Anasayfa / Makaleler / ÜNLÜLERİN AĞZINDAN ÖĞRENCİLİK YILLARI

ÜNLÜLERİN AĞZINDAN ÖĞRENCİLİK YILLARI
İSTANBUL – Sibel Ertürk Kurtoğlu – 125 ünlünün portreleri, biyografileri ve okul yıllarına ait anılarının yer aldığı ”Işıklı Portreler” adlı kitapta, bazı ünlülerin görüşlerine yer verildi.

Kitapta yer verilen bazı ünlülerin öğrencilik yıllarına ilişkin anıları şöyle:
“SAÇ KESİMİ UYARISI ALIRDIM”

– Oyuncu Ali Sunal: (1988-1995) Üniforma olarak, her zaman kurallara uyar, ancak saç kesimi konusunda her pazartesi uyarı alırdım. Okula ilk başladığımda tombulca bir çocuktum, daha sonra yavaş yavaş şekle girdim. Komik, biraz yaramaz, tehlikelere karşı su tabancası taşıyan, sınavlarda bilemediği sorunların yanıtları için arkadaşlarıyla yardımlaşan, konuları, sınavdan önceki akşam arkadaşlarından dinleyerek anlamaya çalışan, öğretmenlerine ve okuluna aşırı derecede bağlı, vaktinin çoğunu spor ve tiyatro salonlarında geçiren bir öğrenciydim.

– Futbolcu, futbol antrenörü, İtalya’da oynayan ilk Türk futbolcu Bülent Eken: (1936-1944) Küçük yaştan itibaren futbola merakım vardı ve okulda en sevdiğim yer de tabii ki bahçemdeki çamın altındaki futbol sahasıydı. Kimyayı, fiziki ve matematiği çok severdim.

“KIZLARLA FLÖRT ETMEYE BAYILIRDIM”

– İş adamı Can Has: (1966-1972) Arkadaşlarım arasında, okulun kurallarına uyan, arkadaşlarıyla son derece uyumlu, sevecen ve esprili bir kişilik olarak tanınırım. O zamanlarda kızlarla flört etmeye bayılırdım ve öğle aralarında grup halinde yengen ve gofret yer, kola içerdik. Derslerim biraz orta şekerli olmasına rağmen, tarih ve geometri derslerim çok iyiydi. Işık’ta tarih dersine olan merakım, benim uzun yıllar sürecek koleksiyonerlik hayatımın temelini kurmuştur.

– Eski MÜSİAD Başkanı Erol Yarar: (1975-1977) Çok hareketli ve sosyal bir talebeydim. Kimya, tarih gibi sevdiğim dersler dışında tek amacım geçer not almaktı. Okulda en sevdiğimiz yer, hocaların gözetiminden uzak olduğumuz yerlerdi. Genelde en arka sırada oturduğumuz için sınıfta olan biten her şeyi görürdük.– Ressam Esat Tekand: (1963-1969) Aklı sokaklarda olan bir öğrenciydim. Tembeldim, okulda en sevdiğim yer bahçeydi. Sadece ortaokuldaki resim derslerini sevmiştim. Kantinde hiçbir şey sevmezdim. Özellikle hatırladığım an, lise sonda en kritik sınavda uyuyakalmamdır.

”TENEFFÜSLERDE TUVALETLERDE SİGARA İÇMEKTEN KEYİF ALIRDIM”

– Piyanist, besteci Fahir Atakoğlu: (1974-1980) 6 sene yatılı okudum. Çalışkan bir öğrenciydim. Hayatımdaki tek kırık notumu bir kez matematikten almıştım. o da 4’tü. En sevdiğim ders matematik, sevmediğim ders biyolojiydi. Teneffüslerde tuvaletlerde sigara içmekten keyif alırdım. İlgimi çeken tek meslek müzik oldu.

– Prof. Dr. Gündüz Gedikoğlu: (1945-1948) İyi bir öğrenciydim, her yıl iftihar belgesi alırdım. Okulda en sevdiğim yer futbol sahasıydı.

“BOŞ VAKİT GEÇİRMEDİM”

– İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş: (1957-1958) Hiçbir zaman boş vakit geçirmedim, ”Yoruldum” tabirini hiç kullanmadım. Meşguliyet değiştirerek dinlenirim. Çocukluğumda da böyleydim. Ailem 1928 yılında İstanbul’a gelmiş. Okula başladığım yıl, annem Artvin’de köyde kalmak istedi. Ben de İstanbul’da amcamlarda kaldım. Beyoğlu’nda evimiz vardı. Işık Lisesine gelmemi, burada iyi bir eğitim alır diye düşünerek dayım istedi. Gidip gelmesi zor olmasın diye de yatılı olmam istendi. Bir yıl okuduktan sonra İmam Hatip Lisesine geçmem istendi. Bizim yatakhanemiz bölümlü değildi, koğuş gibiydi. Bizi susturamazlardı. Matematik, geometri ve fizik derslerinde çok iyiydim. Ama Türkçe ve İngilizceden ikmale kaldım. Okul yıllarımda da mimar olmak istiyordum. 

– Manken Merve İldeniz: (1970-1982) Biraz içine kapanık, çok fazla arkadaşı olmayan, ne kötü ne harika bir öğrenci olarak görüyorum kendimi. Sıska, küçük ama neşeli… En sevdiğim yer kütüphane ve biyoloji laboratuvarının olduğu kattı. Kantini kalabalık ve pis, bahçeyi de karamsar bulurdum. Oldum olası fizikten hazzetmezdim, matematik dersini de ürkütücü bulurdum. Edebiyat, tarih, resim, spor ve İngilizce derslerini severdim.

– Modacı Cemil İpekçi: (1954-1962) Ben içine kapanık bir çocuktum, orta dereceli bir öğrenciydim. Okuldaki en sevdiğim yer yukarı kattaki yatakhane, en sevmediğim yer bahçeydi, çünkü duvarlardan ibaretti. Kantinde gazoz içmeyi severdim. Bir türlü başaramadım şey, matematiksel düşünmeydi.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir