Anasayfa / Başarılı Girişimcilik Fikirleri / UK. Türkiye’den girişimci bekliyor

UK. Türkiye’den girişimci bekliyorGREAT’ kampanyası kapsamında Türkiye’nin genç teknoloji girişimcilerine ulaşmayı hedefleyen ‘GREAT Startup’ yarışmasına gelen yoğun başvurular ve bu yöndeki talepler üzerine başvuru tarihi 15 gün uzatıldı. Yarışmanın son başvuru tarihi 15 Ekim olarak belirlendi. Beş kategoride yapılacak yarışmada birinci olan şirketler, Birleşik Krallık’a seyahat hakkı kazanacak ve Birleşik Kral lık’ta iş kurmak için danışmanlık hizmeti alacaklar.

2012 yılında, Birleşik Krallık’ın turizm, eğitim ve ticaret alanında sunduğu fırsatları tanıtmak amacıyla hayata geçirilen GREAT kampanyası, Birleşik Krallık Hükümeti’nin en iddialı uluslararası pazarlama kampanyası. Kampanyanın Türkiye lansmanı geçtiğimiz yıl Mart ayında Bursa’da Uludağ Ekonomi Zirvesi sırasında gerçekleşti.

GREAT

Yabancı girişimcilere birçok kolaylık ve teşvik sunan Birleşik Krallık için Türkiye kampanya dahilinde büyük önem arz eden ülkelerden biri. Türkiye’deki markalar ve şirketler uluslararası ölçekte büyümek ve dünya markası olmak için büyük bir potansiyele sahip. Kampanya bu alanda Birleşik Krallık’ta iş yapmak ve ticari ortaklıklar oluşturmak isteyen Türk şirketlerine fırsatları daha iyi anlatma ve bilinilirlik yaratma misyonunu da taşıyor.

Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki ticaret ve yatırımı desteklemek amacıyla Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı (UKTI) tarafından yürütülen GREAT kampanyası kapsamında, Türkiye’deki genç teknoloji şirketlerine yönelik düzenlenen ‘GREAT Startup’ yarışmasına çok sayıda başvuru yapıldı. Gelen yoğun başvurular ve belirlenen sürenin uzatılmasına yönelik talepler üzerine 30 Eylül olan son başvuru tarihi 15 gün uzatılarak 15 Ekim olarak belirlendi. ‘GREAT Startup’ yarışmasına yapılan başvurular arasında Türk ekonomisine katkı sağlayacak nitelikte çok sayıda proje yer alıyor.

Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu ve Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı Orta Asya, Güney Kafkaslar ve Türkiye Genel Direktörü Leigh Turner, düzenlenen yarışmanın büyük ilgi gördüğünü belirterek, “Çok sayıda başvuru alıyoruz, süre uzatma talepleri de çok fazla bu nedenle süreyi 15 Ekim’e kadar uzattık. Başvuru sayısının çokluğu ve projelerin niteliği bize böyle bir yarışma düzenlemenin ne kadar yerinde ve faydalı bir karar olduğunu gösteriyor” diyor.

100 bin şirkete ev sahipliği yapıyor
Birleşik Krallık’ın dünyanın en büyük ve en yenilikçi Bilişim ve iletişim Teknolojileri pazarlarından birine sahip olduğunu ifade eden Turner, bilişim ve iletişim teknolojileri (BİT) sektöründe dünya lideri olan Birleşik Krallık’ın bu alanda devletin sağladığı destek ile Avrupa ülkeleri arasında yatırımcılara en cazip iş ortamlarından birini sunduğunu ifade ediyor. Birleşik Krallık’ın 58 milyar sterlin büyüklüğündeki BİT sektörü yılda 930 milyon sterlin tutarında AR-GE yatırımı çektiğine işaret eden Turner, aralarında Microsoft, IBM, HP, Google, Facebook ve Intel’in de bulunduğu 100 bin BİT şirketine ev sahipliği yaptıklarını da sözlerine ekliyor

  Listeleme Tarzında İçerik Üreten Siteler Kazanıyor

GREAT Startup Yarışması’nı çok önemsediklerini belirten Turner, “Şu ana kadar gelen başvurulardan gördüğümüz kadarıyla üst düzey bir yarışma olacak. Bu projenin Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki BİT işbirliklerini de artıracağını umuyoruz’ diyor.

Beş farklı kategori

Türkiye’deki genç teknoloji girişimcilerine ulaşmayı hedefleyen ‘GREAT Startup’ yarışmasına Türkiye’de yaşayan, en az bir yıl önce kurulmuş şirketinde ana hissedarlardan biri olan, 40 yaşını geçmemiş bütün girişimciler başvurabiliyor.

‘Kadın Teknoloji Girişimcisi’, ‘Üniversiteli Genç Girişimci’, ‘Anadolu’dan Teknoloji Girişimcisi’, ‘Sosyal Teknoloji Girişimcisi’ ve ‘Jüri Özel Ödülü’ olmak üzere beş farklı kategoride ödül dağıtılacak olan yarışma, Türkiye’nin gelecekteki büyük teknoloji girişimcilerine ulaşmayı, global bir vizyon edinmeleri ve başarı öykülerini duyurmaları için kendilerine destek sağlamayı hedefliyor.

GREAT Startup Yarışması’nda her kategoride ilk üç şirketin ismi kamuoyuna açıklanacak. Kategori birincisi olan şirketler ise Birleşik Krallık’a seyahat hakkı kazanacak ve Birleşik Krallık’ta iş kurmak için danışmanlık hizmeti alacaklar.

Girişimcilik ruhu ve risk alabilme

15 Ekim’e kadar devam edecek başvuruların sona ermesinin ardından jüri, katılımcı şirketleri şu kriterlere göre değerlendirecek; yeni bir ürün ve hizmet geliştirme, özgün bir iş modeli/iş fikri oluşturma, girişimcilik ruhu ve risk alabilme, sürdürülebilir bir şirket stratejisi oluşturma, geleceğe yönelik sağlam bir iş planı oluşturma, bulunduğu pazara hakimiyet ve kuruluştan bugüne büyüme hızı. 4 Kasım 3014 talihinde jüri tarafından yapılacak değerlendirmelerin ardından sonuçların açıklanacağı ödül töreni 27 Kasım 2014’de gerçekleştirilecek. Yarışmaya www.gov.uk/great-startup-turkey internet sayfasından başvuruluyor.

Jüride Girişimcilerde Var

Yarışmanın jürisi şu isimlerden oluşuyor:

Leigh Turner – Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu ve UKTI Türkiye, Orta Asya ve Güney Kafkasya Genel Direktörü, Daniel King – UKTI Küresel Operasyonlar Hızlı Büyüyen ve Gelişmekte Olan Pazarlar Başkam, James Tyler – Telecity Group International Ticaretten Sorumlu Başkan Yardımcı, Ali Sabancı – Pegasus Havayolları CEO’su, Nevzat Aydın – Yemek Sepeti.com CEO’su, Canan Özsoy -GE Türkiye CEO’su, Sina Afra -Markafoni.com kurucusu, Ümit Boyner – Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi, M. Rauf Ateş – Capital, Ekonomist,

Startup Business Genel Yayın Yönetmem, Fatih Işbecer -Monitise Turkey CEO’su, İhsan Elgin – Girişim Fabrikası Kurucu Direktörü, Tuğrul Tekbulut -Logo Yazılım Yönetim Kurulu Başkam ve Haşan Aslanoba -Angel Investor / Aslanoba Grubu Kurucusu.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Girişimcilik Yaşı Düşüyor Başarılı Genç Girişimciler

Son yıllarda girişimciliğe adım atanların sayısı artarken “girişimcilik” yaşı da düşüyor. 28 yaşına gelmeden iş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir