Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Ünlülerin Terzisi Yurtdışında Mağaza Açacak

ferruh karakasliTürkiye’nin önde gelen iş adamları ve sanatçılarının terzisi Ferruh Karakaşlı, 2013’te Nişantaşı’nda açtığı mağaza ile hazır giyim işine girmişti. Karakaşlı, şimdi de bu alanda yurtdışına açılmaya hazırlanıyor. Unlü tasarımcı, önümüzdeki üç yıl içinde 18 farklı ülkede 30 mağaza açmayı hedefliyor. Ayrıca yurtiçinde erkeklere özel bir aksesuar mağazası açma hazırlığı da var.

Son dönemde pek çok tasarımcı kendi mağazasını açarak hazır giyime yönelmeye başladı. Bunun son örneklerinden biri de ünlülerin terzisi olarak bilinen Ferruh Karakaşlı oldu. Karakaşlı, önümüzdeki üç yıl içinde 18 farklı ülkede 30 mağaza açmayı hedefliyor.

Uzun yıllar yurtdışında İngiliz ve Amerikan firmalarına Orta Avrupa için pazarlama ve ürün geliştirme danışmanlığı yapan Ferruh Karakaşlı, Viyana’da İngiliz hazır giyim markalan-na ait ürünlerin satıldığı Whites mağazasını açarak tekstil sektörüne ilk adımını attı. 19901ı yıllarda Rahmi Koç’un teklifi üzerine Türkiye’ye dönerek Edwards of Hisar mağazasını açtı. 1998’de ise kendi markasıyla yola devam etme kararı aldı ve Türkiye’de FK markasıyla özel kıyafet diki-mine başladı. Türkiye’nin önde gelen iş adamlarına ve Kenan îmirzalıoğlu, Özcan Deniz, Kenan Doğulu ve Fas-hion TV’nin sahibi Michel Adam gibi birçok ünlüye kıyafet dikti. Karakaşlı, diğer yandan kurumsal kıyafet tasarımına da yoğunlaştı ve Havaş, Rixos Otelleri, Kempinski Otelleri, ATU Duty Free ve Philip Morris gibi birçok şirket ile çalıştı.

ÖZEL FORMÜLÜ VAR

Hem özel üretim hem de kurumsal üretimde edindiği deneyimi birleştirerek hazır giyim işine girmeye karar veren Karakaşlı, mayıs ayında ilk mağazasını Nişantaşı’nda açtı. Şimdi yurtdışına açılmanın hazırlıklarını yapan tasarımcı, önümüzdeki üç yıl içinde 18 farklı ülkede 30 mağaza açmayı hedefliyor. Almanya, İsviçre, ABD ve Hindistan gibi farklı ülkelerden mağaza konusunda talep geldiğini söyleyen Karakaşlı, “Çok hızlı gitmek istemiyoruz. 2014’te Almanya, İsviçre ve Amerika netleşecektir” diyor.

Karakaşlı, yurtdışında hem bayilik hem de franchise sistemiyle ilerlemeyi planlıyor. Bazı ülkelerde kendisinin yatırım yapacağını söyleyen Karakaşlı, bazı ülkelerde ise işbirliği yapacakları firmalarla ortak olarak ilerleyeceklerini belirtiyor.

Karakaşlı’nın en güçlü olduğu nokta butik ve yüksek adetli üretim tecrübesini birleştirmesi. Erkek vücudunu iyi gösteren kıyafetler tasarladıklarını söyleyen Karakaşlı, “Hatta Coca Cola formülü gibi özel kalıplanınız var. Bugüne dek ısmarlama giyimde kullandığımız el işçiliği sanatından vazgeçmeden özel ürünler tasarlıyoruz” diyor. Karakaşlı, yurtdışın-da üst segmentte rekabet eden ilk Türk markası olmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Ferruh Karakaşlı, bir taraftan da erkeklere özel ayakkabı ve aksesuar mağazası açmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki birkaç ay içinde bu konseptteki ilk mağazayı açacaklarını söyleyen Karakaşlı, “Özellikle erkeklere yönelik ayakkabı, kemer, kaşkol gibi ürünlerin satıldığı aksesuar mağazalarıyla ilgili bir boşluk olduğunu düşünüyorum. Bu boşluğu doldurmak adına bir mağaza açma planımız var. ilk mağaza için Nişantaşı, Bağdat Caddesi ve istinyepark’ta yer arayışlarımız sürüyor” diyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu