Başarılı Girişimcilik

Türk eğitimciden Kanada’ya yatırım

6 yılda uluslararası okul statüsünde marka olmayı başaran Keystone Okulları’nın kurucusu Sema Kızılkaya Sever, bugün 3 lokasyonda 4 okulu ile hizmet veriyor. Sever, yakın zamanda Türkiye’nin ardından Kanadada da yatırım yapma kararı aldı.Ülkede Toronto International Schools isminde bir okul kurmak için çalışmalara başlayan Sever, bu yıl hem Türk çocuklar hem de yabancı çocuklar için lise eğitimi vermeye hazırlanıyor.

Keystone ve Kilittaşı markalı okullarıyla eğitim sektöründe faaliyet gösteren Sema Sever, Türkiye’deki yatırımlarının yanı sıra eğitim alanında yurtdışında da yatırıma başladı. Kızı Doğa Demirsü ile birlikte Kanada’da 2 milyon dolarlık yatırımla Toronto International Schools isminde bir lise kurmak için yatırımlara başlayan Sever, bu yıl hem Türk çocuklar hem de yabancı çocuklar için lise eğitimi vermeye hazırlanıyor. Severin büyüme planları sadece Kanada ile sınırlı değil. Eğitim sektörüne anaokulu ile adım atan girişimci anaokulunu franchise vererek büyütmeyi hedefliyor, ilk franchise anaokulunu Acarkent’te açacak olan Sever, önümüzdeki dönemde markayı bu yöntemle büyütme niyetinde.

Doğa markasıyla başladı

Keystone International Schools ve Kilittaşı Okulları’nın kurucusu Sema Sever, uzun yıllardır eğitim sektöründe faaliyet gösteren bir girişimci. Sever’in eğitim sektörüne ilk adımı 1991 yılında anaokuluyla oluyor. İlk açtığı okula kızı Doğa’nın adını veriyor. Ancak 16 yılın sonunda isim hakkı problemi nedeni ile okulun adını Doğa Okulları’nın kurucusu Fethi Şimşek’e satmak zorunda kalıyor. Bu gelişmenin ardından Selamiçeşme’de o dönemlerde yeni açılan uluslararası bir ana okulda dört yıl boyunca yöneticilik yapan Sever, 2011 yılında tekrar kendi okulunu açmak üzere hareket geçiyor ve Keystone ve Kilittaşı Okulları’nı kuruyor. Bugün İstanbul’da dört okulu bulunan, Severin okulları, dil konusunda iddialı. Örneğin Ki-littaşı Okulu’nda Türkçe’nin yanı sıra İngilizce ana dil olarak kabul ediliyor. Tüm eğitim sistemi buna göre kurgulanıyor. Okulun yabancı dili Fransızca. Öğrenciler ortaokul 5’inci sınıfta Fransızca hazırlığa devam ediyor.

Keystone Uluslararası Okulu’na ise sadece expat ailelerin çocukları kabul ediliyor. MEB ve Kanada tarafından kabul edilmiş bir offshore okul olan Keystone mezunlarına Kanada diploması veriyor. Öğrenciler son dört yıl tamamladıkları krediler ile bir KanadalI öğrenci avantajıyla sınava girmeden üniversiteye Kanada’da devam edebiliyor.

Eylül’de lise açılışı

Bugüne kadar bütün okul yatırımlarını kendi yapan Sever, yakın zamanda anaokulu için ilk franchise’ı verdi. Bu okul Eylül ayında Kilittaşı Anaokulu olarak açılacak. Kendilerine bu anlamda çok talep geldiğini söyleyen Sever, anaokulları bu yöntemle İstanbul dışına da yaymak istiyor. Sever’i bugünlerde heyecanlandıran bir başka yatırım ise Kanada’da bu Eylül ayında eğitim vermeye başlayacak lise yatırımı. Toronto International Schools ismini taşıyacak bu lise, 200 kişilik butik bir okul. Toronto International Schools için 2 milyon dolarlık yatırım yapan Sever, bu okulun yönetimini ise kızının yapacağını anlatıyor. Kanada’daki bu yatırımın devamının gelebileceğinin sinyallerini veren Sever, Montreal’de de bir okul açabileceğinin bilgisini veriyor. Sever’in bir başka yatırım hayali ise Türkiye’de yatılı bir lise açmak.

Hikaye kitabı da yazıyor

Sema Kızılkaya Sever, eğitim alanına yaptığı yatırımların dışında çocuklara odaklı başka bir iş daha yapıyor. Sever, okul öncesi ve ilkokul için eğitim içerikli hikaye kitapları yazıyor. İlden Ele, Günaydın Masalı, Ömer Oslo’da, Ömer Benzin isimli hikaye kitapları bulunan Sever, “Kitaplarım okulumuzda ki öğrencilerin hikaye yazmaları için özendirici bir rol üstlensin istiyorum” diye konuşuyor.

Fatoş Bozkuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu