Anasayfa / Haberler / Türkiye’nin Bilişim Araştırması

Türkiye’nin Bilişim AraştırmasıBİLİŞİM konusunda uzman ve dünyanın en büyük araştırma şirketlerinin arasında gösterilen IDC (International Data Corporation), Türkiye pazarıyla ilgili tahminlerini geçen haftalarda açıkladı. Türkiye’deki kamu kuramlarının ve en büyük şirketlerinin bilişim teknolojisi uzmanları ve yöneticileriyle yürütülen görüşmeler sonucunda elde edilen veriler, Microsoft’un Türkiye ofisinde (Her yıl faklı bir kurumun ofisinde açıklanıyor) açıklandı.

IDC, bu verileri şirketlerin ve devlet kuramlarının yapmayı planladıkları bilişim yatırımları ve bilişim şirketlerinin açıkladığı rakamlar üzerinden elde ediyor. Tahminler, bilişim sektöründeki iş fırsatlarını da ortaya koyuyor.

veri madencileri

IDC Türkiye tahminlerinde; mobil cihaz satışında daralmadan, veri merkezi ve bulut teknolojisi konusunda yatırımlara vurgu yapılıyor. Bunun da sektörde önemli değişimlere sebep olacağı görülüyor. Özellikle donanım satışının daralması, servis gelirlerini artırmak isteyen şirketlerin rekabetine sahne olmayı da beraberinde getirecek.

VERİ TÜKETİMİ ARTIYOR

Türkiye kişi başına veri tüketimi artmaya devam ediyor. Telekom şirketleri başta olmak üzere özellikle kuramların veri tüketimleri de artıyor. Bilgi Teknolojileri iletişim Kurumun (BTK) verilerine göre, 2014 yılı üçüncü çeyreğinde 3G abone sayısı 56.78 milyona ulaşırken; 3G hizmetiyle birlikte mobil bilgisayardan ve cepten internet hizmeti alan mobil geniş bant abone sayısı da 31.1 milyona yükselmiş durumda.

2014 yılı üçüncü çeyreğinde toplam mobil internet kullanım miktarı ise 89.940 Terabyte olarak açıklandı.

Artan veriler kadar, bu veriler ışığında müşteri analizi yapacak insanlara yani veri madenciliği yapacak uzmanlara da ihtiyaç artıyor. Bu yüzden sosyal bilimler ve matematik konusunda aynı anda yetkinlik kazanan insanlara da ihtiyacın giderek arttığı bir gerçek.

Kısacası artık yeni akımları takip edecek mühendis değil, iyi yetişmiş sosyal bilimciler gözde… Veri madencileri, yığınlar arasındaki verileri okuyarak müşteriyi doğra tanımlama şansı sunacak. Bu konuda SMS ve e-posta ile tanıtım konusunda atılacak yanlış bir adım sonucunda şirketleri 2015 yılında büyük cezalar bekliyor. Müşterilerin beklentileri tanımlanırken “izinli tanıtım” konusunda uzman şirketlerin sayısı artacak. Uzman desteği almayan şirketler ise muhtemelen ilk cezalar konusunda deneyim sahibi olacak.

4G HAZIRLIKLARI TAMAM

Ulaştırma, Deniz ve Haberleşme Bakanlığı 4G ihalesinin yılın başında düzenlenip yılsonunda kullanıma açılacağını belirtti. Bu durum, 4G cihaz kampanyalarının yılın 2’inci yarısında artacağını gösteriyor. 4G’nin mobil internet trafiğinde artışa sebep olacağı düşünülse de asıl büyük artışın fiber altyapıda olacağı da bir gerçek. Bu yüzden fiber altyapı konusunda yatırımlar hız kazanacak.
YERLİ AKILLI TELEFONLAR

Önce akıllı telefonun yerlisi konusunda anlaşalım. Yönetim merkezi Türkiye’de olan, marka ve servis yatırımları Türkiye’den yönetilen her markayı yerli olarak tanımlamak zorundayız.

Artık üretim yerine göre “yerli ürün” deme lüksü sona erdi. Apple, Samsung, LG, Motorola gibi tüm dünya devi mobil cihaz üreticilerinin tümü ölçek yakalamak için Çin’de üretim yapıyor. Ancak üretimi Çin’de yapması, o markanın ülkesinde vergi ödemesine engel değil.

  Bankalar teknoloji fabrikası gibi çalışıyor

ZİNCİR MAĞAZALAR SIKINTILI

Yüzde 3.1 daralan tüketici pazarında donanım satışları teknoloji perakendecilerini sıkıntıya sokabilir. Bu daralma yılın ilk yarısında daha çok hissedilecek. İkinci yarıda daralmanın etkileri azalsa da taksitli satışların Telekom bayilerine kaymış olması, mağaza ve çalışan sayısında perakendecilerin tedbir almasına neden olacak.

Elektronik cihazlara uygulanacak anti damping vergisi ise mağazaların krizini biraz daha artırabilir. Yani yılın ilk yarısında kapanan mağazalar ikinci yarıda yeniden farklı yerlerde açılabilir. Elektronik cihazlar için tasarlanan anti damping vergisindeki düzenlemeler belirleyici olacak. Oran yüzde 10’dan yukarı çıktıkça mağazaların önündeki duvar yükselecek.

VERİ MADENCİLİĞİ UZMANI

Online ortama taşman müşteriler, şirketlerin online ortamdaki yatırımlarını artırıyor. Veri merkezi yatırımları, aynı zamanda verilerin dilinden anlayan yazılım ve uzmanlara olan ihtiyacı artıracak.

Müşteriler internetteki davranışlarını analiz edecek çalışanlara reklam, pazarlama, yazılım şirketleri ihtiyaç duyacak. Her departman, özel ya da kamu kurumlan olmak üzere herkes, müşteri ve vatandaş talebini tanımlamak için veri analizleri yapmak zorunda kalacak.

AKILLI ŞEHİR YATIRIMLARI

Artan şehirleşme oranları, toplu taşıma uygulamaları ve trafiğin belediyelerin akıllı şehir yatırımlarında artışa neden olması bekleniyor. Şirketler büyük ölçekli yatırımlarına ara verseler de devlet kurumlan ve belediyelerin bütçe kısıntılarına gitmesi pek mümkün değil. Şehirlerin yönetilebilirliği açısından bazı yatırımlar acil önlem almayı gerektiriyor. Burada Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’un önemli projeleri var.

NEREDEYSEN ORAYA SERVİS

Mobil cihaz satışlarının doygunluk noktasına gelmesine rağmen yeni projeler ortaya çıkabiliyor. Özellikle konum tabanlı servisler yaygınlaşacak. Marketler, AVM’ler müşterilere fırsatları anında duyuracak konum tabanlı servisleri mobil cihazlar üzerinden sunacak.

Ancak bu konuda izinli hizmet olması önemli. Bu konu-da uzmanlaşmış şirket ve girişimcilerin sayısı artacak. Bu çalışmalar yılın ikinci yarısını da beklemeyecek.

MAKİNELER BİRBİRİYLE KONUŞACAK

SİM kart sayısının artışı artık sadece insanlara değil, makinelere de bağlı. Uzaktan ölçüm projeleri, elektrik’ gaz ve su dağıtım şebekelerinde örnek projelerin başlaması bekleniyor. BTK verilerine göre 2014 yılı üçüncü çeyreği itibariyle M2M abone sayısı 2.4 milyon civarında. Bu rakamın 2015 yılında 5 milyonu aşması sürpriz olmayacak. Ölçümleme konusunda işler algılayıcı (sensör) maliyetlerinin düşmesiyle artmaya devam edecek. Akıllı dinamik trafik ışıkları trafiğin sıkışmasına, akıllı tabelalar yönlendirme sorunlarına çözüm olacak.

UYGULAMA DİLİ ÖĞRENİN

2015 yılında bazı alanlarda daralma olsa bile tam tersine mobil uygulamalar konusunda ihtiyaç giderek artıyor. Üstelik küçük yaşlarda başlayan uygulama geliştiricilik yeteneklerini desteklemek şart. Google Android, Apple İOS, Windows ve HTML platformunda geliştirme yapacak uzmanların sayısı sürekli artıyor. Her sektörde pek çok girişimci, kullanıcıların ilgisini çekecek uygulama peşinde koşuyor. Türkiye’de artan akıllı telefon ve internet kullanımı, indirilen uygulama sayısının da katlanarak artmasını sağlıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

A’dan Z’ye Tüm Tarım ve Hayvancılık Destekleri

Gelecek İyi Tarımda TASARRUF tedbirleriyle dikkat çeken 2019 yılı bütçesinde tarımsal üretime verilen desteklerde kesintiye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir