Başarılı Girişimcilik

Ticaret Odaları melek yatırıma cennet oluyor

Melek yatırımcılar tek başlarına yatırım yapmak yerine melek yatırım ağları kurup toplu şekilde yatırım yaparlarsa yaptıkları yatırımın başarılı olma ihtimali 10 misli artıyor.

GEÇEN haftalarda İtalya’nın Torino kentinde Dünya Ticaret Odaları Federasyonu’nun (ICC) 2 yılda bir düzenlenen kongresinde konuşmacıydım. 3 gün süren ve tüm dünyadan yaklaşık 1000 civarında ticaret odası başkanı ve profesyonelinin katıldığı kongrenin en can alıcı panelinde tartıştığımız konu şuydu: KOBÎ’lerin, finansmana ulaşımı nasıl kolaylaştırılır?

İlk gün ana salonda düzenlenen ve yaklaşık 500 dinleyicinin katıldığı bu panelde konuşmacı olarak benimle birlikte Avrupa İmar Bankası Başkan Yardımcısı, İtalya Ticaret Odası Başkanı, Avrupa Microfinans Birliği Başkanı ve Almanya Ticaret Odası Genel Sekreteri de yer aldı.

Konuşmacı dağılımı mikrofinans, melek yatırımcı ve banka finansmanı şeklinde gerçekleştiği için her aşamadan KOBİ’yi ilgilendiren değişik perspektiflerden iyi fikirler ortaya çıktı.

Açık söylemek gerekirse, çoğunluğunu ticaret odası başkanmm oluşturduğu dinleyicilerin sorularından ve panel sonrası ikili görüşmelerden anladım ki hiç birinin melek yatırımcılık sisteminden haberleri yok. Ancak dinledikten sonra da müthiş bir ilgi gösteriyorlar.

Ticaret odası başkanlarından gelen müthiş ilginin sebebi, aşağıda maddeler halinde sıraladığım ve paneldeki ana mesajlarımı içeren detaylar oldu:

1. Melek yatırımcı dediğimiz insanların çoğu zaten ticaret odalarının üyeleri. Yani, ticaret odaları aslında melek yatırımcı merkezi.

2. Melek yatırımcılık konusu ticaret odaları tarafından ele alınmadığı için, ticaret odası üyeleri aslında mükemmel birer melek yatırımcı adayı olduklarının farkında değiller.

3. EBAN’ın 2 günlük CBA (Certified Business Angels) eğitim programı ile tüm ticaret odası üyeleri melek yatırımcılığın ana hatlarını öğrenip EBAN onaylı melek yatırımcı olabilirler.

4. EBAN istatistikleri şunu gösteriyor ki melek yatırımcılar tek başlarma yatırım yapmak yerine melek yatırım ağları kurup toplu şekilde yatırım yaparlarsa yaptıkları yatırımın başarılı olma ihtimali 10 misli artıyor.

5. Öyleyse, her ticaret odası kendi melek yatırım ağını kurup kendi üyelerine ortak yatırım yapma platformunu EBAN eğitiminden sonra hemen sağlayabilir.

6. Kurulacak olan Ticaret Odası Melek Yatırım Ağı’nı EBAN akredit edip tam üye olarak kabul ettiğinde de artık hem yurtdışındaki melek yatırımcılarla ortak yatırım yapma hem de yapılan yatırımları global pazarla kolayca buluşturup ikinci ve üçüncü round finansmanı KOBİ’lere ve startuplara sağlamanın yolu açılmış olur. Örnek vermek gerekirse; Brüksel Ticaret Odası Melek Yatırım Ağı, Antalya Ticaret Odası Melek Yatırım Ağı’nm yapacağı yatırımlara ortak olabilir veya Antalya’daki KOBİ’lerin ilginç iş fikirlerine direkt yatırım yapıp söz konusu yatırımın fon yönetimini belirli bir yüzde karşılığında Antalya Ticarct Odası Melek Yatırım Ağı’na yaptırabilir. Böylelikle Antalya’daki KOBİ’ler ve startuplar ticaret odasının bu ağı sayesinde global

pazara çıkabilme fırsatını yakalamış olur. Ayrıca, Antalya Ticaret Odası da, Antalya’daki KOBİ ve startupların yanı sıra kendi üyeleri için de mükemmel bir finansman bulma köprüsü haline gelerek üyelerine süper bir hizmet götürmüş olur.

Bu fikir ICC Başkanı’nm o kadar hoşuna gitti ki, şimdi EBAN olarak önümüzdeki ay Paris’te ekibiyle yapacağımız toplantı sonrası dünyadaki tüm ticaret odalarına bu sistemi aktaracağız. EBAN Başkam’mn da katılacağı bu toplantı sonrası muhtemelen bu projeyi ben yürüteceğim için sizlere gelişmeleri ilk ağızdan aktarmaya devam edeceğim.

Bu arada, Torino’daki bu konferansın en aktif ülkesi Türkiye’ydi diyebilirim. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, beraberindeki ticaret odası başkanlarından oluşan heyetle güzel bir Türkiye tanıtımı yaptı. Hem açılış oturumunda hem de B20 Özel Oturumu’nda özellikle bu yılki G20 Zirvesi hakkında çok güzel bilgiler verdi.

Torino’daki konferansa katılan TİM Başkam Mehmet Büyükekşi de, Rifat Hisarcıklıoğlu da Türkiye’de Hazine Müsteşarlığı’nca onaylı melek yatırımcılar. Dolayısıyla yukarıda anlattığım ICC -EBAN projesinin en hızlı yol alacağı ülke Türkiye olacaktır diye düşünüyorum.

Herkese iyi haftalar…

Baybars Altuntaş / Para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu