İş Fikirleri ve İş Kurmak

Türkiye Genelinde Teknokentlerdeki Yatırım İmkanları

Türkiye genelinde teknokentlerdeki yatırım imkanları

ODTÜ TEKNOKENT
Öğrenciler şirket kurabiliyor

Türkiye’nin en köklü teknoparkı ODTÜ Teknokent’in kuruluşu 1980’li yıllara uzanıyor. Uzun fizibilite çalışmaları sonucunda 2000 yılında ilk binası hizmete girmişti. Halen ODTÜ Teknokent’te 255 Ar-Ge firması faaliyet gösteriyor. ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Mustafa İhsan Kızıltaş, diğer teknoparklar-dan farklı bir modele sahip olduklarını vurguluyor.

Kızıltaş, buna örnek olarak da öğrencilerin oyun yazılımı ve animasyon teknolojileri alanındaki fikirlerini, projelerini geliştirdikleri, kendi şirketlerini kurma imkanı buldukları “ön kuluçka merke-zi”ni gösteriyor. Halen ODTÜ Teknokent’te boş yer yok. Kızıltaş, ancak performans kriterlerini yerine getiremeyen firmaların ayrılmasıyla yenilere yer açıldığını söylüyor. Ayrıca halen inşaatı süren yeni binaya da firma kabul edilmeye başlamış. ODTÜ Teknokent’te kira bedeli, metrekare başına 15-22 TL arasında değişiyor.

Bilkent Cyberpark
Araştırma merkezlerinin üssü

Bilkent Üniversitesi bünyesinde 2002 yılından bu yana faaliyet gösteren Cyberpark, 13 binada 100 bin metrekare alanda faaliyet gösteriyor. Bilkent Cyberpark, bünyesindeki 194 firma sayısı ve oluşturduğu iş hacmi bakımından Türkiye’nin en büyük

teknoparklarından biri. Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi, Uzay Teknolojileri Araştırma Merkezi, Bilişimsel Elektromanyetik Araştırma Merkezi, İleri Araştırmalar Laboratuarı, Ulusal Magnetik Rezonans Araştırma Merkezi, İletişim ve Spektrum Yönetimi Araştırma Merkezi, Akustik ve Sualtı Teknolojileri Araştırma Merkezi ile Üniversite Sanayi İşbirliği Araştırma Merkezi bu park bünyesinde faaliyet gösteriyor. Bilkent Cyberpark Genel Müdürü Canan Çakmakçı, merkezdeki

BOĞAZİÇİ TEKNOPARK
Geniş olanaklara sahip

Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde önceki yılın sonunda faaliyete başladı. Halen 25 firma faaliyet gösteriyor. Teknopark başvuru ve değerlendirme aşamalarını başarıyla geçen ve bölgede yer almaya hak kazanan firmalar, ofis alanı kiralayabiliyor. Ofislerin metrekaresi 32 TL.

Boğaziçi Üniversitesi Teknopark Genel Müdürü Fatih llkuş, yer kiralamak isteyen girişimcilerin, teknopark.boun.edu.tr sayfasında yer alan başvuru formunu doldurmaları ve tekno-park@boun.edu.tr adresine göndermeleri gerektiğini belirtiyor.

Teknoparkta yer alan firmalar; laboratuar ve üniversite yemekhanesinden yararlanma, temizlik, toplantı odası, oturma alanı, altyapı, internet ve telefon ağı gibi iletişim hizmetleri, su, elektrik ve ısıtma hizmetlerinden yararlanabiliyor.

GAZİ TEKNOPARK
Kiralar makul

Ankara’daki Gazi Üniversitesi bünyesinde 2008 yılında faaliyete başlayan Gazi Teknopark’ta 100 firma faaliyet gösteriyor. Bu firmalar halen 180 civarında Ar-Ge ve yazılım projesi yürütüyor. Gazi Teknopark bünyesindeki yaklaşık 300 kilovatsaatlik güneş enerjisi uygulaması örnek bir proje olarak dikkat çekiyor.

Yüzde 80 doluluk oranıyla faaliyet gösteren Gazi Teknopark’ta, yeni girişimciler için makul fiyatla kiralamalar yapılıyor. Gazi Teknopark Genel Müdürü Hanzade Sarıçiçek, halen talepleri değerlendirdiklerini, yakında tam kapasiteye ulaşacaklarını belirtiyor.

Sarıçiçek, kiralama bedelinin Ankara için oldukça makul seviyede olduğunu vurguluyor. Gazi Teknopark’ta yer kiralayabilmek için gaziteknopark.com.tr sayfasından ön başvuru yapılabiliyor.

ANKÜTEK
Her türlü projeye açık

Ankara Üniversitesi bünyesinde 2010 yılında faaliyete başlayan Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde (ANKÜTEK) 2 bin metrekare kiralanabilir alan bulunuyor. Halen bölgede 36 firma faaliyet gösteriyor. Ağırlıklı olarak yazılım firmaları dışında sağlık, tasarım, yer bilimleri, mühendislik ve tarımsal geliştirme çalışmaları yapan girişimciler bulunuyor. Metrekare kirası 21 TL olan teknoparkta bu yıl içinde kapasite artırımına yönelik çalışma ve hazırlıklar sürdürülüyor.

Ankara Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Genel Müdürü Ayhan Özer, kiralamanın yanı sıra yap-kul-I a n – d ev r e t modelini esas alarak, girişimcilere kendi kaynaklarıyla kendi yatırımlarını gerçekleştirme imkanı da sunduklarını vurguluyor. Buna göre söz konusu yatırım doğrultusunda girişimciye belli bir süreyle bina kullanım hakkı tanınıyor. Sözleşmede belirlenen süreden sonra Ar-Ge binası teknokent yönetimine devrediliyor. Özer, sunulan projeler arasında herhangi bir sektör tercihi bulunmadığını belirtiyor.

MARMARA TEKNOKENT
Talepleri karşılamaya çalışıyor

Türkiye’nin ikinci büyük sanayi şehri Kocaeli’nin Gebze ilçesinde TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) Marmara Araştırma Merkezi kampüsünde bulunan Marmara Teknokent (MARTEK) 2003 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Teknokentte halen 52 firma var. MARTEK Genel Müdürü Tezer Battal, mevcut kapalı alanların kiralandığını, ancak bölgede ilave bina inşa çalışmalarının başlatıldığım söylüyor. Battal’ın verdiği bilgiye göre, yaklaşık 5 bin metrekare ofis alanı 2013 yılı ilk çeyreğinde Ar-Ge faaliyetleri için tahsis edilebilecek. Ayrıca parselasyon ve altyapı çalışmaları tamamlanmış araziler, kendi Ar-Ge tesislerini inşa etmek isteyen firmalara sunuluyor. Bölgede bina inşa edilmek üzere 100 bin metrekare alan mevcut. Kiralama bedeli metrekare başına 6.5-7.5 dolar arasında değişiyor. Tezer Battal, henüz fikir aşamasında olan çalışmalarla birlikte, her ölçekteki Ar-Ge faaliyetlerinin teknopark bünyesinde gerçekleştirildiğini ve desteklendiğini ifade ediyor.

GAZİANTEP TEKNOPARK
Proje sayısında artış var

Gaziantep Üniversitesi bünyesinde 2007 yılında kurulan Gaziantep Teknopark’ta halen 36 şirket faaliyet gösteriyor. Bu firmaların faaliyet alanları ise ağırlıklı olarak ilaç, yazılım, danışmanlık, tıp, biyoteknoloji, tasarım, makine ve kalibrasyon. Yüzde 70 doluluk oranıyla çalışan Gaziantep Teknopark’ta ofislerin metrekare fiyatı 13 TL.

Gaziantep Teknopark Genel Müdürü Deniz Kuran Gün, yüzde 30 kiralanabilir alanları olduğunu belirterek, bölgede ofis açmak isteyen girişimcilere projeleriyle birlikte başvurmaları için çağrıda bulunuyor. 2023 yılına kadar tüm vergilerden muaf olacak girişimcilere işbirliği platformu, danışmanlık, ulusal ve uluslararası fon ve hibe kaynaklara kolay erişim, altyapı ve lojistik destekleri sunuluyor. Gün, vergi muafiyetlerinin uzatılması sonrasında başvuru ve üretilen proje sayısında belirgin bir artış olduğunu vurguluyor.

İSTANBUL TEKNOKENT
Sağlık girişimleri öncelikli

İstanbul Üniversitesi bünyesinde 2009 yılında kurulan İstanbul Teknokent, üniversitenin Avcılar kampüsünde faaliyet gösteriyor. 510 bin metrekarelik alanda halen 50 firma üretim yapıyor. Bu firmalar ağırlıklı olarak sağlık, bilişim, kimya, elektronik ve makine sektörlerinde faaliyet gösteriyor. İstanbul Teknokent Genel Müdürü İsmail Kasap’ın verdiği bilgiye göre, şu anda doluluk oranı yüzde 70 civarında. Halen bin 500 metrekarelik boş alan mevcut. Metrekare kirası ise 20 TL. İşletme gideri olarak da metrekare başına 5 TL alınıyor.

Kasap, kiralama konusunda sağlık sektörüne öncelik verdiklerini, patent ve hibe desteği alan Ar-Ge ve yenilikçi proje sahiplerine özel indirimler uyguladıklarını ifade ediyor. İstanbul Teknokent, girişimcilere teknoloji transfer ofisi gibi birçok konuda hizmet desteği sağlıyor.

DÜZCE TEKNOPARK
Birçok hizmeti var

Düzce Üniversitesi bünyesindeki Düzce Teknopark, 2010 yılında faaliyete başladı. Halen doluluk oranı yüzde 85 olan teknoparkta makine, yapı malzemeleri, tekstil, orman ürünleri, lastik ve yazılım alanında Ar-Ge yapan 14 firma faaliyet gösteriyor.

Düzce Teknopark’ta metrekare kirası 15 TL. Öğretim elemanlarına kira bedelinde yüzde 50 indirim uygulanıyor. Şu anda kiralanabilir durumda yaklaşık 30 metrekarelik 3 ofis alanı var. Kendi Ar-Ge binalarını inşa etmek isteyen girişimciler için imar planı çalışmaları tamamlanan arazilerin de kiraanması mümkün. Düzce Teknopark Genel Müdürü Serkan Subaşı, başvuruların mutlaka bir Ar-Ge projesiyle birlikte yapılması gerektiğini söylüyor.

Teknopark’taki firmalara Düzce Üniversitesi sosyal imkanlarından yararlanma, üniversitedeki akademik kadroyla yakın işbirliği, fiberoptik internet ağı gibi imkan ve hizmetler sunuluyor. Kuluçka binasında girişimci firmalara sektörel öncelik tanınıyor. Yeni alanda ayrıca ilaç, fitoterapi (bitkilerle tedavi) ve kozmetik alanında faaliyet gösteren firmaların kümelendiği bir yapı üzerinde çalışmalar devam ediyor.

GOSB TEKNOPARK
Yazılımcılar kuyrukta

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde 2005 yılında kurulan GOSB Teknopark’ta halen 121 firma faaliyet gösteriyor. Bunların 95’i yazılım firması. Diğerleri ise Ar-Ge’ye yönelik prototip tasarımı, üretim ve geliştirmesi yapıyor.

GOSB Teknopark’ta faaliyet gösteren firmaların sektörel dağılımı ise başta otomotiv ve bilişim teknolojileri olmak üzere robot otomasyonu, elek-trik-elektronik, web tabanlı uygulamalar, alternatif enerji, hastane otomasyonu, medikal, biyomedikal, biyoteknoloji ve telekomünikasyon şeklinde.

GOSB Teknopark’taki 13 bin metrekarelik kiralanabilir kapalı alanın 3 bin 806 metrekaresi yazılımcılara, 8 bin 950 metrekaresi de araştırma ve geliştirmeye yönelik üretim yapan firmalara ayrılmış. İsteyenler arsa kiralayıp kendi binasını inşa edebiliyor. Yazılım firmaları için 30, 36, 57 ve 90 metrekarelik modüler ofisler; prototip üretimi yapan Ar-Ge firmaları içinse 315 ve 440 metrekarelik üretim holleri bulunuyor.

GOSB Teknopark Genel Müdürü Emre Aksan, yazılım ofislerinin tamamen dolu olduğunu ve birçok firmanın sıra beklediğini belirtiyor. Aksan, “Elimizdeki tek boş alan 315 metrekarelik bir üretim holü. Kira bedelimiz metrekare başına 20-31 TL arasında değişiyor” diyor.

SAKARYA TEKNOKENT
Kapasitesi arttı

Sakarya Üniversitesi bünyesindeki Sakarya Teknokent, 2009 yılında kuruldu. 50 dönümlük alanda hizmet veren tek-nokentte 25 Ar-Ge firması faaliyet gösteriyor. Mevcut Rosem binasında yüzde 100 doluluk oranıyla hizmet veriliyor. 2 bloktan oluşan ve yaklaşık 5 bin 500 metrekare büyüklüğe sahip yeni binanın ise yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

tnşaatın tamamlanmasıyla 65 ofis daha hizmete girecek. Sakarya Teknokent Genel Müdürü Tuna-han Kırkte-peli, şu an itibariyle kapalı alan metrekare kirasının 20, açık alanınkininse 10 TL olduğunu belirtiyor. Kırktepeli, “Yeni binaların tamamlanmasıyla fiyat politikamızda küçük çaplı değişiklikler olabilir. Ancak mevcut politikamızdan çok uzaklaşacağımızı sanmıyorum” diyor.

Sakarya Teknokent’te otomotiv, makine imalatı, gıda işleme makine teknolojileri, bilişim, yeni nesil vveb teknolojileri, elektronik otomasyon gibi sektörlere yer veriliyor.

FİRATTEKNOKENT
Yeni binalar için başvuru alıyor

Fırat Üniversitesi bünyesindeki Fırat Teknopark, 80 dönümlük alan üzerinde 2007 yılında kuruldu. Halen 28 firmanın bulunduğu teknokentte bin ve 2 bin 500 metrekarelik iki yeni bina inşa edilmiş. Bu binalar için de kiralamalar başlamış durumda. Fırat Teknokent Genel Müdürü Erhan Akın’ın verdiği bilgiye göre, büroların kiralama bedeli metrekare başına 10 TL. Teknokentteki firmaların faaliyet alanları ağırlıklı olarak yazılım, bilişim, elektronik, me-katronik, bi-yomalzeme ve enformasyondan oluşuyor. Akın, teknokentte hem yeni mezunların hem de öğretim elemanlarının yenilikçi iş fikirlerini hayata geçirme şansı bulduğunu vurguluyor.

MALATYA TEKNOKENT
50 firmaya yer var

İnönü Üniversitesi bünyesindeki Malatya Teknokent, geçen yıl faaliyete başladı. 9 firmanın bulunduğu teknokentte metrekare kira bedeli 10 TL. Malatya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Bay-sar, idari bina ve kuluçka merkezi inşaatının tamamlanmasıyla 50 firmaya yer kiralanabileceğim söylüyor. Baysar, Malatya sanayisinin büyüklüğü ve bölge girişimcilerinin gösterdiği ilgiden yola çıkarak ofislerin tamamının kiralanacağına inanıyor.

Malatya Teknokent’te Ar-Ge projesi olan, yazılım üreten, ileri teknoloji ağırlıklı ve çevreye zarar vermeden üretim yapan girişimciler yer alabilecek. Baysar ayrıca banka, hukuk danışmanlığı, yatırım danışmanlığı, marka ve patent danışmanlığı, kargo, kafeterya ve KOSGEB ile TEKMER gibi özel ve kamu sektörü organizasyonlarının bölgeye kabul edilebileceğini kaydediyor. Malatya Teknokent’e kabul edilen firmalara elektrik, iletişim, internet ve diğer tüm altyapısı tamamlanmış ofisler sunuluyor.

ANTALYA TEKNOKENT
İleri tarım ve enerjiye öncelik

Akdeniz Üniversitesi bünyesindeki Antalya Teknokent, 2004 yılından bu yana hizmet veriyor. Yüzde 90 doluluk oranına ulaşan merkezde halen 17’si kuluçka olmak üzere 62 şirket faaliyet gösteriyor. Antalya Teknokent Genel Müdürü Mustafa Helvacı, talep artışı doğrultusunda üçüncü binaya ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

Helvacı’nın verdiği bilgiye göre, kuruluşundan bu yana teknokent bünyesinde geliştirilen projeler için yurtiçi ve yurtdışında 38 patent alınmış. Geçen yıl teknokente 238 proje kabul edilmiş.

Şimdiye kadar bunlardan 118’i tamamlanmış. Antalya Teknokent’in öncelikli alanları ileri tarım teknolojileri, tohum ıslahı, ileri gıda teknolojileri, medikal teknoloji, biyoteknoloji, ileri malzeme teknolojileri, enerji teknolojileri, yeni üretim yöntemleri, bölgesel-sektörel gelişme planları, kalite geliştirme sistemleri, bilişim ve yazılım teknolojileri ile uzay teknolojileri şeklinde belirlenmiş.

TRAKYA TEKNOPARK
Tekstilcilere uygun

Trakya Üniversitesi bünyesinde 2008 yılında faaliyete geçen Trakya Tekno-park’ta 43 firma bulunuyor. Faaliyet alanları ise diğer teknoparklarla büyük ölçüde benzese de tekstil, gıda ve veterinerlik gibi farklı alanlar da var.

Trakya Teknopark Genel Müdürü İlker Salih Canıtez, bölgedeki 50 ofisin tamamen dolu olduğunu, bu yüzden yeni başvurulan sıraya aldıklarım söylüyor. Teknoparkta aylık kira bedeli metrekare başına 8 TL.

MERSİN TEKNOPARK
Yüzde 90’ı dolu

Mersin Üniversitesi bünyesinde ve Mersin Organize Sanayi Bölgesi’nde 2006 yılında kurulan Mersin Teknopark’ta (Technoscope) 47 firma faaliyet gösteriyor. Teknopark bünyesinde bugüne kadar 82 Ar-Ge projesi tamamlanmış. Halen 63 Ar-Ge projesi yürütülüyor.

Mersin Teknopark’ta doluluk oranı yüzde 90 civarında. Aylık kira bedeli metrekare başına 15 TL. tşletme gideri ise 5 TL. Halen kiralanabilir alanların toplamı 189 metrekare. Girişimciler Mersin Tek-nopark’a Ar-Ge niteliği taşıyan projeleriyle başvurabiliyor. Başvuru aşamasında projenin amacı ve niteliği, üniversiteyle işbirliği potansiyeli, firmanın bilgi birikimi, geçmişte yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları ve sonuçları, finansman gücü ve istihdam profili dikkate alınıyor. Öncelikli sektörler biyoteknoloji, biyomühendislik, tıbbi cihazlar, medikal araç teknolojileri, makine, gıda, donanım ve yazılım, nanoteknoloji, kimya, çevre teknolojileri ve enerji üretimi şeklinde belirlenmiş.

Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, girişimcilere kuruluş danışmanlığı, mali danışmanlık, hukuk danışmanlığı, uluslararası bilgi ağlarına erişim kolaylığı, konferans ve toplantı salonu kullanımı gibi imkan ve hizmetlerin sunulduğunu söylüyor.

ERCİYES TEKNOPARK
AB’den hibe aldı

Erciyes Üniversitesi bünyesindeki teknopark, 2005 yılında kuruldu. 277 bin metrekarelik alanda 135 firma faaliyet gösteriyor. Erciyes Teknopark Genel Müdürü Ahmet Başalp, halen tüm alanların dolu olduğunu, buna rağmen girişimci taleplerini almaya ve yer tahsis etmeye devam ettiklerini söylüyor. En az bir Ar-Ge projesi teknoparkta yer kiralamak için yeterli. Başalp, Avrupa Birliği IPA’dan sağlanan hibeyle “Erciyes Teknopark Bölgesel Yenilik Merkezi” adı verilen bir proje yürüttüklerini, bu proje kapsamında yaklaşık 11 bin metrekare kapalı alana sahip 2 blok inşa edileceğini söylüyor.

GÖLLER BÖLGESİ
Teknoloji ve proje şartı var

İsparta’daki Süleyman Demirel Üniversitesi bünyesinde 2006 yılında kurulan Göller Bölgesi Teknokenti’nde halen 132 firma faaliyet gösteriyor. Doluluk oranı yüzde 70 olan merkezde metrekare kira bedeli 5 TL. Buna genel giderler, elektrik, su, internet ve ısınma dahil.

Göller Bölgesi Teknokenti Genel Müdürü İrfan Ateşoğlu, halen 90 metrekarelik 5 boş ofis bulunduğunu söylüyor. Bu ofisleri kiralamak isteyenlerin öncelikle teknokentin vveb sayfasındaki ön başvuru formunu doldurması gerekiyor. Ön başvurusu onaylananların, esas başvuru formlarını üç nüsha halinde teknokente teslim etmesi veya e-postayla göndermesi gerekiyor. Projesi hakemler tarafından onaylanan firma, son onayı icra kurulundan alıyor. Proje onay alırsa kira sözleşmesi yapılarak ofis tahsis ediliyor ve firma teknoparkta faaliyete başlıyor.

ATA TEKNOKENT
6 ay kira alınmıyor

Atatürk Üniversitesi kampüsünde 2005 yılında kurulan ATA Teknokent, 20 bin 500 metrekare kapalı alana sahip. İki blokta toplam 30 firma nanoteknoloji, biyoteknoloji, inşaat, kimya, tarım, yazilim gibi alanlarda proje geliştiriyor. Teknokent bünyesindeki 72 ofisin 55’i kiralanmış durumda. Metrekare kira bedeli 9 TL. ATA Teknokent Genel Müdürü Orhan Erdoğan, girişimcilere uygun kira bedelleri sunarak destek olduklarını belirtiyor. ATA Teknokent’te yeni kurulan şirketlere destek olmak için tahsis edilen kuluçka ofislerinden ilk 6 ay kira alınmıyor. Sonraki 6 ay için de yüzde 50 indirim yapılıyor. 1 yıl süreyle fayda-lanılabilen kuluçka ofislerindeki demirbaş malzemeler teknokent yönetimi tarafından sağlanıyor. Projesi kabul edilen şirketlere danışmanlık, laboratuar, güvenlik, personel takip, sekretarya ve tanıtım hizmetleri veriliyor.

KONYA TEKNOKENT
40 yeni ofis kiracı bekliyor

Selçuk Üniversitesi bünyesinde 2004 yılında kurulan Konya Teknokent’te 108 firma faaliyet gösteriyor. Bölgede halen 136 Ar-Ge projesi yürütülüyor. Konya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı, yüzde 98 dolulukla hizmet verdiklerini, birkaç ay sonra devreye girecek iki yeni blokla birlikte bu oranın yüzde 50’lere düşeceğini belirtiyor. Yeni bloklar, çoğu 85 metrekarelik 40 ofisten oluşuyor.

Botsalı, katılımcı şirketlere kiralama yoluyla nitelikli ofis alanı, endüstriyel alan ve depolama alanı sunulduğunu, kendi binasını yapmak isteyen kuruluşlara kiralama veya yap-işlet-devret yöntemiyle arazi tahsis edildiğini söylüyor. Konya Teknokent’te metrekare kira bedeli 11 TL.

PAMUKKALE TEKNOKENT
Taahhütname yeterli

Pamukkale Üniversitesi bünyesinde 2009 yılında faaliyete başlayan Pamukkale Teknokent’te halen 36 firma var. Yüzde 74 doluluk oranıyla hizmet veren teknokentte, 3 aylık tahliye taahhütnamesiyle proje vermeden de yer kiralanabiliyor. Ancak bu sürede proje yazma eğitimleriyle beraber projelerin teslim edilmesi gerekiyor.

Pamukkale Teknokent Genel Müdürü Hasa Deligöz, henüz 2 yılını doldurmasına rağmen merkezdeki yatırımların başarısından ve sürekliliğinden memnun. Deligöz, yakında kuluçka binalarının bitirilmesiyle daha da aktif hale geleceklerini vurguluyor.

YTÜ Teknopark

Bu yıl 101’inci yaşını kutlayan Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), Türkiye’nin en büyük teknoparklarından biri olan YTÜ Teknopark’a ev sahipliği yapıyor. Üniversite, şimdi YTÜ Teknopark’ı daha da büyütmek üzere yeni bir binanın temelini attı.

YTÜ Teknopark, bu yeni binanın tamamlanmasıyla Türkiye’nin ikinci büyük teknoparkı olacak. YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, “Türkiye’nin en kapsamlı ve işlevsel teknoparkına sahip olmayı hedefliyoruz” diyor.

Üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde önemli Ar-Ge çalışmalarına ve projelere imza atan YTÜ Teknopark’ta ileri teknoloji alanında çalışan yerli ve uluslararası şirketler bir araya getirilerek, aralarında ve akademisyenlerle işbirliği sağlanıyor. YTÜ’nün Davutpaşa Kampüsü bünyesinde 103 bin metrekare alanda kurulan YTÜ Teknopark, yüksek teknolojik Ar-Ge çalışmalarının yapılabileceği özel laboratuvarlardan oluşan 29 bin metrekarelik ofis alanına sahip. Bu alanda prototip proje uygulama atölyeleri ve 5 Ar-Ge binasının yanı sıra konferans ve toplantı salonları, kapalı ve açık spor salonu, Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezi, tiyatro ve konser alanları bulunuyor. YTÜ Teknopark’ta Datateknik, Siemens, Schnieder gibi önde gelen teknoloji şirketlerinin ofisi var. Geçen yıl teknoparkta 369 proje yürütüldü. Bu projeler sonucu alınan patent sayısı da 17 olarak kayıtlara geçti. Prof. Dr. İsmail Yüksek, sadece 2 yıl gibi kısa bir sürede 106 şirket ve 2 bini aşkın çalışanla Türkiye’nin en hızlı gelişen teknoparkına ulaştıklarını söylüyor. YTÜ Teknopark’a eklenecek 70 bin metrekarelik alanda yeni Ar-Ge binaları, sosyal tesisler ve apart otel planlanıyor.

Önceki yıl faaliyete başlayan Trabzon Teknokent, Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde hizmet veriyor. Bölgedeki 27 firma yazılım, bilişim, elektrik-elektronik, elektromekanik, ileri malzeme, tıp, biyomedikal, biyoteknoloji, kimya ve makine alanlarında proje geliştiriyor. Halen üzerinde çalışılan Ar-Ge projesi sayısı 38.

Trabzon Teknokent

Trabzon Teknokent Genel Müdürü Ömer Kurnaz, doluluk oranının yaklaşık yüzde 85 olduğunu söylüyor. 563 metrekarelik boş alan için başvurular kabul ediliyor.

Metrekare kira bedeli ise ofis tahsisi için 11.9, kuluçka ofisinde ise 7.15 TL. Trabzon Teknokent’e yeni ve ileri teknoloji kullanımı için Ar-Ge ve yazılım projeleri yürüten tüzel ve gerçek kişiler başvurabiliyor. Trabzonteknokent.com.tr adresinden veya ktu.edu.tr’da yer alan teknopark linkini tıklayarak başvuru formu doldurulabiliyor.

ERKAN KIZILOCAK  / Para Dergi

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu