Anasayfa / Haberler / Vitrinleri onların alınteri göz nuru süslüyor

Vitrinleri onların alınteri göz nuru süslüyorKUYUMCULUK sektöründe Türkiye’de İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer alan Kahramanmaraş’ta, yaklaşık 500 kuyumcu atölyesinde 4 bin kişi istihdam ediliyor. Ağırlıklı olarak “22 ayar”altın işlemeciliğinin yapıldığı kentte, ustaların emeğiyle ortaya çıkan ürünler, Türkiye’nin birçok ilindeki kuyumcuların vitrinlerini süslüyor.

altin isletmeciligi
Altın işlemeciliğinde önemli bir potansiyele sahip olan Kahramanmaraş son yıllarda hazırlanan proje ve eğitimlerle sektörde kendisini daha da geliştirmeye çalışıyor. Altın işleme atölyelerinde ustalar el emeği göz nuru dökerek marifetini ortaya çıkarırken, bir yandan da teknolojiyi de kullanıp üretim çeşitliğini artırarak markalı ürünler ortaya çıkarma çabası içerisindeler.

Ülkenin doğusundan batısına, kuzeyden güneyine kuyumcu vitrinlerinde Kahramanmaraşlı ustaların emeği göz nurlarıyla ortaya çıkan altın takılar gözleri kamaştırırken, sanatın tarihi konusunda önemli etkinlikler düzenleniyor. Osmanlı ve daha önceki dönemlere dayanan kuyumculuk sanatının 400’üncü yılında Maraş Valisi M. Ali Paşa tarafından yaptırılan gümüş kafes halen Konya Mevlana Müzesi’nde sergileniyor. Ülkemizde ziynet eşyası olarak kullanılan altının yaklaşık yüzde 25’i, kentteki atölyelerde işleniyor. Özellikle, yıllık 30-40 ton altının işlendiği atölyelerden çıkan Maraş Burması kente a özgü en değerli kreasyondan biridir.

  İstanbul Bayram Namazı Saati 2017Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir