Güncel Ekonomi Haberleri

Yatırım Danışmanı 2

1- Afyon Çimento’nun satılma olasılığı nedir? Çimsa’nın alacağı konuşuluyor. Hissedeki çıkışta bu haberin etkisi olabilir mi?
Deniz Özer/Eskişehir

Büyük ortak geçen yıl haziran ayında sahip olduğu hisselerin tamamını satmak amacıyla Mediobanca isimli firmayla sözleşme imzalayarak danışmanlık hizmeti alacağım bildirdi. Ancak aradan geçen süre içinde satışa ilişkin ek bir bilgi gelmedi. Öte yandan aynı ortak aralık ayında hisselerin satışı ile ilgili olarak teklif alma aşamasında olduklarını, Çimsa da dahil olmak üzere hiçbir firma ile yapılmış bir anlaşmalarının olmadığını bildirdi. Afyon Çimento’nun sermayesinin yüzde 51 *i Ciments Français’e ait. Kalan yüzde 49 ise halka açık statüsünde. Bu kısmın yüzde 51 ’i HSBC Bank’ın saklamasında yüzde 10’u ise İş Bankası saklamasında.

2- Kent Gıda’daki son çıkışın sebebi nedir? Bilmediğimiz bir gelişme söz konusu olabilir mi?
Muhammet Aksar/İstanbul

Kent Gıda’nın sermayesinin yüzde 0,5’ini temsil eden hisseler, takas saklamasında bulunuyor. Bu hisselerin de yüzde 93,89’u da HSBC Bank’ın saklamasında. Yani bu hisseye ilişkin aktif bir piyasanın olduğunu söylemek söz konusu değil.

Hisseyi elinde bulunduran ağırlıklı kesim, düşük bir işlem hacmiyle dahi hissede tavan hareketine neden olabileceği gibi aynı şekilde taban hareketine de neden olabiliyor. Bu nedenle hissedeki harekete bakarak bir sonuca varmak mümkün değil. Hisse, günlük ortalama 50 bin – 60 bin ile işlem görürken bir anda hacim 175 bini bulunca tavan hareketi yaşandı.

Ancak bu hareketten yatırımcının yararlanma olasılığı söz konusu değil.

3- Net Turizm’i teknik olarak nasıl buluyorsunuz?
Ertan Yavuz/Zonguldak

Net Turizm haziran ayından bu yana düşen bir kanal içinde. Hissenin hareketi kanalın dışına çıkabilmiş değil. Şu andaki kısa vadeli çıkışını ise düzeltme hareketi olarak değerlendirebiliriz. Alımların devamının gelmemesi, tekrar düşen trend içinde hareket etmesine neden olacak. Tüm bunlardan ayrı olarak şirket tarafından yakın zamanlı kayda değer yapılmış bir açıklama bulunuyor. Net Turizm’in son açıklamaları hep alım gerçekleştirilen Net Holding hisseleri ile ilgili bulunuyor.

4- Emek Elektrik’te son günlerde yaşanan hızlı iniş çıkışın sebebi nedir?
Serdar Akın/Konya

Emek Elektrik’e ait hissenin fiyat hareketine baktığımızda, inişli çıkışlı bir seyir yaşandığını görüyoruz. Şirketin yapmış olduğu son açıklamaya göre kamuya duyurulmamış bir bilgi ya da gelişme bulunmuyor.

Firmayla ilgili son günlerdeki en önemli gelişme sermaye azaltımı ile ilgili. Firma aldığı karar gereğince önce sermaye azaltımı ardından nakit sermaye artırımı gerçekleştirmek istiyor. Böylece 33 milyon TL’lik ödenmiş sermayesi, geçmiş yıllar birikmiş zararlarından mahsubu amacıyla önce yüzde 70 oranında azaltılarak 9,9 milyon TL’ye indirilecek. Ardından yüzde 100 bedelli sermaye artırımı ile 19,8 milyon TL’ye yükseltilecek. Bu amaçla 2 Şubat günü olağanüstü genel kurul toplantısı gerçekleştirilecek.

5- Arena ile ilgili son gelişmeleri öğrenebilir miyim? Sizce nasıl bir kağıt?
İsmail Gürkan/Diyarbakır

Arena Bilgisayar hakkında yakın tarihli kamuya açıklanmış kayda değer bir bilgi ya da gelişme bulunmuyor. Bununla birlikte şirketin dokuz aylık bilançosuna göre brüt satışlarında yüzde 23,8’lik bir artış söz konusu. Ancak bu artışa rağmen şirketin kârında yüzde 43,3 oranında bir düşüş var. Düşüşte özellikle maliyet kalemindeki artış ile artan fınansal giderler ve ödenen vergi yükümlülüğü etkili oldu. Öte yandan şirketin F/K oranı 7,37. Bu oran sektör ortalaması olan 10,96’nm altında.

Goldaş’ın fiyatına I h bakıldığında gayet iyi.

6- Biraz çıktığı halde hala diplerde hareket ediyor. Sizce de ucuz değil mi?
Ahmet Eraslan/Balıkesir

Bir hissenin fiyatının nominal değerinin altında olması o hissenin ucuz olduğu anlamına gelmez. Ucuz olması için gerçek değerinin altında olması gerekiyor. Bu ise her zaman tartışılan bir konu. Çünkü bir hissenin değerini belirleyen sadece şirketin şimdiki varlıkları yada kârı değil ileride yapabileceği yani gerçekleştirebileceği potansiyeli de önemli.

Goldaş’ı da değerlendirirken bu pencereden bakmakta fayda var. Hissenin fiyatı 2008 yılında bir ara 3,68’i gördü. Söz konusu rakamla değerlendirdiğimizde şimdiki işlem gördüğü fiyatlar oldukça cazip gelebilir. Ancak unutmamak gerekir ki geçen süre zarfında şirketin cirosunda bir daralma yaşanırken şirket aleyhinde açılmış iflas talepli davalar da henüz sonuçlanmamış durumda.

7- AFM hakkında Rekabet Kurulu’nun yüklü miktarda ceza kesmeye hazırlandığı konuşuluyor. Bu konuda ne biliyorsunuz?
Yusuf Ural/Kayseri

Şirket tarafından yapılan açıklamalar arasında Rekabet Kurulu’nun hakkında bir inceleme başlattığına ya da başlamış bir incelemenin olduğuna dair herhangi bir bilgi yok. Bununla birlikte şirketin sermayesinin yüzde 89,01’inin ve kontrolünün Mars Sinema’ya devredilmesi ile ilgili olarak rekabet yasası kapsamında Rekabet Kurulu’na bir başvuru söz konusu idi. Ancak bu başvuru kasım ayında sonuçlandı ve işleme izin verildiği belirtildi.

Tüm bunlardan ayrı olarak şirketle ilgili yapılan en son açıklama 6 Ocak tarihli olup, söz konusu açıklamada Pekintaş tarafından işletilmeye alınan Osmaniye’de 5 salon ve 536 koltuk kapasiteli sinemanın faaliyete geçtiği belirtildi.

8- Bütün kağıtlar düşerken Tuborg’un çıkmasının sebebi nedir?
Nihat Gürcan/İzmir

Tuborg’un fiyat grafiğine baktığımızda, ağustos ayından bu yana çıkış trendinde olduğunu görmekteyiz. Endeksin düşüş kanalında seyrettiği bir dönemde gerçekten de Tuborg ters bir hareket ile çıkıyor. Hissenin çıkış yaptığı dönemde açıklanan kayda değer tek bilgi aylık altı ve dokuz aylık mali tabloları. Altı aylıklarda olumlu bir gelişmeden bahsetmek mümkün değil. Dokuz aylık mali tablolarında da benzer bir durum söz konusu.

Satış gelirlerindeki artışa rağmen oluşan zarar artmış. Takas verileri incelendiğinde ise hisselerin ağırlıklı olarak yüzde 78 ile Ak Yatırım Menkul Değerler’in saklamasında.

9- Elimde bir miktar Latek hissesinden var. Halka arzdan almıştım. Zararım büyük. Sizce kurtarma olasılığım var mı?
Ali Osman Yaylı/İstanbul

2010 Nisan ayında 3,6 TL’den halka arz edilen Latek’in fiyatı eylül sonlarına kadar yükseliş göstermekle birlikte sonradan sürekli olarak düşerek şimdilerde 1,60 TL’li fiyatlardan işlem görüyor. Şirketin zarar açıklaması ister istemez hissenin fiyatını da olumsuz yönde etkiliyor. Dokuz aylık bilançoda açıklanan zarar 6,7 milyon TL. Satış maliyetleri ile faaliyet giderlerindeki artış, zararın oluşmasında temel etken oldu. Her şeyden önce hissenin tekrardan kalıcı bir yükseliş gösterebilmesi için şirketin kâra geçmesi gerekiyor. Aksi taktirde çıkışlar kısa vadeli ve spekülatif kalır.

10- Doğusan’ın satışı gerçekleşti mi? Hissenin fiyatında gerçekleşen yükselişte özelleştirmenin etkisi nedir?
Turgay Öztürk/Mersin

Doğusan Boru’nun sermayesinde ÖİB’in payı yüzde 56,09 olup, söz konusu pay temmuz ayında gerçekleşen ihalede en yüksek fiyatı, 7    milyon 260 bin dolar ile Yücel Grup Kuyumculuk verdi.

Özelleştirme Yüksek Kurulu ise ihaleyi 9 Ocak günü onayladı. Onaylanma ile ilgili haberin piyasada duyulmasının hemen ardından hissede yukarı yönlü sert bir hareketin yaşandığı gözlendi. Yeni ortağın yönetim koltuğuna oturmasından sonra göstereceği yönetim becerisine bağlı olarak şirketin kârlılığında da artış söz konusu olabilecek. Bu performans şüphesiz yansımasını hissenin fiyatında da gösterecek.

11- Hisse senetleriyle ilgili temel analiz teknik analiz konusunda tavsiye edeceğiniz site isimleri var mıdır?
ilhan Aksu/Ankara

İnternet üzerinde amatör olmakla birlikte iyi niyetli bir çabanın ürünü olan siteler bulunduğu gibi ucuzundan menfaat merkezli siteler de var.

Esasen bu tür siteleri birbirinden ayırmak mümkün olmadığı gibi yanlış bilgilendirme neticesinde zarar etme olasılığı da söz konusu. Bu nedenle böylesi sitelerden uzak durmakta fayda var.

Diğer taraftan hemen hemen her aracı kurumun sitesi bulunuyor ve bu sitelerde detaylı analizler yapılıyor. Ancak bunlar da yöntem öğretmekten uzak. Sizin her şeyden önce yöntem öğrenmeniz gerekiyor. Bu maksatlı profesyonel nitelikli siteler var ve bunlardan hizmet alabilirsiniz. Bu tür siteler ticari nitelik taşıması nedeniyle isimlerine burada zikretmemekle birlikte mail adresinize ileteceğimi belirtmek isterim.

Mehmet Aslan

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu