayanların tercih ettiğini ifade eden Belin, 2015’te merkezi Almanya’da bulunan ve Türkiye’de temsilcisi olduğu Peter Hess Institut’da ses masajı uygulayıcı eğitimini almış. Türkiye’de eğitmen olabilmek için ayrıca bir eğitim görmüş. Bu konuda daha yetkin olabilmek için de birçok eğitime katıldığını söyleyen Belin, “Türkiye’de bu işin eğitiminin öncülüğünü yapıyorum” diyor.

2017’de Peter Hess Academy Turkey’in kurulduğunu söyleyen Belin bu akademi ile Türkiye’de ilk kez ses masajı eğitimlerinin başladığı bilgisini veriyor. Şu ana kadar mezun olmuş ve hala eğilimine devam edenlerin sayısı 45’i buluyor. Mezun olan öğrenciler sadece İstanbul’da değil Türkiye’nin farklı şehirlerinde Peter Hess ses masajını uyguluyor. İzmir, Alaçatı, Bodrum, Bursa, Adana, Antalya’da da ses masajı yapanlar var. Belin, “Ses ağımız günden güne büyüyor. Eğitime psikiyatrik tedavi altında olmayan ve ileri bir hamilelik döneminde olmayan herkes katılabilir. 5 modüllük bir eğitimi tamamlayıp sonunda sertifika alanlar ses masajı uygulayıcısı olabilir” diyor.

Sırma Belin internet sitesi: http://sirmabelin.com/

250-400 TL ARASINDA

Ses terapisi veren merkezlerden bir diğeri ise Radia Gelişim. Firma kurucusu Seda Rodop Soran, “Sesle terapi bedenlerimizdeki düşük titreşimli frekansların yüksek titreşimli frekanslara dönüştürülmesi için uygulanan bir yöntem. Pek çok sesle şifa yöntemi mevcut.

Kendi sesimizle şifa, müzik aletleriyle, akustik ses çubukları ile Tibet çanakları, şaman davulu gibi uygulanan sesle şifa türleri vardır” açıklamasını yapıyor. Hepsinin uygulanış şeklinin farklı olduğunu söyleyen Soran, kendisinin Acutonics Sesle Şifa sistemi eğitimi aldığını vurguluyor ve aldığı eğitimi şu sözlerle tanımlıyor:

“Acutonics, kökeni doğu tıbbı ve felsefesine dayanan, gezegenlere uyumlu ses çubukları (diapozon) ve senfonik gong, Tibet çanakları, çanları, davullarının kullanımından faydalanılarak oluşturulan bir titreşimscl ses sistemi. Bedenimizdeki akupunktur noktalarına ses çubuklarından gelen titreşimlerin uyumlanması yöntemi.”

Soran, yöntemi ilk uygulayan Donna Carey’dcn bir alıntının amacı daha iyi anlatacağını söylüyor. Alıntı şöyle: “Bedenimizdeki her hücrenin bir tınısı vardır. Her hücre, dinamik ve ritmik bir örüntü içinde yaşar. Her organın kendine has bir döngüsü ve nabzı vardır. Kayıtsız şartsız her sistemin bir döngüsü, ritmi, örüntüsü ve nabız atışı vardır ve bu dinamikler de dünya ve semavi âlemlerin döngüleri ile rezone eden bir ahenk ve ilişki içindedir.”

Ses terapisinin ilgi duyan herkes tarafından tercih edilebileceğini aktaran Soran, bireysel seansların bir saat sürdüğü ve fiyatların ise 250-400 TL arası değiştiği bilgisini veriyor.

Radia Gelişim: https://radiagelisim.com/

“SESTEN GELEN ŞİFA”

2006’dan sonra Hindistan’a 12 yıl boyunca aralıklarla yaptığı yolculuklar sırasında aldığı ses şifası eğitimlerinin ardından bu hizmeti vermeye başlayan Birlik Bilinci Eğitmeni ve Danışmanı Tuba Küçükaksu, “Kristal ses çanakları, sesin gücünü ve kuvars kristalinin mucizevi şifasını birleştiren çok etkili bir şifa aracıdır” diyor. Yüzde 70’inden fazlası sudan oluşan insan bedeninde kristal çanaklardan yayılan sesin hücrelerde yankıya neden olduğunu söyleyen Küçükaksu, göle atılan bir çakıl taşının sebep olduğu dalgacıklar gibi çanaklardan gelen sesin de halkalar halinde tüm bedene yayılıp, hücreleri rahatlattığını, uyumlu hale getirdiğini ve enerji verdiğini ifade ediyor. “Bu şekilde insan vücudunu oluşturan 100 trilyona yakın hücre nazik bir masaj alır. Yapılan araştırmalarda, doğru ve doğal sesler bağışıklık, endokrin ve otonom sistemlerin sağlıklı işlemesini destekler. Doğal ve uyumlu sesler hızlıca stresi azaltır ve vücudumuzun dengeye dönmesini sağlar” diyen Küçükaksu, kuvars taşından üretilen bu özel çanaklar ile yapılan bu uygulamanın, kişinin huzurlu olmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

“Günümüzde yoğun çalışan birçok insan kendine vakit ayıramamakta ve özellikle şehir yaşamıyla birlikte sakinliğini zaman zaman koruyamamakta. İşte bu noktada kristal ses banyosu ihtiyacınız olan gevşemeyi sağlayabiliyor” diyen Küçükaksu, uygulama fiyatının birebir veya grup şeklinde verilmeye göre değiştiği bilgisini paylaşıyor. Kişilerin ihtiyaç ve taleplerine göre katılım bedelleri de buna göre değişiklik gösteriyor.

Birlik Bilinci: https://www.birlikbilinci.com/hakkimizda/tuba-kucukaksu

Dünyada ses masajı

Alman Peter Hess tarafından 30 yılı aşkın bir süre önce geliştirilen ses masajı Avrupa’da ve dünyanın birçok ülkesinde hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde, felçlilerde, MS, parkinson, demans ve alzheimer gibi hastalıklarda, psikoloji kliniklerinde, konuşma bozukluklarında, anaokullarında, okullarda, huzur evlerinde kullanılıyor. Genel uygulamanın dışında sporcularda, hayvanlarda uykusuzluk sorunu yaşayan ve yoğun stres altında olup rahatlamak isteyen kişilerde de kullanılıyor.

YEŞİM OKSAY

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu