Teknoloji ve İnovasyon Haberleri

Yapay zeka 2022’nin de yıldızı

Dünyanın gündeminde olan yapay zeka, bu yıl da artan bir dozla insan hayatına dokunmaya devam edecek. Yapay zekayla ilgili akademik çalışmalar, 2022’de bu teknolojinin endüstriyel alanda daha çok kullanılmasına yardımcı olacak.

2022 Yılında Yapay Zeka Teknolojisi

ŞULE GÜNER / PARA; Yeni bir yılı karşıladık. Bu yılın teknolojinin gündemden inmeyeceği, insan hayatına giderek artan bir d ozla temas edeceği bir yıl olacak. Bu teknolojilerden hayatımızı en derinden ve en köklü şekilde etkileyecek olan yapay zeka, tüm dünyanın gündeminde. Yapay zekayla ilgili akademik çalışmalar, 2022’de bu teknolojinin endüstriyel alanda daha da çok kullanılmasına yardımcı olacak. Ancak daha kısa dönemli düşünelim ve bu yıl pratik yaşantımızda yapay zekayı daha sık ve yoğunlukta göreceğimiz endüstriyel alanlara bakalım.

Sağlıkta yapay zeka
Sağlık alanı

Sağlık Sektörü

Makine öğrenmesi tekniği bu alanda daha çabuk teşhis konulması için kullanılıyor. Geçtiğimiz yıl özellikle kanser alanında (son olarak kolon kanserini teşhiste) büyük başarılar elde etti. Makine öğrenmesi teşhisi kolaylaştırmakla kalmıyor; öngörüsünün tutarlı ve güvenilir olması, bu teknolojinin sağlık sektöründe pek çok alanda insan yararına çalışacağı anlamına geliyor.

Bankacılık ve Finans Sektörü

Sahtekarlık dijitalleşmeyle birlikte finans sektörünü en çok korkutan ve başlarını en çok yakan tehdit. İşte buna engel olmak, sahtekarlığı yakalamak üzere pek çok uygulamanın “kaçınılmaz olarak” kullanıldığını görüyoruz. Diğer taratan müşteri ilişkilerinin başrolünde de yapay zeka var. Bir diğer unsur da yapay zekanın giderek yaygınlaşan finansal tavsiye verme özelliği. Yapay zekanın kendisini en çok hissettireceği alanlardan birinin finans olacağını söylemek mümkün.

Teknolojide yapay zeka
Teknoloji sektörü

Eğitim Alanı

Pandemide edindiğimiz deneyimler, sözkonusu online eğitimse bize yapay zekanın öğretmen ve öğrenci arasındaki bağı sıkılaştırabileceğini gösterdi. Yapay zeka bu alanda eğitimin daha etkili olması ve kişiselleştirilmiş eğitim alanları veya yöntemleri geliştirilmesini sağlıyor. Bugünün çocuklarının yapay zekaya doğduğunu ve bu nedenle eğitimlerinde yapay zekalı araçların var olması gerekliliğini de unutmayalım.

Tarımda yapay zeka
Tarım sektörü dron

Tarım Alanı

Yapay zeka bu sektöre de ilaç gibi geldi ve gelmeye devam edecek. Hava koşullarının veya su kaynaklarının öngörülebilmesi ya da hasarlı hasatın tespit edilmesi gibi fırsatlar, çiftçinin ürün-enerji bakımından tasarruf ederek onu olası zarardan korumaya yarıyor. Yapay zeka teknolojileri, çiftçinin ekilen araziyi daha iyi kontrol altına almasını da sağlıyor.

Oyun Alanı

Yapay zeka artık oyun sektörünün bir parçası oldu. Metaverse’ün 2022’ın #eniyiçıkışyapan teknolojisi olacağından yola çıkarak sanal ortamların daha da artacağını ve burada yapay zekanın insanın bir sonraki hamlesini tespit etmede kullanılacağını söylemek yanlış olmaz. Diğer yandan oyunda oyuncu olmayan karakterin nasıl davranacağına karar vermek de yapay zekanın işi. Hem oyuncunun hamlesini öngörmek, hem de oyuncu olmayan karakterlerin nasıl davranıcağına karar vermek görevleri elbette bir aksiyon oyunundan satranca farklılaşıyor.

İlginizi çekebilir: Sanal varlık evreni Metaverse

İnsan Kaynakları Yönetimi

Yapay zeka ve makine öğrenmesi İK’nın tüm işleyişini değiştiriyor. İşe alış biçimleri bu teknoloji sayesinde kolaylaştı ve uzaktan işe alım süreçlerini de başlattı. İK departmanlarının zamanla yarışıyor olması ve kaliteli veriye sahip olmaları, yapay zekanın İK’daki kullanım alanlarındaki yaygınlaşma potansiyelini ortaya koyuyor.

Pazarlamada yapay zeka
Pazarlama sektörü

Pazarlama Alanı

Yapay zeka artık pazarlama sektörünün sağ kolu. Pazarlamacılar bu teknoloji sayesinde artık hitap ettikleri kitleleri daha iyi anlamaya başladı. Bu sektörde de verinin çok ve kaliteli olması, veri analizinin yapay zekayla birleşmesi halinde pazarlama stratejilerinin daha sağlam oluşturulmasını sağlıyor.

E-ticaret Alanı

Yapay zeka ve makine öğrenmesi pandemi nedeniyle bu sektöre büyük bir ivme kazandırdı. Online alışveriş, müşterinin kişisel zevklerinin, harcama yöntemlerinin nasıl oluştuğu konularında dijital iz bırakmalarını sağlıyor. Böylece e-ticaret siteleri müşterilerine kendilerine özel seçenekler sunuyor. Hatta bu yıl hiper kişiselleştirmeden bahsedebiliriz. Bununla birlikte siteler müşterileriyle chatbotlar sayesinde iletişime geçerek maliyeti azaltmış oluyor. Bu uygulamaların yeni yılda kendisine daha çok hissettireceğini söyleyelim.

Teknoloji ve İnovasyon kategorimizde ilginizi çekeceğini beklediğimiz makalelere mutlaka bir göz atmanızda fayda var.

ŞULE GÜNER / PARA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu