Anasayfa / Makaleler / Türkiye’de konser etkinliklerinin yarattığı ekosistem yıllık 700 milyon TL

Türkiye’de konser etkinliklerinin yarattığı ekosistem yıllık 700 milyon TLGençlikten konserlere 700 milyon lira akıyor

Türkiye’de konser etkinliklerinin yarattığı ekosistem yıllık 700 milyon TL’lik bir hacme ulaştı. Yılda yaklaşık 12 milyon kişi konsere gidiyor ve 6 ile 7 bin arasında konser organizasyonu gerçekleşiyor. 2013’ü de hareketli geçirmeye hazırlanan İstanbul, Roger Waters, Depeche Mode, Mark Knopfler, Bruce Springsteen gibi efsane isimlere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

konser

Müzik konserleri etkinliklerinde son yıllarda yaşanan ciddi artış, 700 milyon lirayı bulan bir ekosistem yarattı. İstanbul, caz müzisyenleri için dünyanın önde gelen 10 durağından biri haline geldi. Pop, rock, blues için de benzer ifadeler kullanamasak da, her yıl eski/yeni yıldızları ağırlayan bir sektöre mercek tuttuk.

Geçtiğimiz yıl Madonna, Morrissey, Leonard Cohen, Red Hot Chili Peppers gibi birçok önemli ismi ve grubu ağırlayan Türkiye, bu yıl da yine görkemli gösteriler yapmak üzere gelecek isimleri ağırlamaya hazırlanıyor. Henüz pek çok isim açıklanmasa da şimdiden belli olan birkaç isim bile özellikle İstanbul’un bahar ayından itibaren yoğun bir konser programına gireceğine işaret ediyor. En çok ses getirecek yıldızlar ise Türkiye’ye ilk kez gelecek olan Bruce Springsteen ve Pink Floyd’un solisti Roger Waters olacak.

Konser ekosistemine baktığımızda, Türkiye’de konser organizasyonu düzenleyen GNL, BKM, Purple Concert, Pozitif ve Unilife olmak üzere büyük beş şirket bulunuyor. Albüm tarafında ise en büyük yerli şirket Doğan Müzik. Onu, Emre Müzik, Avrupa Müzik, Seyhan Müzik ve GNL takip ediyor. Yabancı şirket tarafında ise Sony ve Universal faaliyet gösteriyor. Edisyon denilen telif hakları kısmında ise dört-beş şirket bulunuyor.

700 MİLYON TL’LİK PAZAR

Türkiye’de albüm ekonomisinin büyüklüğü yıllık yaklaşık 100 milyon TL. Dijital müzik endüstrisinin büyüklüğü ise yine 100 milyon TL’ye ulaşıyor. Konser organizasyonlarının ise yaklaşık 700 milyon TL’lik bir pazar olduğu ifade ediliyor. Türkiye’de yılda 6 ile 7 bin arasında konser organizasyonu gerçekleşiyor. Konserlere giden kişi sayısı ise toplam 10 ile 12 milyon kişi arasında değişiyor. Ancak bir kişinin farklı konserlere de gittiği göz önüne alınırsa ıeel kişi sayısının 3 ile 4 milyon civarında olduğu belirtiliyor.
GNL, konser, albüm, menajerlik ve edisyon olmak üzere 360 derece hizmet veriyor. Bu modeli uygulayan tek şirket oldukları söyleyen GNL En-tertainment Kurucu Başkanı Alp Çağrı Günal, “Dünyada da trend bu yöne doğru kaymaya başladı. ABD’de ve Avrupa’da birçok şirket bu modeli uyguluyor. Biz bu akuııı başlatan Türkiye’deki ilk şirketiz” diyor.

KİMLER GELECEK?

Türkiye’nin kişi başına düşen eğlence harcamasının yavaş yavaş Avrupa ve ABD düzeyine yaklaşmaya başladığını ifade eden Günal, yine de kat edilmesi gereken çok yol olduğuna dikkat çekiyor.

  Fotoğraf çekmek bir şeyleri hatırlamamızı kolaylaştırır mı?

Bu yıl yine önemli birçok isim konser vermek için Türkiye’ye gelecek. Bu önemli konserlerin büyük bir kısmı GNL ve BKM ortaklığıyla organize edilecek. Kuşkusuz bunların başında efsane grup Pink Floyd’un vokalisti Roger Waters’in 3 Ağustos’ta İTÜ Stadyumu’nda düzenleyeceği konser geliyor. ‘The Wall’ annesi kapsamında Türkiye’ye gelecek olan sanatçı, çok özel sahne şovlarıyla uzun süre konuşulacak bir konsere imza atmaya hazırlanıyor.

Yine 17 Mayıs’ta Küçükçiftlik Park’ta düzenlenecek Depeche Mode konseri de bu yıla damgasını vuran etkinlikler arasında yer alacak. Bu yıla damgasını vuracak konserlerden biri de 27 Nisan’da Sinan Erdem Aıena’da düzenlenecek Dire Straits’in gitaristi Mark Knopfler’in performansı olacak. 20 Mayıs’ta efsane sanatçı Bruce Springsteen’in Türkiye’ye gelmesi bekleniyor ancak henüz netleşmedi. Sanatçının sitesinde de dünya turu konser programı kapsamında Türkiye şimdilik yer almıyor.

Yine tarihi netleşmese de Kanadalı pop şarkıcısı Justin Bieber’ın da bu yıl İstanbul’da konser vermesi bekleniyor. Bieber’ı Universal Mu-sic’in getireceği ifade ediliyor. Yine 2013 yılı içerisinde ünlü pop şarkıcısı Rihanna’nın da İstanbul’a konser için geleceği söylentiler arasında.

400 BİN BİLET SATACAK

Geçtiğimiz yıl Red Hot Chili Pep-pers’ı İstanbul’a getirerek büyük bir organizasyona imza atan Pozitif, bu yıl da çeşitli ses getirecek grupları ve sanatçıları Türkiye’de ağırlamaya hazırlanıyor. Pozitif Müzik ve Finans Direktörü Serhan Vardarlı, “Pozitif olarak şehrin, ülkenin şimdiye kadar görüp göreceği en büyük projelerden birisinin üzerinde çalışmalarımız hızla devam ediyor. Açıklamayı ocak ayının ortalarında yapmayı planlıyoruz. Bu proje kapsamında bir çok dünya starı da İstanbul’a gelecek” diyor. Yine Efes Pilsen One Love festivali kapsamında pek çok ünlü grubun İstanbul’a geleceğini ifade eden Vardarlı, şöyle devam ediyor:

“Bizim için çok önemli bir proje de tabii Cirque Du Soleil’in The Immortal-Michael Jackson şovu. Bu eşsiz şovu da Mart 2013’te İstanbul’a getiriyoruz. 2013 yılında yaklaşık 400 bin adet bilet satmayı hedefliyoruz.”

EĞLENCE SEKTÖRÜ BÜYÜYOR

TÜİK rakamlarına göre, Türkiye’de son dört yıl içinde kişi başına eğlence sektöründe harcamanın yüzde 35’lik büyüme gösterdiğine dikkat çeken Serhan Vardarlı, eğlence ve organizasyon şirketlerinin bu sektörde harcamasının 2010 yılından bu yana yüzde 13’lük artış sergilediğini sözlerine ekliyor.

Alp Çağrı Günal ise 2013 yılında düzenleyecekleri konserler için toplam 2 milyon TL bütçe ayırdıklarını söylüyor. 2012 yılını yaklaşık 10 milyon TL ciroyla kapattıklarını ve 2013’te cirolarını yüzde 25 oranında artırmayı hedeflediklerini kaydeden Günal, “Bundan sonraki hedefimiz dijital müzik piyasasına da girerek pazar payımızı yükseltmek” diyor.

Burcu Tuvay / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü, film ve müzik endüstrisinin toplam büyüklüğünü geride bıraktı. Ve daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir