Teknoloji ve İnovasyon Haberleri

Yapay Zeka Borsaya da El Attı

Tüyolar, duyumlar, tahminler, temel ve teknik analizler… Borsada oynayan bir yatırımcının yapacağı her şeyi yapay zeka da yapabiliyor. Henüz usta fon yatırımcılarının yerine geçmiş değil ama tehlike ufukta göründü…

YAPAY zeka teknolojilerinin milyonlarca veriden beslenmesi ve verilerden sağlıklı çıkarımlar yapabilmesi, ticari anlamda herkesin iştahını kabartıyor. Son olarak ABD’de yapay zekanın borsada yatırım yapma kararı alıp alamayacağı araştırıldı. ETF Managers Group ve Ocean Capital Advisors isimli iki şirket, geçen ay öncelikle tek ülkede yatırım yapmak üzere yapay zekalı bir sistem kullandı. Rogers Al Global Macra ETF isimli bu sistem, dünyanın dört bir yanındaki borsalardan milyonlarca veriyi inceleyerek bir fonla ilgili ne yapılması gerektiğini söyledi. ETF Managers Group ve Equbot tarafından kasım ayında kurulan başka bir yapay zeka fonuysa, ABD’deki pek çok ABD şirketine yatırım yapıp S&P 500 borsa endeksinin aldığı sonuçlarını önüne geçmeye çalışıyor.

borsada yapay zeka

Şimdiye kadar bunu başarmış görünüyor. S&P 500 bu yıl yaklaşık yüzde 1.5 kazanırken, Al Powe-red Equity ETF isimli yapay zeka fonunun yüzde 8.1’i gördüğü belirtiliyor. Diğer taraftan her işlem yapılan fonun kazandırdığı kadar, işlem masraflarım hesaba katmak gerek. Yapılan karşılaştırmalar, yapay zekanın masraflarının daha fazla olduğunu gösteriyor.

İNSANA RAKİP Mİ?

ETF Managers Group’un CEO’su Sam Masucci, yapay zekanın insandan daha iyi hisse senedi seçme ve daha iyi fon yönetme yeteneklerinin olup olmadığı konusuna şöyle cevap vermiş: “Göreceğiz. Teorik olarak öyle olmalı. Çünkü daha fazla günlük veriyi elinde tutabildiği gibi, risk ölçümünü daha iyi yapabiliyor ve bunları bir portföye insandan daha hızlı ve etkili bir şekilde uygulayabiliyor. Diğer yandan önceki eylemlerinden öğrendiği için her seferinde daha akıllı hale geliyor.”

Masucci, yapay zeka teknolojisinin öngörü kabiliyetini ortaya çıkaran veriler sayesinde daha iyi analiz yapabileceğini, hatta piyasa düzenlemelerini böylece öngörebileceğini söylüyor. Yine de portföy yöneticileri “şimdilik” rahat bir nefes alabilir. Masucci’ye göre, bu alanda makinelerin insanın yerini alması yakın zamanda mümkün görünmüyor. Bu teknoloji, piyasalara girerek başka portföy çözümleri sunulmasını sağlamaya yarayacak.

Şule Güner

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu