Girişimcilik

Yapay zekâ ile enerji dolduracak!

Akaryakıt perakendesinde fark yaratan örnek uygulama

AKARYAKIT sektöründe perakendede fark yaratan örnek uygulamalar çıkıyor. Galiba ürün çok standart olup fiyatta da regülasyona tabii olunca fark yaratacak sadece ‘hizmet’ tarafı kalıyor ve maksimum yaratıcılık da burada ortaya çıkıyor. Dünya devleriyle mücadele eden Türk markaları rekabet koşulları daha zorlu olduğu için bu işte daha öndeler.Aytemiz Akaryakıt Yönetim Kurulu Üyesi Aygen Ayözger yeni gelecck stratejilerini anlatırken bunu düşünüyordum. Ayözger sektörüyle ilgili konuya şöyle başladı:

“Müthiş bir teknolojik dönüşüm sürecinden geçiyoruz. Bizim de içerisinde olduğumuz perakende sektörünü, teknolojiyi yönlendiren Y ve Z kuşağı şekillendiriyor.

Dijitalleşme, big data, yapay zekâ gibi kavramlar iş yapış tarzımızı yakından etkiliyor, değiştiriyor. Teknolojiyi etkin bir şekilde kullanmaya ve bu baş döndürücü gelişmeleri işimize yansıtmaya çalışıyoruz. Tüketicimizi merkeze alarak onları dinlemeye ve anlamaya çalışıyor, ihtiyaçlarını adreslemeye özen gösteriyoruz. Bu noktada altyapı olarak big data ve CRM projelerine odaklanıyoruz. Kişiselleştirilmiş müşteri deneyimleri sunabilmek için, binek araçlar, hafif ya da ağır ticari vasıtalar ve motosikletler gibi çeşitli segmentlerden tüm müşterilerimize dokunmaya çalışıyoruz”.

Aytemiz Akaryakıt

AKARYAKITTAN ENERJİ İSTASYONUNA

Burada bir genel yaklaşımdan bahsediyoruz ve dönüşümün olmadığı sektör galiba yok artık. Peki akaryakıta özel neler var? Gelecekte hala akaryakıt mı diyeceğiz acaba? Sözü Ayözger’e verelim, onun anlattıklarından ipuçlarını çıkarmak daha kolay:

“Otomotiv sektöründe yaşanan değişim ve dönüşüme ayak uydurmak zorundayız. Yeniliklere hızlı şekilde adapte olan marka sıfatıyla bu konuda öncü bir yaklaşım sergileyerek, yakın dönemde sayıları hızla artacak elektrikli araçların, özellikle şehirlerarası yollarda şarj edilebilmeleri için istasyonlarımızda aynı anda üç araca kadar hizmet verebilecek hızlı şarj noktaları kurduk. Şarj noktalarımızın en ayırt edici özelliği elektrikli otomobillerin istasyonlarımızda 30 dakikada yüzde 80 oranında şarj edilebilmesi.”

“SELF SERVİS” DÖNEMİ

Yakıtlarımız değişiyor ve tabii servis alma biçimlerimiz de değişiyor. Peki nasıl? “Başta ABD ve Avrupa olmak üzere, gelişmiş tüm ülkeler tarafından, uzun yıllardır akaryakıt istasyonlarında kullanılan self servis sistemi Aytemiz ile ilk kez bu kadar yaygın şekilde tüketicinin hizmetine sunuluyor. Hizmetin bir parçası olarak kullanılan yapay zekâ ile plaka tanıma sistemi de barındıran bu kiosk teknolojisi dünyada bir ilk. îki yıldır üzerinde çalışılan self servis hizmeti, 30 istasyonda devreye alındı ve çok yakında Türkiye genelindeki 40 il ve 100 istasyonda tüketici kullanımına sunulacak.”
Aygen Ayözger’in bu söyledikleri Türkiye için oldukça iddialı şeyler. Ayözger şöyle devam ediyor:

“Tüketicilerimizi istasyonlarımızda ağırlarken, onların enerjilerini yüksek tutmak için var gücümüzle çalışıyoruz. İstasyonlarımızı bir cazibe merkezine dönüştürmek amacıyla farklı müşteri profillerinde düzenli olarak araştırmalar yapıyor, beklenti analizleri sonucunda daha kişiselleştirilmiş hizmetler sunuyoruz. Tamamen yenilediğimiz yeni market konseptimizde ürün çeşitliliği, tuvalet hijyeni, ücretsiz wi-fi, ‘araçtan öde’ ve AYT (Araç Yakıt Tanıma Sistemi) uygulamamız kafe ve bistro gibi sosyal donatılarla büyük bir dönüşümü gerçekleştiriyoruz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu