Anasayfa / Makaleler / Ünlü Milyonerlerin 6 Alışkanlığı

Ünlü Milyonerlerin 6 Alışkanlığı

Onlar dünyanın en zenginleri… Ama oldukça sade bir hayatları var. Evleri, arabaları, giysileri lüks olmaktan gayet uzak… Belki de bu mütevazı yaşam onları bu denli zengin etti, işte en ünlü milyonerlerin 6 alışkanlığı.

milyonerlerin aliskanliklari

1- Basit Bir Evde Yaşamak

Milyonerler isterlerse, hayal edebileceğimiz en lüks evlerde oturabilirler. Bili Gates böyle yapıyor mesela. 6.000 metrekarelik bir alana yayılan 147,5 milyon dolarlık devasa bir evde yaşıyor. Ama Warren Buffet gibi tutumlu milyonerler basit bir yaşamı tercih ediyorlar. İş adamı ve hisse senedi yatırımcısı Buffet, Forbes dergisinin “2006 Milyarderler Listesi”ne göre 42 milyar dolarlık servetiyle Bili Gates’in ardından, dünyanın en zengin ikinci insanı. Buffet, halen 1957’de 32.500 dolara satın aldığı 5 odalı evde yaşıyor. Lübnan asıllı Meksikalı iş adamı Carlos Slim de 40 yıldır aynı evde yaşayan milyonerlerden…

2- Toplu Taşıma Araçlarını Kullanmak

İngiliz iş adamı John Caudwell, Stanford Üniversitesi bilgisayar mühendisi Prof. David Cheriton ve Amerikalı iş adamı Chuck Feeney gibi milyonerler, işlerine ya yürüyerek ya bisikletle ya da toplu taşıma araçlarını kullanarak gidiyorlar. Elbette isterlerse öğle yemeği için özel helikopterle bir başka ülkeye gidebilecek maddi güçteler. Ama onlar yürüyerek egzersiz yapmayı tercih ediyor, yeri geldiğinde toplu taşıma araçlarını kullanarak zaman ve park sorununu kapı dışarı ediyorlar. Böylesi hem çevre temizliği hem de banka hesabı için daha iyi.3- Modacıdan Değil Mağazadan Giyinmek

Bazı milyonerlerin özel modacıları vardır. Elbiseleri, ayakkabıları kendileri için özel tasarlanır. Ama tutumlu milyonerler için bu son derece gereksiz bir harcama. Mesela Stanford Üniversitesi profesörü David Cheriton’u, Google kurucuları Ser-gey Brin ve Larry Page’i, IKEA kurucusu Ingvar Kamprad’ı sık sık bir kot pantolon ve t-shirtle görürsünüz. Bir modacıya ya da alışverişe zaman harcamıyorlar, mağazaya girip çabucak bir pantolon ve gömlek seçerek keyiflerine bakıyorlar.

4- Kuaför Masraflarını Düşük Tutmak

Erkekler için ortalama saç kesim ücreti yaklaşık 15-20, lüks semtlerde ise 50-60 lira. Bazı milyonerler saç kesimleri için 200-300 lirayı gözlerini kırpmadan verebiliyorlar. Her 6 haftada bir saçlarımızı kestireceğimizi düşünürsek, yılda yaklaşık 2-3 milyar eder. Bu fiyata sadece saç kesimi dahil, saç bakımı değil. Bunun farkında olan iş adamı John Caudvvell ve Prof. David Cheriton saçlarını, evde bu işi kıvırabilen bir yakınlarına kestiriyorlarmış.

5. Dayanıklı Ama Lüks Olmayan Bir Araba Kullanmak

Yazılım firması Oracle’m CEO’su Larry Ellison arabalar, uçaklar ve yatlar için milyonlar harcayabiliyor. VVal-Mart’ın sahiplerinden Jim VValton ise 15 yıldır aynı kamyoneti kullanıyor. Hintli iş adamı Azim Prem-ji, Toyota Corolla’sından vazgeçmiyor. IKEA kurucusu Ingvar Kamprad, 10 yıllık bir Volvo kullanıyor. Onlara sorarsanız, amaç dayanıklı bir araba edinip dağda-bayırda, şehirde-köyde gönül rahatlığıyla kullanmak.

6- Lüks Eşyalardan Kaçınmak

Dünyanın en zenginlerinden Lübnan asıllı MeksikalI iş adamı Carlos Slim, yapılan hesaplamaya göre dakikada 1000 dolardan fazla para harcasa bile 100 yıl boyunca parasız kalmıyor. Gelin görün ki, birçok zenginin aksine bir uçağa ya da yata sahip değil. Belki de bu tarz gereksiz harcamalardan kaçındığı için bu kadar zengin oldu. Carlos Slim gibi birçok milyoner lüks harcamalardan özellikle kaçınmayı tercih ediyorlar. VVarren Buffet’in lüks harcamalar konusundaki değerlendirmesiyse şöyle: “Lüks oyuncaklar, sadece boynunuzu ağrıtmaya yararlar.”

Lilay Koradan
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir