Makaleler

TOYP Olağanüstü 10 Başarılı Gençlerin Peşinde

Dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından Genç Liderler ve Girişimciler ( JCI ) Derneği ( Junior Chamber International ) bu yıl da başarılı gençlere fırsatlar sunmaya devam ediyor.

JCI tarafından dünya çapında gerçekleştirilen ve son 16 yıldır da JCI Türkiye liderliğinde ve JCI İstanbul proje yönetiminde ve ana sponsorluğunda gelenekselleştirilen TOYP’11 (Ten Outstanding Young Persons) “Türkiye’nin 10 Başarılı Genci Ödülleri” için geriye sayım başladı. 30 Temmuz’a kadar başvuruların yapılacağı TOYP ödüllerinin büyük finali ise Ekim ayında gerçekleşecek.

TOYP olağanüstü gençlerin peşinde

JCI, dünya üzerinde pozitif değişime ve gelişime katkıda bulunmak amacıyla çeşitli projelere imza atıyor. Toplumdaki pozitif değişimi gençler vasıtası ile gerçekleştirmeyi amaçlayan derneğin geliştirdiği projelerin başında ise,TOYP projesi geliyor.

Projenin amacı, dallarında yaptıkları çalışmalarda en başarılı 10 gencimizi ortaya çıkararak topluma kazandırmak ve çalışmalarını uluslararası platforma taşımak.

JCI sessiz kahramanların sesi olacak

Yeni buluşlara ve üstün başarılara imza atan sessiz kahramanları duyuran ödül olarak anılmaya başlanan TOYP kapsamında gençler, çevreden hukuka, insan haklarından fen ve tekniğe kadar 10 farklı kategoride, projelerini yarıştıracak. Kazanan 10 gencimiz ise, her yıl olduğu gibi, özel bir tören ile onurlandırılarak kamuoyuna açıklanacak ve dünya finallerinde yarışmaya hak kazanacak.

Girişkenlik yetmez projenin bir de hikayesi olacak

Ödüle, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve belirlenen 10 farklı kategoride tasarı aşamasını geçerek hayata geçirilmiş bir projesi olan, bu proje ile kendine ve çevresine pozitif katkı sağlayan 18 -40 yaş arası gençler başvurabiliyor. Aranan kriterler bunlarla da sınırlı değil, ödüle başvuran projelerin hem buluş hem girişimcilik özelliğinin yanı sıra hem de anlamlı bir hikayesi olması isteniyor.

Değerlendirmeler ise, her biri kendi alanında uzman profesyoneller ve akademisyenlerden oluşan tarafsız ve bağımsız jüri komiteleri tarafından gerçekleştirilecek.

Nihai hedef dünyaya ilham vermek
Program kapsamında, aynı zamanda dünya çapında ilhama imza attığına inanılan 10 gencimiz Dünya Kongre’sinde Türkiye’yi temsil etme şansı yakalayacak. Diğer ülke birincileri ile uluslararası büyük jürinin karşısına geçecek olan ve burada da jürinin onayını alan gençler ‘Dünyanın En Başarılı 10 Genci arasında yer alacaklar. JCI Türkiye bugüne kadar 6 dünya birincisi çıkarmış bulunuyor.

Ödül kategorileri
İş Dünyası, Ekonomi ve/veya Girişimcilik

Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi

Bilimsel Önderlik

Kültürel Başarı

Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik

İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı

İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet

Fen ve Teknik Gelişme

Kişisel Başarı

Tıbbi Yenilik ve Buluşlar

Dünyaya ilham veren Türkiye birincileri:

TOYP’97 birincilerinden Dr. Arın Namal, İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet Kategorisinde “AIDS Hastalarının Topluma Kazandırılması” konulu çalışması ile “Dünya Birinciliği” ödülünü 1998 yılında Filipinler- Manila’da almıştır.

TOYP’98 birincilerinden Harun Güçlüsoy, Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik Kategorisinde “Akdeniz Foklarının Kurtarılması” konulu çalışması ile “Dünya Birinciliği” ödülünü 1999 yılında Fransa- Cannes’da almıştır.

TOYP’98 birincilerinden Doç. Dr. Hasan Alanyalı ( 33 yaşında ), Fen ve Teknik Gelişme Kategorisinde “ Biyomalzemeler” alanındaki çalışmaları ile dünya jürisi tarafından büyük ödüle layık görülerek,“Dünya Birinciliği” ödülünü 1999 yılında Fransa- Cannes’da almıştır.

TOYP’06 birincilerinden Yrd. Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir ( 35 yaşında ) , “ Bilimsel Önderlik ” dalında “optoelektronik ve kuvantum aygıtları üzerine araştırmaları ve icatları nedeniyle dünya jürisi tarafından büyük ödüle layık görülerek,“Dünya Birinciliği” ödülünü 2007 yılında Türkiye’de almıştır.

TOYP’09 birincilerinden Tuğba Kalafatoğlu ( 35 yaşında) Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi kategorisinde “ dünyada kadınların siyasette daha aktif rol alması için Votewomaninpolitics adlı bir organizasyon alanındaki çalışmaları ile dünya jürisi tarafından büyük ödüle layık görülerek,“Dünya Birinciliği” ödülünü 2009 yılında Tunus-Hammamet’de almıştır.

TOYP’09 birincilerinden Dr. Utkan Demirci ( 32 yaşında ) ise; Tıbbi Yenilik ve Buluşlar kategorisinde projeleriyle Her testin maliyetini 1 dolar seviyelerine düşürecek ve hastane dışı ortamlarda bile 3 dakikada test sonucunu öğrenmeyi sağlayacak geliştirdiği cihaz ile dünya jürisi tarafından büyük ödüle layık görülerek,“Dünya Birinciliği” ödülünü 2009 yılında Tunus-Hammamet’de almıştır.

Başvuru ve Bilgi için Web Adresimiz: www.toyp-tr.org

TOYP Proje Direktörümüz Asude AKINLI – direktor@toyp-tr.org

Junior Chamber International (JCI) Hakkında:

Dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan, JCI (Junior Chamber International Genç Liderler ve Girişimciler Derneği ), 200 bini aşkın üyesi ile dünyada 115 ülkede faaliyet göstermektedir. Küreselleşen dünyada, evrenselliği benimseyen ve dünya barışını destekleyen bir oluşum olan JCI, üyelerinin liderlik vasıflarını geliştirerek yaşadıkları toplumda pozitif değişime katkıda bulunmalarını hedefler. ICC, UNICEF, AIESEC gibi derneklerle de işbirliği içinde olan JCI, Jacques Chirac (Fransa Cumhurbaşkanı), Valerie Giscard Destaing (Fransa Cumhurbaşkanı), Willy de Clerk (AT Komisyon Başkanı), Gerald Ford (ABD Başkanı), Paul Schulter (Danimarka Başkanı) gibi birçok önemli ismi de üyesi olarak kendi bünyesinde barındırmaktadır.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu