Güncel Ekonomi Haberleri

Ülkemizdeki mevcut regülasyonlar ve gelebilecek regülasyonlar

ÜLKEMİZ, uluslararası ekosistem içerisinde en çok kripto varlık kullanıcısına sahip ülkeler arasında üst sıralarda yer almaktadır. Bu gelişmenin sonucunda ise hukuksal gelişmeler ve kullanıcıları korumak da regülasyonlar ile mümkün düzeydedir. Tahmini sayının 4 milyon kullanıcı seviyesinde olduğu Türkiye, geleneksel piyasalardan geçiş yapan ve ilk defa kripto varlıklar ile yatırım yapmayı öğrenen bir kitleden oluşuyor. Bitexen olarak, bu kullanıcılara üst düzey güvenliği ve kolayca işlem yapılabilen hızlı bir platformu sunuyoruz.

Regülasyonlar

Bitexen CEO’su Yahya Tuğyan Erdem; Ülkemizde 30 Nisan 2021’den itibaren yürürlüğe giren düzenlemenin 3. maddesinde kripto varlıklar ile ilgili tanımlama yapılmıştır. Yapılan tanımlama ile birlikte kripto varlıkların regülasyon süreci de bir nevi başlamış oldu. Bu süreç yıl içerisinde birçok kez dile getirilmiş olsa da 2021 yılında herhangi bir yasa tasarısı ortaya çıkmadı. Yalnızca kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı bir şekilde kullanımının kısıtlanması üzerine bir karar alınmıştır. Ülkemizde oluşacak regülasyonların ilk olarak platformları daha sonra da platform kullanıcılarını etkileyecek olması oldukça muhtemeldir.

regülasyonlar
Kripto Varlık Regülasyonları

İlk aşama platformlar

Son kullanıcıları vergisel yahut çeşitli yükümlülüklerle bağlayıcı hale getirmekten önce düşüncemiz platformları belirli kriterler çerçevesinde standartlara yükseltmek olmalıdır. Bu kapsamda lisans şartları oluşturabilir, kullanıcıların platforma kayıt oluşu, işlem limitleri vb. imkanları bu lisans yükümlülükleri çerçevesinde şekillendirilebilir. Bu yaklaşım ile vergilendirme süreçlerinin de ilk olarak platformlar üzerinden ilerleyeceğini düşünebiliriz.

Kullanıcılara vergi yükümlülüğü

Uluslararası vergilendirme yükümlülüklerini incelediğimizde kısa vadeli ve uzun vadeli yatırımlara göre değişken bir vergi sistemi görülmektedir. Kısa vadeli olarak tanımlanan 12 ay altındaki yatırımlar için gelir vergisi beyanı ve ödemesi gerekli görülürken uzun vadeli yatırımlarda bu uygulamaya rastlanmamaktadır. Ülkemizde işlem gerçekleştiren geleneksel piyasa yatırımcıları için ise yerinde vergi uygulanmaktadır.

Kullanıcıların gerçekleştirdiği işlemler üzerinden vergiler direkt alınırken kripto varlıklarda birden çok platform üzerinde işlem gerçekleştirilmesi, varlıkların kolaylıkla başka platformlara transfer edilmesi gibi gerekçeler sebebi ile uygulanması zor bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanıcıların sahip oldukları dijital varlıkları beyan yolu ile iletmesi, dünyada da izlenen bir metod olarak ülkemizde de uygulanma potansiyeline sahiptir.

Bitexen CEO’su Yahya Tuğyan Erdem / Para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu