Anasayfa / Başarılı Girişimcilik Fikirleri / Ünlü Tasarımcı Özlem Süer, Ortadoğuda Mağazalaşacak

Ünlü Tasarımcı Özlem Süer, Ortadoğuda MağazalaşacakTasarımdaki başarısının ardından Türkiye’de giyim perakendesinde de boy gösteren ve 4 mağazalık bir küçük zincire sahip olan Özlem Süer, yurt dışına açılma planları yapıyor. Ortadoğu’dan gelen mağaza açma tekliflerine sıcak baktığını belirten Süer, “Muhtemelen Ortadoğu’da birkaç ülkede yerel bir ortakla mağazalaşma sürecine dahil olacağız” dedi.

modanin-yildiz-isimleri-sahnede-ozlem-suer

Ünlu tasarımcı Özlem Süer’in aslında bir akademisyen olduğunu biliyor muydunuz? Yalnız Türkiye’de değil, ürünleri yurt dışında da beğeni toplayan Süer, 25 yıl önce Mjmar Sinan Üniversitesi’nde akademisyen iken, adım attığı tasarım alanında emin adımlarla ilerledi. Adını, tasarımın önde gelen isimleri arasına yazdırmayı bildi.

Zaman içerisinde Türkiye’de kendi mağazalarını da açarak, giyim perakendesinde de boy gösteren Özlem Süer, şimdilerde yurt dışına açılma planları yapıyor.

Jessica Simpson, Meg Ryan, Beyhany Hamilton gibi dünyanın tanığı isimleri giydirme başarısına ulaşan tasarımcı Özlem Süer, Ortadoğu’da mağaza açmaya hazırlanıyor. Türkiye’de dört mağazada tasarımlarını satışa sunan Özlem Süer, Tokyo, Dubai, Doha, Kahire, Paris, Shenshen, Brescia, Frankfurt, Indianapolis’te yer alan satış noktalarının yanı sıra yurtdışında mağazalaşarak da büyümeyi planlıyor.

Yurtdışında da 150 noktada yer alan tasarımlarının yüzde 35’i Ortadoğu, yüzde 30’u Avrupa, yüzde 151 Uzakdoğu, yüzde 15’i Amerika ve yüzde 5’i ise Afrika ülkelerinde yer aldığını anlatan Özlem Süer, yurtdışına yönelik çalışmaların sürdüğünü anlatıyor.

Akademisyenliği bırakıp tasarımcı oldu

Özlem Süer’in bir kadın girişimci olarak başarı hikayesi 25 yıl önceye dayanıyor. Tekstilde ihracat anlamında adımların henüz ağır aksak olduğu yıllarda tasarımlarıyla sektörde yer almayı hedefleyen Süer, önemli bir karar alarak akademisyenliği bırakır.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Tekstil Bölümü’nden 1989’da mezun olduktan sonra, aynı okulda yüksek lisans ve doktorasını tamamlayan Süer, mezuniyetin ardından okulun akademik kadrosuna katıldığını söylüyor. Bu süreçte üniversitede haftada bir kez tasarım konusunda dersler verdiğini dile getiren Süer, zor bir karar alarak tasarımlarını sunacağı bir atölye açıp akademisyenliği bıraktığını ifade ediyor.
Bu kararın ardından adını bir marka haline getiren Özlem Süer, 25 yıllık süreçte markanın olgunlaştığını belirtiyor. Artık yurtdışında da önemli noktalara geldiğini söyleyen Süer, “Davet, düğün, kırmızı halı kostümleri dışında yeni gireliğimiz hazır giyim alanıyla birlikte 5 bin parça ürün satar noktaya geldik. Hatta ihracat oranlarımızın artışı da çok önemli noktalara gelmeye başladı, ihracata başladığımız tarihten bugüne yüzde 35 oranında artış kaydettik. Bunu daha ileri boyutlara getirmeyi hedefliyoruz” diye konuşuyor.

Ortadoğu için danışmanlık alıyor

Yurtdışında özellikle Ortadoğu ülkelerinden de yoğun ilgi gördüklerini anlatan Süer, kendilerine mağazalaşma konusunda Kuveyt ve Dubai gibi ülkelerden teklifler geldiğini belirtiyor. Konuyla ilgili danışmanlık almaya başladıklarını söyleyen Süer, “Şuan görüşme halinde olduğumuz ülke ile ilgili detaylı bilgi vermek doğru olmaz. Fakat pazar şartlarını araştırıyoruz. Muhtemelen oralarda yerel bir ortakla mağazalaşma süreci olacaktır” demekle yetiniyor.

  El değiştiren Dufy, yeniden yapılandı, atağa geçti

Eleman, işçilik, kaliteye daha çok yatırım ve bununla beraber müşteri memnuniyetini arttırdıklarını söyleyen Özlem Süer, hedef kitlelere daha hızla erişim sağlanması konusunda da başarılı olduklarını aktarıyor. Bir sonraki hedefinin ise uluslararası anlamda

monostore olarak konumlanmak olduğunu ileten Özlem Süer, önümüzdeki günlerde ise Paris-Milano-Londra hattında 2014/15 koleksiyonunun tanıtım ve satışına devam için faaliyetlerine odaklanacaklarını belirtiyor.

Modada merkez kayıyor

Sektöre dair değerlendirmelerde de bulunan Özlem Süer, dünya geneline bakıldığında moda ve tasarımda farklı ülkelerin de yükselişe geçmeye başladığını ifade ediyor. Önümüzdeki 10 yıllık dönemde, dünyanın moda alanında büyüme konjonktüründe bakıldığında yeni merkezler doğabileceğini anlatan Süer, Rusya-Brezilya-Hindistan-çin’in bu anlamda izlenmesi gerektiği fikrinde.

Çin’in bir anlamda genç tasarımcılarını Paris ve İtalya’ya yollayarak tasarım ajanlığı yaptırdığını belirten Süer, bu çalışmaların bir gün farklı sonuçlar doğurabileceğini anlatıyor. Süer konuyla ilgili şu tespitleri yapıyor:

“Daha çok satış kanalı, satışların online yönetimini başlatmak ve geliştirmek – ulaşılamayan müşteriye özel kodlar açarak internet üzerinden sipariş alma çalışmaları başlatıldı. Bu noktada bir de ekonomik anlamda gelişen, genç nüfus aktifliği anlamında büyüyen pazarlara bakılmalı. Sözünü ettiğim pazarların yanı sıra Güney Amerika’da Meksika’yı da dikkatli izlemek lazım.”

Süer’den iş dünyasına kıyafet tercihi için öneriler

Sadece kırmızı halı organizasyonları ve özel davetler değil, iş insanlarına yönelik danışmanlık ve tasarımlar da geliştiren Özlem Süer, iş dünyasında yer alan yöneticilere özel tavsiyelerde de bulunuyor:

■ Renkli giymekten korkmayın. Sadece lacivert ve siyaha sığınmayın. Renkte cesaretten korkmamak lazım. Çok renkli olmanın belli noktalarda doğru seçimlerle güzel etkileri var. İnsanı ışıldayan, güvenli sularda ama risk alıp sizi başka noktalara da götürebileceğini anlatan başarı da vaat ediyor.

■ En formal tercihleri yapan kişi riske yakın olmayan kişidir. Bu noktada yöneticinin tasarım ürünleri kullanması önemli. Bu tasarım ürünleri kullanmak karşınızdakine daha iyi ve güven telkin edici olabilir.

■ İyi kalıplı ve kumaşlı ürünler önemli. Tercih ettiğiniz kıyafetler ne çok dar ne de çok bol olmamalı. Kesinlikle tasarım ürünleri tercih edin.

■ Yoğun takı veya kat kat renkleri tercih etmiyoruz.

■ Doğru ayaldcabı ve çanta olmalı. Çok ses çıkaran çantalar kuUanmamalısınız. Geometrik olarak dingin çantalar olmalı. Bu arada da yüksek moda izleri taşıyan ürünler tercih edilebilir.

■ Frapanlığı kaldırmayan sektör veya iş alanları var. Ona göre tercihlerinizi iyi yapmalısınız.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Abonesepeti, Şirket Ortağım Melek Yatırımcı Ağı’ndan 420 bin TL yatırım aldı

Tüm kurumları karşılaştırıp istenen aboneliği başlatan Abonesepeti, Şirket Ortağım Melek Yatırımcı Ağı’ndan 420 bin TL …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir