Anasayfa / İlan, Tanıtım, Ticaret, İş Birliği / Üç kadın, sağlıklı yaşam için güçlerini birleştirdi

Üç kadın, sağlıklı yaşam için güçlerini birleştirdiÜç kadın, sağlıklı yaşam için güçlerini birleştirdi

Farklı işlerde çalışan üç çocukluk arkadaşı Aslı Tümen, Esra Dinçkök ve Zeynep Mutlu, güçlerini birleştirip mutlumikrop ve alisverismikrobu isimli iki site kurdu, iki site kısa sürede toplam 5 bine yakın üyeye ve aylık toplam 100 bin ziyaretçi rakamına ulaştı. Bu rakamları yıl sonuna kadar ikiye katlamayı hedefleyen girişimciler önümüzdeki aylarda Türkiye’de henüz olmayan bir konsepti hayata geçirmeye hazırlanıyor.

mutlumikrop

Zeynep Mutlu, Esra Dinçkök ve Aslı Tümen… Üçü de farklı sektörlerde çalışan başarılı iş kadınlarıydı. insanların hayatına dokunan, kolaylaştıran bir iş yapma isteği üçünün de ortak noktasıydı.

Uzun yıllardır sağlık sektörünün içinde çalışan Zeynep Mutlu’nun annesiyle ilgili yaşadığı süreç bu girişimin alt yapısını oluşturdu. 30 yıldır Opakim AŞ’yle, Parkinson, kalp hastaları için radyoloji, hematoloji ve nöroloji üzerine Türkiye’ye malzeme getiren Zeynep Mutlu, “Sektörün içinde olan biri olarak bile annemin hastalığı döneminde zorlu bir süreç geçirdim. Annem çok uzun süre kortizon kullanmak zorunda kaldı.

Kimse kortizonun zararlarını bize açıkça anlatmıyordu. O dönemde internet de yoktu. Çok zor bir dönem yaşadık. O zamandan beri bir sağlık portalı oluşturmak ve insanlara faydası dokunacak bir site açmak en büyük amacımdı” diyor.

Güçlerini birleştirdiler

Medikal ve sağlık sektörünün zor yüzünü tanıdıktan sonra biraz daha keyifli işlerle uğraşmaya karar veren Mutlu, uzun yıllardır dostu olan Aslı Tümen ve Esra Dinçkök’e Mutlu Mikrop projesinden bahsetti. Akkök Holding Yönetim Kurulu Üyesi Raif Dinçkök’ün eşi olan Esra Dinçkök 11 yıl boyunca CNN Türk’te ekonomi editörlüğü yaptığı için işe yabancılık çekmedi. Esra Dinçkök’le kardeş olan Aslı Tümen’in ise görsel tarafı üstlendi. Böylece ciddi bir hazırlık aşamasının ardından site 2012 yılının sonunda yayın hayata geçti.

Sitenin kuruluş amacının okuyucuların hayat kalitesini ve mutluluklarını arttırmak olduğunu söyleyen Esra Dinçkök, “istediğimiz şey dünyadaki son gelişmeleri, trendleri ziyaretçilerimize çok çabuk ve net bir biçimde sunmaktı” diyor. Kısa bir sürede ciddi ve sadık bir ziyaretçi kitlesi oluşunca ‘Mutlumikrop.com’u takip edenlere daha fazla nasıl faydalı olabiliriz?’ sorusuna cevap aramaya başladı girişimciler.

Ürünleri kendileri deniyor
Böylece hayatı kolaylaştıran ve yaşamı keyifli hale getirmeyi hedefleyen daha sağlıklı ve bakımlı olmayı sağlayan ürünlerin bir araya geldiği alışverişmikrobu.com hayata geçti. Bu noktada işlerin çok daha ciddi bir boyuta geçtiğini belirten Dinçkök, keyifli bir blogtan birden ciddi bir satış sitesi haline dönüştüklerini belirtiyor. Bu klasik bir alışveriş sitesi değil. Zira ciddi arayışlarla bulunan özgün ürünleri mutlaka üç ortaktan biri deniyor, beğenirse sitede yerini alıyor.

  Digitürk ve İnternet DIGITURK Paketleri

Dünyada artık ürün yerine yaşam tarzı satılmaya başlandığını söyleyen Aslı Tümen, şehir hayatında zamanın giderek azaldığını söyleyerek şöyle devam ediyor: “Hızlı hayatlarımızın içerisinde vaktimiz çok azaldı. Güzel yasam zaman alır, uğraşılır, oluşturulur. Ancak artık kimsenin buna vakti yok ama isteği var. işte biz bunu yaratmaya çalışıyoruz.”

Aralarında iş bölümü yok

Girişimcilerin üçü de düzenli ve aktif şekilde sitelerle birebir ilgileniyor. Haber ve ürün seçimlerinden, tasarımla ilgili değişikliklere, tedarik sürecinden müşteri memnuniyetine kadar her konuda olan biteni yakından takip ediyor. Özellikle hiçbir iş bölümü yapmadıklarını, beraber çalışmaktan büyük keyif aldıklarını söyleyen Zeynep Mutlu, “Enteresan bir denge oluşturduk. Aslı uçuyor, Esra kızıyor ben de ortayı buluyorum. Ürün seçimleri üçümüze ait. Zaten Alışveriş Mikrobu’nda konsept olarak sadece deneyip beğendiğimiz ürünleri satıyoruz, işe yaramadığını düşündüğümüz hiçbir ürüne yer vermiyoruz” diyor.

Geçmişte keşfettikleri ürünleri sadece yakın çevreleriyle paylaşırken şimdi herkesle paylaşmak girişimcilere önemli bir misyon yüklemiş. Siteye koyulan her üründen sorumlu olduklarını düşünen girişimciler, müşteriye en iyisi sunmak için ciddi bir çaba gösteriyor. Bu nedenle fincandan şarap kadehine, kinoadan anti-aging serumlarına kadar kullandıkları her ürüne ve tükettikleri her gıdaya farklı gözlerle baktıklarını söyleyen Esra Dinçkök şöyle devam ediyor: “Daha bilinçli tüketiciler olduk. Gözümüz hep yeni ve özgün olanı arıyor artık. Artık sürdüğümüz bir kremin gül kokusunu farkedebiliyoruz veya çocukların dişlerini organik diş macunu ile fırçalamasının önemini biliyoruz. Sağlıklı yaşamak mutluluk getiriyor, bu yaşamı güzelleştirmenin de küçük ve kolay yöntemleri var… işte bütün olay burada.”

Ziyaretçi sayısını ikiye katlayacak

Üç girişimcinin Mutlu Mikrop ve Alışveriş Mikrobu için yatırımları devam ediyor. En iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için siteleri geliştirmek için büyük bir ekip çalışıyor. Çok açılmayı düşünmediklerini söyleyen Aslı Tümen, “Bizim iddiamız çok ürün satmak değil, iyi ürün satmak. O nedenle söyleyebiliriz ki hiçbir zaman çok büyümeyeceğiz. Kendi hayalimizdeki ürünleri kendimiz üretme gibi bir düşüncemiz var ileride” diyor. Mutlumlkrop.com ve Alisverismikrobu.com’un toplam S bine yakm üyesi ve iki sitenin aylık toplam 100 bin ziyaretçisi var. Bu rakamların yıl sonuna kadar ikiye katlanması hedefleniyor. Önümüzdeki aylarda yepyeni bir tasarım ve benzersiz bir konsept üe çıkacaklarım söyleyen Esra Dinçkök, “Eylül ayında Türkiye’de henüz olmayan bir fikri hayata geçirmiş olacağız. Yaz dönemini bu çalışmalara odaklanarak geçiriyoruz, bu arada yeni ürünlerimizi stokluyoruz” diyor.

Ayşegül Sakarya Pehlivan
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Yurtdışından 20 işbirliği teklifi

Türkiye Odaiarve Borsalar Birliği’ne (TOBB) şubat ayı içerisinde birçok farklı ülkeden işbirliği teklifi geldi. Makarnalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir