Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Türk Hazır Giyimcilerin Yaklaşık 80 Ülkede Mağazaları Var

Türk Hazır Giyimcilerin Yaklaşık 80 Ülkede Mağazaları Var

Dünyayla bütünleşen hazır giyim firmaları bu yıl özellikle Suudi Arabistan, BAE, İran, Mısır ve Türk Cumhuriyetleri’nde mağazalar açacak. Perakendecilerin iştahını kabartan ülkeler arasında Çin ve Kanada da var…

hazir giyim

PERAKENDE sektöründe faaliyet gösteren Türk hazır giyimcilerin yaklaşık 80 ülkede mağazaları var. En çok mağazamızın bulunduğu ülke, Colin’s, Adil Işık, Mavi, Ramsey, Balizza, Romano Botta gibi markaların başı çektiği Rusya. Bunun yanında Ukrayna, Romanya, Kazakistan, Azerbaycan, Almanya ve son dönemde Kuzey Irak’ta da Türk markaların sayısı bir hayli artmış durumda. Ancak pe rakendecilerimiz bunlarla yetinmek niyetinde değil. Nitekim birçoğu kendileri için yeni olan pazarlara girme hazırlığı içinde.

Mağazalarının bulunduğu ülkeler arasına bu yıl yeni pa zarları eklemeyi planlayan hazır giyimcilcr, özellikle Ortadoğu ve Körfez ülkelerine göz dikmiş dürümdalar. Bu bölgede ise daha çok Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İran ve Irak öne çıkıyor.

Suudi Arabistan pazarına odaklanan firmaların başını Mavi çekiyor. Bu ülkedeki ilk mağazasını geçtiğimiz günlerde Cidde Haifa Mall’da açan şirket, yine Cidde’deki Mail of Dharan’a girmeye hazırlanıyor. Firma ayrıca Riyad Panorama Mall’da da mağaza kiralamış durumda.

Mavi’nin bu yıl gireceği bir başka ülke de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE). Sharjah Mega Mail, Abu Dhabi Mail ve Dubai Mall’da üç mağaza açmaya hazırlanan Mavi, bu yıl Mısır’a da ilk kez girecek. Mısır’da açacağı mağaza Kahire Festival City Mall’da yer alıyor.

KÖRFEZİN CAZİBESİ ARTTI

Mavi Genel Müdürü Cüneyt Yavuz, bu yatırımların tümünün franchising sistemiyle gerçekleştirileceğini söylüyor. Yavuz, 2017’ye kadar Suudi Arabistan’da Cidde, Mekke ve Riyad’da 15 mağazaya ulaşmayı planladıklarını açıklıyor. BAE Dubai’de altı, Mısır Kahire ve İskenderiye’de ise toplamda altı mağaza hizmete girecek. Yavuz, bu ülkelere giriş nedenlerini şöyle anlatıyor:

“Suudi Arabistan, modaya ilgi duyan genç bir nüfusa sahip. Alım gücünün yükselmesi ve ekonomisindeki büyümenin etkisiyle ülkedeki perakendecilerin sayısı giderek artıyor. Dubai ise bugün Nevv York, Londra ve Paris’ten sonra dünyada dördüncü büyük perakende pazarı. Sa yıları gün geçtikçe artan alışveriş merkezleri perakende pazarının canlılığını artırıyor. Yüksek gelire sahip tüketiciler kalite ve markaya önem veriyor.”Mavi’nin halen Rusya’da 26, Almanya’da dokuz, Kosova ve Kazakistan’da yedişer, KKTC’de beş, Kanada’da iki, ABD, tran, Kuzey Irak, Azerbaycan, Gürcistan, Beyaz Rusya, Libya ve geçtiğimiz günlerde girdiği Suudi Arabistan’da birer mağazası var. Türkiye’de ise 245’i mağaza olmak üzere 622 satış noktası bulunuyor.

Suudi Arabistan pazarına göz diken firmalardan Avva ise bu yıl Cidde ve Riyad’da franchising sistemiyle iki mağaza açacak. Her bir mağaza için yaklaşık 250 bin dolar harcanacak. Avva Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Atik, bu ülkedeki mağaza sayısını 2015 yılına kadar 28’e çıkarmayı planladıklarını belirtiyor. Suudi Arabistan pazarıyla ilgili Atik’in değerlendirmesi ise şöyle: “Bu ülkede perakende sektörünün büyüklüğünün 2015 yılında 37 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. Petrol fiyatlarındaki her 10 dolarlık yükseliş, ülkenin gelirlerini 36 milyar dolar artırıyor. Petrol dışı gelirlerinde de ciddi artış var. Kişi başı milli gelirin yüksek olduğu bu pazardaki fırsatları değerlendirmek istiyoruz.”

Avva’nın halen Almanya, Suriye, Mısır, Irak, Romanya, Kırgızistan, Libya, Fas ve Ukrayna’da 22 mağazası bulunuyor. Türkiye’de ise 32 mağazasıyla hizmet veriyor.

Hazır giyimcilerin mağazalarının bulunduğu bazı ülkeler

ABD, Almanya, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Beyaz Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Endonezya, Ermenistan, Estonya, Fas, Filipinler, Gürcistan, Malezya, Tayland, Hindistan, Hollanda, Hırvatistan, İran, ispanya, İsviçre, İsveç, İngiltere, İrlanda, İtalya, İsrail, Japonya, Fransa, Kanada, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kenya, Kosova, Kırgızistan, Kuveyt, Letonya, Libya, Litvanya, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Malavi, Mısır, Moldova, Özbekistan, Polonya, Romanya, Rusya, Slovakya, Sırbistan, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün, Suudi Arabistan, Yunanistan

PAKİSTAN’A İLK SARAR GİRECEK

Bugün 34 ülkede 76 mağazasıyla faaliyet gösteren Sarar, dünyada en yaygın Türk hazır giyimcilerden. Bulunduğu pazarlar, özel dikim yapılan yerlerle birlikte 5 kıtada 49 ülkeyi buluyor.

Sarar Giyim CEO’su Emre Sarar, yeni adım atacakları ülkelerden Kanada’ya büyük önem verdiklerini, bu ülkede 2023 yılına kadar 10 mağaza açacaklarını vurguluyor. Sarar, bunun gerekçelerini şöyle anlatıyor: “ABD Chicago mağazamıza Kanada’dan yüksek sayıda müşterinin gelmesi bizi bu pazarı araştırmaya sevk etti. Gördük ki Ka-nada’da hazır giyim ürünlerine ABD’den çok daha yüksek vergi var. Bu yüzden ABD’ye göre çok pahalı. Rakip sayısı daha az. Ürünlerimiz beğeniliyor.”

Emre Sarar’ın verdiği bilgilere göre Bahreyn’deki mağaza Seef Mall’da, Dubai’deki Mail of the Emirates’te, Pakistan lslama-bad’daki Jiıınah Süper Mall’da hizmete girecek. Toplam 685 bin dolara mal olacak bu yatırımlar franchising yöntemiyle gerçekleştirilecek.

Emre Sarar, halen 12 mağazalarının bulunduğu ABD’de de bu yıl çok sayıda mağaza açacaklarını ve bu mağazaları kendilerinin işleteceğini söylüyor. Sarar’ın yurtiçin-de ise 160 mağazası var.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir