Başarılı Girişimcilik

Yaşanabilir dünya için girişimcilik

Girişimcilik dünyasında sosyal fayda sağlamak, artık önemli bir kriter haline geldi. Yatırımcıların toplumlar üzerinde olumlu etkisi olan ve sürdürülebilir bir dünyayı mümkün kılan girişimlere daha çok ilgi gösterdiğini biliyoruz. 3D tasarım ile “yaşanabilir dünya” kavramını birleştiren endüstriyel çözümler sunan Fransız Dassault Systemes, hem fikir hem de ürünlerin simüle edilerek hayata geçirilmesi aşamasında girişimlere destek sağlıyor.

Dassault Systemes’in kurduğu bu girişim destekleme ekosistemini Dassault Systemes 3DEXPERIENCE Lab İnovasyon Başkanı Frederic Vacher’den dinleyelim: “İşletmelerin ve insanların ürünü, doğayı ve yaşamı uyumlu hale getirmesini sağlamayı amaçlıyoruz.

Bu doğrultuda açık inovasyon laboratuvarımız ve hızlandırıcı programımız olan 3DEXPERIENCE Lab, sosyal girişim kavramını benimsiyor ve daha sürdürülebilir bir dünya için yeni inovasyon perspektifleri yaratmak üzere sanal teknolojilerdeki uzmanlığımızdan yararlanıyor.

Buna ek olarak 3DEXPERIENCE Lab, girişimciliği teşvik etmek ve yeni deneyimlere hayat vererek toplumun gelecekteki yaratıcılığını güçlendirmek için kolektif zekayı işbirlikçi bir yaklaşımla birleştiren yeni bir açık inovasyon yapısı oluşturuyor.”

Girişimcilik
3DEXPERIENCE Lab

Dassault Systemes, 3DEXPERIENCE Lab’ı hem bir fikir laboratuvarı hem de bir start-up hızlandırıcı olarak tasarlamış. Ayrıca belirli sektörlerde gelecek vaat eden projeleri hızlandırmak için çokuluslu şirketlerle güç birliğine gitmiş. Tasarım, simülasyon, üretim ve pazarlama gibi çeşitli disiplinlerde uzmanlığı olan bin 200 danışmandan oluşan büyüyen bir topluluğa sahip.

Frederic Vacher’in bu potansiyelden yararlanmak isteyen girişimcilere çağrısı var: “Dünyanın her bir yanındaki girişimcileri, fikir sahiplerini ve yenilikçileri Şehir, Yaşam, Yaşam Tarzı, Fikir Kuluçkası ve Fablab olmak üzere beş tema altında 3DEXPERIENCE Lab desteğine başvurabiliyor.

Bu doğrultuda her projenin, kitlesel ve kolektif zekaya dayanması, insanlar ve toplum üzerinde olumlu bir etkiye sahip olması ve ürün veya hizmetler açısından çığır açan veya önemli bir yenilik içermesi gerekiyor. Geliştirdiğimiz bu model Birleşmiş Milletler [BM] tarafından tanımlanan 17 hedefe dayanıyor.”

Vacher, açık seçim süreciyle ilerleyen bu sisteme online başvurulabildiğini, buna ek olarak bir kuluçka ortağı tarafından yapılan öneri ile değerlendirmeye katılma imkanı sağlandığını söylüyor. Önerilen proje için, 3DS topluluğu içinde incelenme ve beslenme aşaması başlıyor. Bu aşamadan sonra 3DEXPERIENCE Lab çekirdek ekibi ve topluluğun inovasyona katkıda bulunan üyeleri, projeyi geliştirmek için sorular soruyor ve mevcut görüşleri sorguluyor.

Tüm bunlardan sonra, girişimin ve misyonunun programın tüm gereklilikleriyle uyumlu olduğu kabul edilirse, ilgili girişim, “sunum” olarak adlandırılan bir sonraki adıma geçiyor. Bu sunumlar üç ayda bir gerçekleşiyor. Bu aşamadan sonra ise hem genel topluluk hem de resmi komite sorular sorarak, projenin vaatlerini ve mevcut zorluklarını inceleme fırsatına sahip oluyor. Ardından, topluluğun oyları ile genel fikir birliğine varılıyor ve jüri görüşünü açıklıyor. Ancak nihai karar, Dassault Systemes’in Başkan Yardımcısı ve CEO’su Bernard Charles tarafından veriliyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu