Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

Trump Towers’ın Özellikleri

Trump International ve Doğan Grubu’nun Şişli’de hayata geçirdiği rezidans, ofis ve alışveriş merkezinden oluşan Trump Towers’ın alışveriş merkezi Trump Towers Mall, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın katılımıyla dün resmi olarak açıldı. Trump Towers, İstanbul’un yeni merkezi olacak.

DÜNYANIN önde gelen gayrimenkul geliştirme ve işletme şirketlerinden Trump International’ın, Doğan Grubu’yla birlikte Şişli’de hayata geçirdiği rezidans, ofis ve alışveriş merkezinden oluşan Trump Towers’ın alışveriş merkezi Trump Towers Mall, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın katılımıyla dün resmi olarak kapılarını ziyaretçilere açtı. Trump’ın Avrupa’daki ilk projesi olan Trump Towers, 300 metre uzunlukta, 80 metre genişlikte bir arazide inşa edildi.

Herkese teşekkür ederim

İstanbul’un cazibe merkezi haline geldiğini söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı: “İstanbul finans merkezi olma yolunda ilerliyor. Başta Ortadoğu Otomotiv ve D Yapı olmak üzere bu güzel eserleri İstanbul’a kazandıran herkese ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. 260 bin metrekarelik 39 katlı rezidans ve 37 katlı iş kuleleri İstanbul’a farklı bir hava kazandırdı. Gerek alışveriş noktasında gerek yaşam alanı olarak hem bulunduğumuz semt hem de İstanbul için tasarımıyla yeni bir dönemi başlatacak. Ekonomiye ve istihdama katkı sağlayacak bu yapıyı yapanları tebrik ederim. Sayın Aydın Doğan’a sordum ve yüzde 80 gibi bir doluluk oranı olduğunu gördüm. 400 milyon dolarlık bir yatırım yapacaksınız ve bunun yüzde 80 gibi doluluk olması çok önemli.”

Otel yatırımı gerekiyor

İstanbul’un yeni otel yatırımlarına ihtiyacı olduğunu dile getiren Erdoğan, şu bilgileri verdi: “Yoğun talebe karşı İstanbul’daki otellerimiz talebe yanıt veremiyor bu yüzden yeni otel yatırımlarına ihtiyacımız var. Marmaray’ı inşa ederken de tarihi yapılara ve eserlere dikkat ettik ve bu bizim için 3-4 yıl gibi gecikme anlamına geldi. Boğazdaki doğal yapının korunması için dikkatli olarak çalışmaya devam ediyoruz. Yeni düzenlemelerle, yeni nazım plan uygulanmasıyla kontrollü bir yapılanma süreci başlattık.”

Türkçe hassasiyeti

Yeni projeleri hakkında da bilgi veren Başbakan Erdoğan, “Galataport, Haydarpaşa Port, Yassıada… İnşallah Yassıada sadece Yassıada olmaktan çıkacak. Kanal İstanbul da sahibini bulacak. İstanbul’a yıllık kapasitesi 100 milyon kişi olan havaalanını da yapacağız. Eski İstanbul’u korurken, yenileri de eskiye zarar vermeyecek şekilde inşa edeceğiz. Boğaz’daki çirkin yapılaşmayı da kaldıracağız” dedi. Erdoğan, “Mall, tower, Kids, Food Court” gibi kelimelerin yerine Türkçe kelimelerin benimsenmesine de vurgu yaparak “Türkçe hassasiyeti rica ediyorum” diye konuştu.

400 milyon dolar harcandı, 2 bin kişiye iş sağladı

TRUMP Towers Mall’un açılışında konuşan Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, öncelikle Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a teşekkür ederek, “Sizleri ailemiz adına selamlamaktan mutluluk duyuyorum. Bir İstanbul sevdalısı olarak Sayın Başbakanımızın bu şehirle ilgili tüm projeleri yakından izlediğini biliyoruz. Teşrifleriyle bu özel ilgiyi açıkça gösterdi” dedi. Aydın Doğan, Trump Towers İstanbul için 400 milyon dolar harcandığını belirterek, şu bilgileri verdi: “Bu bölgedeki binaların çoğu 60-70’li yıllarda yapılmış. Bu kompleksi düşünürken, rezidans ve ofis kulelerinin işletmesinde Trump’tan lisans aldık. Trump, Avrupa’da lisansı ilk defa bize verdi. Donald Trump, malesef açılışa yetişemedi ve yarın (bugün) sabah gelecek kulelerin son halini görecek. Bölgede metrobüsler ve otobüsler için park yerleri ve peronlara ihtiyaç var. Biz de toplu taşımacılığa rahatlık sağlıyoruz. Trump Towers içindeki 110 bin metrekare otoparkın 35 bin metrekaresini belediyelerin hizmetine verdik. Kuleleri metroya bağlamak için yeni projeler gündemde. Rezidans kulesinde yaşayanlar geniş bir toplu taşımadan yararlanacak.”

2 bin kişiye iş imkanı

Alışveriş merkezini yenilikçi düzenle yapmaya önem verdiklerinin de altını çizen Aydın Doğan, şöyle devam etti: “Aklımıza ilk çocuklar geldi ve çocuklara özel bir kat oluşturuldu. Burada hem eğlenecekler hem öğrenecekler. Alışveriş merkezinde yerli ve yabancı 175 marka hizmet verecek. Rezidans kulelerinde takriben 1000 kişi yaşayacak. Ofislerde 600 kişinin çalışacağını tahmin ediyoruz. Alışveriş merkezinde açılan mağazalarda çalışanlar da düşünüldüğünde yaklaşık 2 bin kişiye yeni iş alanı açtık. Dünyanın cazibe merkezi haline gelen İstanbul’un cazibesine, kentsel dönüşüme mütevazı da olsa katkıda bulunabildik. Artık yapıp bozan değil yapıp geliştiren anlayışın olması bizi mutlu ediyor.”

Trump Towers’ın özellikleri

Siyah-beyaz ve eğimli mimarisiyle, hız ve hareketliliği yansıtıyor.

Trump Towers’da ‘bulut gibi dans eden ve ince uzun’ bir tasarım düşünüldü.

Rezidans, ofis ve alışveriş merkezinden oluşan Trump Towers, iki kule şeklinde yükseliyor.

39 ve 37 katlı iki kulenin biri ofis bloğu, diğeri rezidans bloğu olarak faaliyet gösteriyor.

39 katlı rezidans kulesi 260 bin metrekarelik alandan oluşuyor.

37 katlı A+ ofis kulesi ve 43 bin metrekarelik alışveriş merkezinden oluşuyor.

300 metre uzunlukta, 80 metre genişlikte bir arazide inşa edildi.

203 daire bulunuyor

34 bin metrekare alanı olan rezidans kulesinde 203 daire yer alırken, ofis kulesi de 37 bin metrekare büyüklüğe sahip.

155 ile 145 metre uzunluğundaki iki kulenin yanı sıra Trump Towers kapsamındaki alışveriş merkezi de 5+2 kattan oluşuyor.

43 bin metrekare kiralanabilir alanı bulunan Trump Towers Mall, sektöründe birçok ilke imza atıyor.

Çocuklara özel kat

Trump Towers Mall’daki ilklerden biri de çocuklar için tasarlanan özel kat.

9 bin metrekarelik bir alana yayılan Minimall, çocuklara özel markaları ve aktivite alanlarıyla bir ilke imza atıyor.

Minimall Çocuk Katı çocukların kendilerini özel ve çocuk gibi hissetmesi için tasarlandı.

Dünya markaları

Trump Towers Mall, Crocs, Gymboree, Pure Jatomi Fitness Center ve daha birçok dünya markasını Türkiye’ye çekti.

Ayrıca, Trump Towers Mall, İngiltere’den önemli bir grup işbirliğinde

Borsa Grubu ile birlikte yeni bir konsepti Türkiye’ye taşıyor.

350 bin kişi her gün önünden geçiyor

D-Yapı Genel Müdürü İlder Tokcan, “Kapımızın önünden her gün 350 bin kişi geçiyor. Perakendecilerle yaptığımız görüşmelerde ise alışveriş turizminde öne çıkacağımız vurgulanıyor. Yeni bir yaşam alanı ve farklı bir yaşam stili sunan Trump Towers Mall eğlence ve modanın yeni adresi olmaya hazırlanıyor. Mecidiyeköy’ün tam kalbinde, her gün 4 milyon kişinin ziyaret ettiği ana ulaşım hatlarının tam ortasında bulunuyor. Bu gerçekten çok büyük bir avantaj.”

Akyol ve Birand’ın kitaplarını aldı

Trump Towers’ın açılışını yaptıktan sonra mağazaları gezen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, D&R mağazasını da gezdi. Kitapları inceleyen Erdoğan Taha Akyol’un “Türkler ve Ermeniler” kitabının yer aldığı üç kitabını aldı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da Erdoğan’a belgeseli de yapılan Mehmet Ali Brand’ın kitap haline getirilen “Son Darbe: 28 Şubat”ı aldı. Erdoğan 10’a yakın kitap alarak hediye etti.

Hürriyet

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu