Teknoloji ve İnovasyon Haberleri

Türkiye’nin En Verimli Elektrikli Arabası SOCRAT-EV’15

İstanbul Üniversitesi Elektrikli Araba Ekibi SOCRAT, 3-9 Ağustos 2015 tarihleri arasında TÜBİTAK tarafından düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışlarında Elektromobil kategorisinde en az enerjiyi harcayarak birinci oldu. TÜBİTAK 2015 Elektromobil yarışması ile birlikte “Türkiye’nin En Verimli Elektrikli Arabası” unvanını elde eden SOCRAT-EV’15, ekibin yaptığı ilk elektrikli araba çalışması değil.

SOCRAT, İstanbul Üniversitesinin farklı bilimsel disiplinlerinde öğrenim gören lisans ve yüksek lisans öğrencilerinden oluşan bir yarış ekibi. Ekibin 2009 senesinden itibaren katıldığı TÜBİTAK Formula-G Güneş Enerjili Araç Yarış’ında dört kez üst üste Türkiye birinciliği, bir kez de Türkiye ikinciliği var. Çalışmalarını uluslararası platforma da taşıyan ekip, Avustralya’da düzenlenen World Solar Challenge 2011’de Dünya sekizincisi olarak Türkiye Challenger klasmanındaki en iyi dereceyi de elinde bulunduruyor.

Uluslararası Güneş Araçları Federasyonu (ISF) tarafından Ocak ayında Birleşik Arap Emirlikleri’nde ilki düzenlenen Abu Dhabi Solar Challenge’a davet edilen ekip, dünyanın en iyi güneş aracı ekiplerinin yer aldığı bu organizasyonda yarışı dördüncü sırada tamamladı.

Güneş enerjili araç yapmaya devam eden ekip, son iki senedir elektrikli araç üzerine yoğun çalışmalarını sürdürüyor. 2009’dan bu yana birbirinden farklı altı güneş arabası üreterek ulusal ve uluslararası camiada çeşitli başarılar elde eden ekip, bu alanda kazandığı deneyimle yalnızca bir sene içinde iki elektrikli araç prototipi üretti.

İstanbul Üniversitesi SOC-RAT ekibi, ilk elektrikli araç projelerini “Proje YEREL” ismiyle hayata geçirirken, elektrikli araçlar konusunda dünyadaki yenilikleri takip ederek üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde elektrikli araçlar için alt sistemler oluşturmayı, elektrikli araçların ülkemizde yaygınlaşmasını sağlayacak iş modelleri geliştirmeyi ve toplumda farkındalık yaratacak tanıtım çalışmaları yapmayı hedeflediğini belirtti.

İlk elektrikli araç çalışmalarına 2013 senesinde başlayan SOCRAT ekibi, tüm hazırlıkların tamamlanmasıyla beraber üç ay gibi kısa bir sürede aracın üretimini tamamladı.

“Proje YEREL” ismiyle, TÜBİTAK 2014 Elektromobil’de görücüye çıktılar. Bu projeyle ürettikleri YEREL T1 isimli araçlarıyla, 25 üniversitenin yer aldığı ve verimlilik üzerine kurulu etkinlikte yarışı birinci sırada tamamladılar.

Tasarımı ve imalatı ekip üyeleri tarafından yapılan T1, ülkemizde henüz yeni yeni gelişmekte olan elektrikli otomobiller konusunda çığır açacak bir marka olmayı hedefledi.

Aracın uzun bir güzergâh üzerinde denenmesi, projenin somut çıktılarının kayıt altına alınması, elektrikli araçların yetenekleri konusunda toplumda farkındalık yaratacak çalışmaların yapılması ve gerçekleştirilen bilimsel çalışmaların tanıtılması amacıyla 1529 Eylül 2014 tarihleri arasında “Türkiye Turu” planlandı.

Tek şarjla 500 km yol kat edebilen “Türkiye’nin En Verimli Elektrikli Arabası” YEREL T1, elde ettiği birinciliğin ardından 25 şehirden geçerek 12 şehir merkezinde (Ankara, Samsun, Trabzon, Erzurum,

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu