Anasayfa / Başarılı Girişimcilik Fikirleri / Türk meleklerden yurtdışına yatırım

Türk meleklerden yurtdışına yatırımTürk meleklerden yurtdışına yatırım

Galata İş Melekleri (GBA) yatırımcıları, Yunanistan merkezli Dopios’a 70 bin Euro’luk yatırım yaptı. 91 ülkede hizmet veren Dopios, 2016 yılının başında Türkiye’de de hizmet vermeye başlayacak.

Yeni yerler keşfetmeyi kolaylaştırmak için turistler ile seyahat edilen bölgedeki halkı buluşturan Yunanistan merkezli, San Francisco çıkışlı seyahat topluluğu Dopios, Openfund Grubu’nun da (Yunanistan merkezli girişim sermayesi fonu) katılımıyla, Galata îş Melekleri (GBA) yatırımcıları Melih Ödemiş, Ahu Serter ve Arif Akdağ’dan 70 bin Euro’luk yatırım aldı. Dopios, teknolojinin yetersiz kaldığı, akıllı telefon kapsama alanlarının kısıtlı olduğu veya roaming ücretlerinin yüksek olduğu yurtdışı seyahatlerinde, yola çıkmadan önce gezginlere rehberlik ediyor.

alex

Dopios’un piyasaya sürdüğü hizmetlerden biri olan Welcome (wel-comepickups.com) ise gidilen şehir veya ülkeyle ilgili bilgileri paylaşabilecek, o bölgeyi iyi tanıyan kişileri ve yerel halkı gezginlerle buluşturuyor. Bu kişi, havalimanından gidilecek yere transferlerde yardımcı olabilecek yerel halktan biri de olabilir, şehirdeki en iyi alışveriş noktalarını bilen, alışveriş tutkunlarını mağazalara götürecek biri de…
Dopios tarafından gerekli eğitimlerin verildiği, kimlik bilgilerinin ve güvenlik önlemlerinin alındığı bu sistemde, gezginler aynı zamanda ücretsiz tavsiye alabiliyor, yerel rehber kiralayabiliyor ve sokak sanatı, küçük berber dükkanları ve yerel lezzetler gibi birbirinden farklı otantik turlan bölge halkının rehberliğinde tercih edebiliyor.

91 ÜLKEDE FAALİYETTE

Alex Trimis’in San Francisco’ya gelen arkadaşlannın şehri bilmemesini, seyahat sayfalarındaki tipik bilgiler dışında şehirdeki özgün noktaları keşfi fedememelerini gözlemlemesiyle, Dopios fikri ortaya çıktı. Dopios şu anda Gürcistan’dan Arjantin’e, Portekiz’den ABD’ye, Yunanistan’dan Kanada’ya kadar toplam 91 ülkede ve 440 şehirde hizmet veriyor. Şirketin en temel karşılama ve transfer hizmetlerinden Welcome her ay yüzde 60 oranında büyüme kaydediyor.

  Girişimcilere Destek-Teşviklerden Faydalanma Önerileri

Alex Trimis, GBA’nın Dopios’un Türkiye’de de başarılı olacağına ve Türkiye’nin turizm potansiyelini genişleteceğine inandıkları için girişimlerine yatırım yapma kararı aldığını söylüyor. Trimis, “Görüşmelerimiz süresince Dopios’un aynı zamanda, özellikle Türkiye’de bağımsız seyahat anlayışının yaygınlaşmasında önemli bir rol oynayacağına, Türkiye’de alternatif ve özgür bir tatil anlayışının doğmasını sağlayacağına inandıklarını dile getirdiler” diyor.

20l6’da giriş yapacak

Alex Trimis, Dopios’un İstanbul’daki seyahat topluluklarından başlayarak zaman içinde Türkiye’nin dört bir yanına yayılacağını ifade ediyor. VVelcome hizmetinin 2016 başında pazara giriş yapacağını belirten Trimis, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Dopios ekibi olarak yeni sezonda VVelcome ile İstanbul, Bodrum, Antalya ve İzmir gibi turistlerin ağırlıklı olarak tercih ettiği bölgelere odaklanmayı planlıyoruz. Beş yıl içinde dünyanın farklı ülkelerinde ve bölgelerinde aktif olarak Dopios’u ve VVelcome hizmetimizi yaygınlaştırmayı ve Dopios kullanıcılarının hayatlarında fark yaratmayı hedefliyoruz.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Girişimcilik Yaşı Düşüyor Başarılı Genç Girişimciler

Son yıllarda girişimciliğe adım atanların sayısı artarken “girişimcilik” yaşı da düşüyor. 28 yaşına gelmeden iş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir