Anasayfa / Haberler / Trilyoner adayı zenginlerin bilinmeyen özellikleri

Trilyoner adayı zenginlerin bilinmeyen özellikleriEşitsizliklerle dolu dünyada milyarlarca yoksulun yanı sıra milyarlarca dolarını saymakla bitiremeyen bir avuç zengin var. Para parayı doğuruyor ve dünya ilk dolar trilyonerinin kim olacağını merakla bekliyor…

BAŞLIKTAKİ soruyu görünce, dünyanın ilk dolar trilyonerinin Bili Gates olacağını tahmin etmişsinizdir. İngiltere’nin uluslararası yardım kuruluşu Oxfam’ın hesaplarına göre Amerika’nın çok uluslu teknoloji şirketi Microsoft’un kurucusu Bili Gates, ömrü yeterse 2042 yılında 86 yaşındayken ilk trilyonunu kazanmış olacak.

Gates, 2006 yılında emekli olup Microsoft’tan ayrıldığında 50 milyar dolarlık servete sahipti. On yıl sonra zenginliği 75 milyar dolara yükseldi. Gates, CNBC televizyonuna verdiği demeçte, “Bir kere zengin oldunuz mu, hiçbir şey yapmasanız da zaman içinde daha zengin oluyorsunuz” demişti. Gates’in yanı sıra trilyoner olma ihtimali yüksek başka zenginler de var. Bazılarını duymamış olabilirsiniz. Trilyoner adayı zenginleri, bilinmeyen özellikleriyle tanıtalım…

1) BILL GATES

■ İlk bilgisayar yazılımını 14 yaşında yazdı. Bu, bilgisayara karşı oynanan bir oyundu.

■ Okulda bilgisayar yeteneği belli olunca, ders programlarını hazırlama işi kendisine verildi. O da küçük kod değişiklikleri yaparak kendisini güzel kızların olduğu sınıflara yazardı.

■ 1975’te cesur bir kararla Harvard Üniversitesi’ni bıraktı. Zamanının tamamını, kurmuş olduğu Microsoft’a ayırdı.

■ 1977’de, ehliyetsiz otomobil kullanmaktan tutuklandı. Üstelik bir de kırmızı ışıkta geçmişti.

■ 1997’ye kadar uçaklarda ekonomi sınıfında uçtu. Halen kendine ait tek bir uçağı bulunuyor. Ama o, uçağı büyük bir savurganlık olarak görüyor.

■ Yaptığı en büyük kişisel harcama, Leonardo da Vinci’nin bilimsel denemelerini yazdığı deftere verdiği 30 milyon 800 bin dolardı.

■ En büyük pişmanlıklarından biri, yabancı bir dil öğrenememek oldu.

■ Bir söyleşide çocuklarına miras bırakmayacağını söylemişti. “Onlar kendi paralannı kendileri kazanmalı” diyordu.

■ Üniversite yetenek sınavında 1600 üzerinden 1590 puan almıştı. Bu, sadece bir soruya yanlış cevap vermesi anlamına geliyordu.

2) AMANCİO ORTEGA

■ Avrupa’nın esrarengiz zen-gini. Bir demiryolu işçisinin oğlu. Orta sınıf bir aileden geliyor.
■ İkinci sırada yer alıyor ama zaman zaman Bili Gates’i geçtiği tahmin ediliyor.

■ O da, Gates gibi okulunu bırakıp erken yaşta hayata atılmış, iç çamaşırı ve bornoz yapmaya başlamıştı.

■ 1999’a kadar bir fotoğrafı bile basında yer almadı. Tanınmayan bir yüz olduğu için her gün aynı kafeye gidip rahatça kahvesini yudumladığını söylüyor.

■ “Sokakta yürürken yalnızca ailem, dostlarım ve çalışanlarım tarafından tanınmak hoşuma gidiyor” diyor.

■ 2011’de sadece hisselerinin değer artışından 400 milyon dolar kazandı.

  20 Yıldır Oruç Tutan Adam

■ Şirketinin adını, Anthony Quinn’in oynadığı “Zorba” filminden esinlenerek koyduğu söyleniyor. Ortega, İspanyol hazır giyim devi Inditex’in kurucusu.

3) WARREN BUFFET

■ Adeta doğuştan iş adamıydı. Borsada oynamaya başladığında 11 yaşındaydı. Elbette bu işi babasına yaptırmıştı. 16 yaşma geldiğinde bugünün parasıyla 53 bin doları vardı.

■ Bisikletle sokak sokak dolaşıp abonelere gazete dağıttığı bile oldu. O kadar çok çalışıyordu ki öğretmenlerinden bile daha çok kazanıyordu.

■ Harvard İş Okulu’na başvurmuş ama reddedilmişti. Idol olarak gördüğü iş adamı Benjamin Graham’dan iş istemiş yine “hayır” cevabı almıştı.

■ Girişken olmasına rağmen 20’li yaşlarında konuşma yeteneğini geliştirmek için kursa yazıldı.

■ 60 yıldır, Nebraska eyaletinin Omaha kentinde 1956’da, 31 bin 500 dolara satın aldığı sade evinde oturuyor. Ama bugün kendisine komşu olmak isterseniz, bir eve en azından iki milyon 200 bin dolar ödemeniz gerekir.

■ Çalışma masasında bilgisayar bulunmuyor. Akıllı telefon kullanmıyor. Sadece bir e-posta gönderdi. O şeref de Jeff Raikes’e ait. Bili ve Melinda Gates Yardım Vakfının eski CEO’suna.

■ Gününün yüzde 80’ini okumakla geçiriyor.

■ 1964’te Buffet’in şirketinden bin dolarlık hisse alsaydınız bugün 11 milyon 600 bin dolarınız olurdu.

■ 2013 yılında günde 37 milyon dolar kazandı.

■ Kendisiyle yemekli iş görüşmesi yapmak için sırada bekleyen genç iş adamları, milyonlarca doları gözden çıkarmaya hazır. Buffet da bu paraları hayır kurumlarına bağışlıyor.

4) CARLOS SUM HELU

■ Yakın arkadaşlan kendisine kısaca “Slim” (ince) diyor. Ama ne kendisi ne de serveti ince. O, milyarderlerin bile süper patronu olarak tanınıyor.

■ Her dakika 200 bin peso harcasa, servetini yüz yılda bitirebilir (Meksika’da bir öğretmenin aylık geliri 6-8 bin peso aralığında).

■ 2007’de adı duyulmaya başladı. 2010 yılında 22 milyar dolar birden kazanınca listede üst sıralara yükseldi.

■ O da, küçük bir evde yaşıyor. Kendisine neden büyük bir ev almadığı sorulunca şu karşılığı veriyor: “Büyük evde ailemin üyelerini bulmakta zorluk çekerim.”

■ Tarih kitapları okumayı çok seviyor, özellikle de Cengiz Han efsanelerini.

■ Hiçbir şeye değerinin üzerinde para vermiyor. Bir Venedik gezisi sırasında girdiği dükkandan bir kravat beğenmiş, yüzde 10 indirim alabilmek için bir saat uğraşmış.

■ Meksika’da nereden alışveriş yaparsanız yapm, mutlaka Slim’in sahipliğinde olduğunu fark edersiniz. Her üründe, her markada “Slim” adı geçer. Bu nedenle Meksika’nın adının “Slimlandia” olarak değiştirilmesini teklif eden şakacılar bile vardır.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Uluslararası Geçerliliği Olan Dil Belgesi Sınavları

DEĞİŞEN ve dönüşen dünyada artık eskisi gibi sınırlar kalmadı. Özellikle internetin yaygınlaşmasıyla iş yapış şekilleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir