Anasayfa / Bayilik Veren Firmalar / Ulusal Franchising Haftası

Ulusal Franchising HaftasıSizin inovatif düşünme laboratuvarınız neresi? Bunu keşfettiniz mi? Bence geç kalmadan hangi ortamlarda daha yaratıcı zekanız ortaya çıkıyor, bunu keşfedin. Göreceksiniz ki, kimsenin aklına gelmeyen pek çok iş fikri sizin aklınıza gelmeye başlayacak.

EKİM ayının ikinci haftasını ulusal franchising haftası ilan ediyorum. Yıllardır düzenli olarak her yıl bugünlerde “Bayim Olur musun” fuarıyla beraber tüm Türkiye’de bir franchising rüzgarı esiyor. İşini kurmak isteyen binlerce girişimci geleneksel olarak bugünlerde bu fuarı ziyaret edip girişimcilik adına neler yapabileceklerini daha somut bir şekilde düşünmeye odaklanıyorlar.

Peki, bu fuardan daha fazla verim alabilmenin pratik yolları neler? İşte size bir yol haritası:

Öncelikle şunun farkında olmanız gerekiyor: Bu fuarda stand açanlar da fuarı ziyaret edenler de girişimci. Bu yüzden fuar birkaç gün de olsa ülkenin dört bir yanından gelen girişimcilerin toplandığı bir yer. Konuştuğunuz herkes ya girişimci ya da girişimci olmak istiyor.

franchise-list

Dolayısıyla kendinizi doğal bir girişimciler gezegeninde hissediyorsunuz.

Peki bu his önemli mi?

Çok önemli çünkü girişimcilerin girişimcilik ruhlarını kamçılayan en önemli unsur ‘çevre’. Yani, girişimciler bulundukları ortamdan etkilenerek ya daha yaratıcı fikirler ortaya koyabiliyorlar ya da daha az.

Geçen günlerde 1 Kasım’da Londra’da vereceğim bir konferans için benden kısa bir tanıtım videosu istediler. Video’yu deniz kenarında çektim ve şunu söyledim: Gerçek girişimcileri ofislerde bulamazsınız, deniz kenarında bulabilirsiniz!
Herkes benim sahilde güneşlendiğimi düşünürken, aslında ben büyük bir zevkle yepyeni iş fikirlerini kafamda oluşturmakla meşgul oluyorum. Neden mi? Çünkü ben o anda kendi yapıma uygun inovasyon laboratuvarmda hem dinleniyor hem de çalışıyorum. Yani, hiç de kendimi güneşleniyor gibi hissetmiyorum. Küçük bir not defterim ve kalemim var. Her an yanımda kafamda oluşturduğum iş fikirlerini unutmamak için not alıyorum. İş fikrini kafamın içinde üç boyutlu olarak modelleyip risk analizlerini yapıyorum. Reklam kampanyasının sloganını düşünüyorum. Hedef kitleye daha az bütçeyle ama daha fazla efekt yaratacak şekilde nasıl ulaşırım diye düşünüyorum.

  Cafe Açmak İçin Adam Gibi Yer Bayiliği

Bunları düşünmek için sahile mi inmem lazım? Benim için öyle. Benim yıllarca kendimde farkettiğim bazı özellikler var. Ya uçakta ya da güneş şemsiyesinin altında süper fikirler üretiyorum. Örneğin, Türkiye’nin ilk havayolları işletmeciliği programını Kemer’de bir tatil köyünde oluşturmuştum. Bir ekim ayıydı ve eğitim sezonu yeni başlamıştı. Tatil köyündeki rezervasyonun son üç gününü iptal ettirip, hemen İstanbul’a dönüp reklam ajansıyla toplantıya oturduğumu hatırlıyorum. Sezonu da kaçırmadan hemen reklam kampanyasına başlamıştık. Sonuç mu? O yılki ciromuza yüzde 5 gibi önemli oranda bir katkı sağlamıştı güneş şemsiyesinin altında ürettiğim bu iş fikri. Böyle daha pek çok örneği iş hayatımdan sizlere verebilirim.

Benim için uçak ve deniz kenarı gerçek bir inovatif düşünme laboratuvarı. Uçakta ve sahilde ürettiğim fikirleri, evde veya ofisteki çalışma odamda üretemez miydim?

Defalarca denedim olmuyor. Ofiste ancak sahilde veya uçakta ürettiğim iş fikirlerini uygulamaya koyabiliyorum veya yönetebiliyorum. Daha şimdiye kadar bir tek iş fikrini ofiste üretmiş değilim. Bu yüzden, gerçek girişimciler ofiste değil sahilde derken önemli bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum:

Sizin inovatif düşünme laboratuvarınız neresi? Bunu keşfettiniz mi?

Bence hiç geç kalmadan hangi ortamlarda daha yaratıcı zekanız ortaya çıkıyor, bunu keşfedin. Göreceksiniz ki, kimsenin aklına gelmeyen pek çok iş fikri sizin aklınıza gelmeye başlayacak.

Bu yıl da franchising fuarında 15 Ekim’de saat 14:00’te girişimcilerle buluşacağım. Hem küçük bir konferans verip hem de onlarla sohbet edeceğim. Türkiye’nin dört bir yanından gelen girişimcilerden İstanbul dışında da ne fikirler gelişiyor, gözlemlemeye çalışacağım.

UFRAD’dan sevgili İlhan Erkan’a, beni her yıl Türkiye’nin en önemli girişimcilik laboratuvarlarmdan birinde girişimcilerle buluşturduğu için çok teşekkür ediyorum.

İyi haftalar…

Baybars Altuntaş / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Ebrar Group Türkiye Genelinde Bayilikler Verecek

Ebrar Group, Türkiye Genelinde Bazı Bölgelerde Bayi Yapılandırmasına Gidecek olan, Diş Sağlığı Sektöründeki firmamıza Türkiye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir