Makaleler

Virtual reality ile yapılan yönetim kurulları dönemindeyiz

Tamamen değişen, dijital dönüşümün dönüştürdüğü bir iş dünyasına doğru gidiyoruz. Artık organizma gibi işleyen şirketler, Virtual reality ile yapılan yönetim kurulları dönemindeyiz…

BİR yönetim kurulu düşünün, virtual gözlükleri takmış, bir yandan önünde veriler ve analizler akarken, öte yandan video oyunları oynuyor. Mağazadan çekilmiş görüntülerde, müşterilerin zorlandığı noktalar tespit ediliyor. Bu arada toplantıda olmayan yönetim kurulu üyeleri de aynı şeyleri görüyor. Herkes aynı anda aynı yere bakıyor. Hayal falan değil, bugün bunları uygulayan şirketler var. Sadece bu toplantı için değil, tüm şirkete herkesin aynı anda aynı şekilde baktığını düşünün…

virtual-reality

Gelecekte bu tür yenilikleri uygulayanla uygulamayanın farklı olacağını söylemek için fütürist olmaya gerek yok. SAP Türkiye COO’su Uğur Candan ile SAP Forum İstanbul 2016 öncesi sabahın erken saatlerinde bunları konuşuyoruz. Heyecan verici şeyler anlatıyor. “Business Live” (Canlı iş dünyası)… Verilerin anında görülmesi, olanların o an analizinin yapılması bir süredir konuştuğumuz bir şeydi. Örneğin, mağazaların hasılatı cep telefonunuza kolayca bir rapor olarak gelebiliyor. Ya da bir yönetim toplantısında satış raporlarını anında görebiliyorsunuz. Bunlar artık yapılan şeyler.

YENİ BİR GELECEK

Fakat şimdi bunun ötesinde farklı bir şeyden, bir veriden değil tüm şirketten bahsediyoruz. Bunun “Hayalleri güncellemek” gerekebilir. Nasıl mı? Örneğin bir şirketin altıncı hissi olabilir mi? Aynı bedenimiz gibi bir yerdeki acıyı aynı anda şirketin her yerinde duyabilir miyiz? Bir organizma gibi çalışan adeta sinir sistemi olan bir şirketten bahsediyoruz. Bütün olarak her şeyin görülebildiği, tüm etkilerin anında hissedilebildiği bir şirket…

İşletmelerin kendilerini var eden bütün kaynaklan hissetmelerini sağlayacak bir dijital alt yapıdan bahsediyoruz. Çalışanların, müşterilerin ve kullanıcıların bulunduğu noktalan, tıpkı sinir uçları gibi dijital algı noktalarına dönüştürmek, işletmelerin dijital dünyada başarısının da sırrı… Böylece şirketler kritik verileri gerçek zamanlı hissedebiliyor. Bu verileri doğru kararlar vermek için kullanabiliyor ve zaman kaybetmeden harekete geçebiliyor. Boşuna hayallerinizi güncelleyin demiyoruz.

“TEKRAR HAYAL ETMELİYİZ”

Uğur Candan, “Her şeyi yeni koşullara göre tekrar hayal etmek gerekiyor. Çünkü bambaşka bir çalışma ortamına doğru gidiyoruz” diyor. Artık canlı işletmelerden bahsediyoruz. Candan, “Örneğin bir yerden bir sipariş verildiğinde o sürecin uçtan uca izlenebilir olmasını kast ediyoruz. Ben her noktanın izlediği seyri, başına gelenleri görebiliyorum. Gerekli müdahaleleri de yapabiliyorum” diyor.

İşin bir diğer boyutu da Endüstri 4.0… Teknolojiyle gelen devrimi tarif eden Endüstri 4.0, bir dijital dönüşümü ortaya koyuyor. Sözünü ettiğimiz yapılar içinde çalışma biçimleri ve ilişkiler de değişiyor. Uğur Candan “Endüstri 4.0 daha iyi üretim değil müşteri deneyimini üretimden tedariğe kadar yaymak, tek bir kişiye kadar indirebilmek demek” diyor.

İNSAN İLE MAKİNENİN UYUMU

Beni şaşırtan konulardan bir tanesi de insanın yeniden öne çıkması… Candan, artık tam otomasyon sistemlerinden vazgeçildiğini söylüyor. Çünkü ancak robotlar ile insanlar birlikte çalıştığı zaman esneklik, yaratıcılık ortaya çıkıyor. Tabii burada en büyük adım insanı “duvar üstü sendro-mu”undan kurtarmak. Çünkü ofislerinizde “duvarın üstünde” otururken, pek çok olay oluyor. Şirketi masa üstünden konuşurken, dışarda sürekli akan bir yapı var. Canlı bir organizma var. Ancak duvarın üstünden inip, akışm içine girince pek çok şey anlaşılabiliyor. îşte, bunu dijital dönüşümle başarmak mümkün.

Harley Davidson örneği

Bu konudaki en dikkat çekici örneklerden biri Harley Davidson’daki dönüşüm… Öncelikle üretim anlayışlarını değiştirmişler. Farklı binalarda ve birimlerde üretim yapılırken tek çatı altında toplanmış.

Yürüyen bantlarla çalışma sonucu, iş hızlanmış ve artık kişiye özel üretim yapılabilir hale gelinmiş. Tüketici de bu üretim sürecine dahil edilmiş. Örneğin VİP siparişlerde fabrikaya teslim almaya gidip, motosikletin son vidalarını siz sıkabiliyorsunuz.

Kısacası üretim süreci tekrar tasarlanmış, baştan sona yenilenmiş. Süreç deneyimi yaşatacak boyuta getirilmiş. Hızlanmış ve verim artmış…

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu