Anasayfa / Reklamlar-Reklamcılık / WFA 6 Türk markasına üyelik önerdi

WFA 6 Türk markasına üyelik önerdiWFA 6 Türk markasına üyelik önerdi

ahmet puraDünya Reklamverenler Federasyonu’nda Türkiye’yi yönetim kurulu üyesi olarak temsil eden Reklameverenler Derneği Başkanı Ahmet Pura, 60 yıllık geçmişi olan ve 73 markanın yer aldığı Federasyonu’nun altı Türk markasını bünyesine katmak istediğini söyledi.

60 yıllık geçmişi olan Dünya Reklamverenler Federasyonu’nda (WFA) Türkiye ilk temsiliyetini bu yıl yönetim kumlu üyeliğine seçilen Reklamverenler Demeği (RVD) Başkanı Ahmet Pura sayesinde yapıyor. Bir yıl boyunca üyelik görevini sürdüreceğini söyleyen Pura, katıldığı ilk toplantıda kendisine gelen bir tekliften bahsediyor.

Dünya Reklamverenler Federasyonu’nun 6 Türk markasını bünyesine almak istediğini söyleyen Pura, “Uluslararası 73 marka kurumun üyesi. Biz ‘Türkiye’den dünya markası çıkar mı?’ diye tartışırken federasyon altı markamızı bünyesine almak istiyor” diye konuşuyor. Şirketlerin adını vermekten kaçman Pura, bu altı markaya birer mektupla du-rumu anlattıklannı söylüyor. Kabul ettikleri anda \VFA bünyesine girecek bu şirketler.

Peki bu ne katacak onlara? Öncelikle dünya markalarıyla aynı masada oturacaklar. Toplantılarda kendilerini anlatacak, komitelere dahil olarak dünyadaki gelişmeleri yakından öğrenebilecekler. Daha da önemlisi açılmak istedikleri ülkedeki reklam prosedürlerine istedikleri anda ulaşabilecekler. Şu anda bunun heyecanı içinde olan Pura’yı yakalamışken sektörün gündeminde olan bazı konuları da soruyoruz. İlk konumuz sektörün en büyük problemi olan mecra ölçümlerinde sağlıklı yapının henüz oluşturulamamış olması.
TEK ÇATIDA ÖLÇÜM

Hayallerinin bütün mecra ölçümlerinin bağımsız bir çatı altında yapılması olduğunu söyleyerek konuya giren Pura, dünyada iki ülkede bunun denendiğini söylüyor. Paydaşların hepsinin işbirliği içinde olmasıyla bunun sağlanabileceğinin üzerinde duran Pura, şu anda en iyi ölçümlenen mecraların televizyon ve dijital olduğunu ve bunlardaki büyümenin de artmasını beklediklerini dile getiriyor. 2015’te dijitalin ikinci mecra olmasını beklediğini sözlerine ekleyen ve bugün Avaıpa’da dijital mecranın en çok büyüdüğü ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Pura, 2013 yılı reklam pastasındaki büyüme beklentileriyle ilgili ise şu şekilde konuşuyor:

  Efes'in Yeni Reklam Ajansı TBWA Oldu

“2013 yılında reklam pastası yüzde 15 oranında büyür. Özellikle yeni yasayla karşılaştınnalı reklamların önünün açılması ve ürün yerleştirme pastanın büyümesine önemli katkı sağlar. Pasta büyüklüğünün 2015 yılında 5 milyar dolara ulaşacağını söylüyordum ama bu 20l6’ya kalır.”

ANADOLU AÇILIMI

Sektör için önemli konulardan biri de bu ay içinde meclise gitmesi teklenen Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Taslağı. Bu taslağı mükemmele yakın bulduklarını söyleyen Pura, “Özellikle bir reklamın üretiminde kimler varsa yeni yasa hepsini sorumlu tutuyor. Bunu çok olumlu karşıladık. Zira her reklamverenin hukuk departmanı kumlası mümkün değil. Bu noktada ajans ve mecranın da so-rumluluk alması adına ceza paylaşımı adil oldu.”

Konuşmamız sırasında bir de özeleştiri yapıyor Pura. “Reklamverenler Demeği olarak dünyaya açılalım derken Anadolu’daki açılımda zayıf kaldık” diyen Pura, Anadolu’da önemli reklamverenlerin olduğunu, onlara da ulaşmak için eylül ayında ziyaretlere başlayacaklarını söylüyor.

Kısacası, demek yönetimi markalan yerinde ziyaret ederek, RVD’ye üye olmalannın onlara nasıl bir vizyon katacağını anlatmak için eylül ayında harekete geçecek.

Fatoş Bozkuş / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Reklam Metnini Unutun Hadi Birkaç GİF Yapalım

Reklamcılar, markalı video küpleri Tenor’un arama sonuçlarına yerleştirmek için altı basamaklı meblağları gözden çıkarıyor. Sevgililer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir