Güncel Ekonomi Haberleri

Yatırım Danışmanı 4

1- Elimde Alcar hissem var. Tutmalı mı yoksa satmalı mıyım?
Gökçe Toluay/İstanbul

Halihazırda ısıtma, havalandırma ve klima alanında faaliyette bulunan Alarko Carrier’in dokuz aylık mali tablolarına göre satışlarında ciddi bir artış söz konusu. Geçekleşen artış, yansımasını kârda da gösteriyor. 2010 yılının dokuz aylık mali tablolarında 2 milyon 789 bin TL olarak gerçekleşen kâr, 2011 yılı dokuz aylık dönemde 45 milyon TL’ye yükseldi. Şirket dokuz aylık faaliyet rapoaında, daralan klima santralleri pazarında, özellikle orta segmentte yoğunlaşan ihtiyaç ve beklentilere cevap verebilecek yeni seri bir klima santralı üretimi hedeflediğini belirtiyor. Alanında ciddi ve güçlü firmalar arasında yer alan Alarko Carrier, istikrarlı büyümeyi sağladığı taktirde bu durum hissenin fiyatına da yansıyacaktır. Uzun vadede pozisyon alınabilecek bir yapıya sahip.

2- Göltaş Çimento hakkında bilgi alabilir miyim?
Hissede maliyetimi düşürmeme rağmen zarardayım. Zarardan çıkmanı için 70 bra olması lazım.
Ece Sakin/İzmir

Şirket 2011 yılı dokuz aylık bilanço dipnotlarında yatırımlarıyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede kredi kullanmayarak bütün harcamalarının tamamını kendi kaynaklarından karşıladığını belirtti. Öte yandan satışlarında bir önceki döneme göre yüzde 30’a varan bir artış söz konusu. Hisse fiyatının endeksin çıkışına bağlı olarak son süreçte artığı görülüyor. Yaşanan bu çıkışın ardından hisse bir süreliğine düzeltme hareketine girmesi şaşırtıcı olmaz.

3- Önümüzdeki süreçte inşaat  sektörüne yönelik genişleme olasılıkları yüksek. Bu nedenle uzun vadeli pozisyonların korunmasında bir sıkıntı olmaz. Bana göre Euro Trend YO senedi dibini buldu.
Sizce bu hisse için abın fırsatı doğdu denebilir mi?
Serdar Ceyhan/Trabzon

Euro Trend YO eylül ayında zirvesi olan 5,28 TL’yi gördükten sonra, şelale düşüşü ile aldıklarını geri verdi. Hisse şimdilerde nominal değerinin altında. Bir hissenin fiyatının aşırı düşük olup olmadığı, değerinin tespiti ile mümkündür. Yatırım ortaklıkları için bunu tespit etmek daha kolay. Zira bu ortaklıkların portföyleri belli ve düzenli olarak değerleri kamuoyu ile paylaşılır. Euro Trend’in elindeki portföye göre birim değeri 1,36 TL. Şüphesiz yatırım ortaklıkların hisselerinin borsadaki iniş çıkışlar göz önünde bulundurularak bir miktar değerlerinin altında seyretmesi şaşırtıcı olmasa gerek. Bu bilgiler ışığında hissenin fiyatına baktığımızda aşırı düşük olduğunu söylemek yanlış olacaktır.

4- Bazen şirketlerde tahsisli sermaye artırıımna gidildiğine Uişknı haberler okuyorum. Hangi koşulda lüsseye fayda sağlar?
Cemal Arıcı/Mersin

Tahsisli sermaye artırımını mevcut hissedarların tamamının ya da bir kısmının riiçhan hakkının kısıtlandırılarak hissedarlardan birine ya da dışardan üçüncü bir kişiye rüçhan hakkının kullandırılması olarak tanımlayabiliriz. Bu tahsis daha ziyade şirketin, dolayısıyla da mevcut ortakların menfaati gözetilerek yapılır. Bu şekildeki sermaye artırımı daha çok hissenin fiyatının nominal değerinin altında olması halinde ya da şirkete yeni bir ortak alınması ihtiyacı hasıl olması halinde söz konusu olabilir. Eğer hissenin fiyatı nominal değerinin altında ise doğaldır ki nominal fiyattan rüçhan hakkının kullanılmasına ortakların sıcak bakma olasılığı düşüktür. Bu halde genelde büyük ortak şirketin sermaye ihtiyacını karşılamak amacıyla nominal fiyattan alım yapmaya hazır olursa tahsisli sermaye artırımına gidilir. Diğer taraftan yine şirketin faaliyetleri için önemli olan dışardan bir ortak adayına pay vermek için tahsisli sermaye artırımı yolu seçilebilir. Her iki halde de şirkete nakit girişi sağlanmış olduğu için faaliyetleri güçlenecektir.

5- Elimde Penguen Gıda hissesinden var. Bunu satıp Gübre Fabrikaları almak istiyorum. Sizce de doğru bir karar olur ıııu?
Fatih Topçak/Aydın

Borsada işlem yaparken gerekçeler çok önemlidir. Bu anlamıyla öncelikle neden elinizdekini satmak istediğinizin cevabını vermeniz gerekiyor. Daha sonra da neden Gübre Fabrikaları nı almak istediğinizi bilmelisiniz. Bir diğer husus almak istediğiniz hisseyi ne kadar süreliğine tutmayı düşündüğünüzdür. Eğer kısa süreliğine dalgalanmalardan yararlanmak amacıyla hisse değiştirmeyi düşünüyorsanız, bu mantıkla hareket etmemenizi öneririm. Zira çoğu zaman hisseler kısa süre zarfında zaman farkı yaşansa da olağanüstü bir durum olmadığı sürece endekse paralel harekette bulunurlar. Bunun anlamı kısa süreli kağıt değişimlerinden artı kazanç yakalama olasılığının düşük olduğudur. Amaç kısa süreli sonuçsa mevcut hissede beklemeniz halinde de benzer sonuca ulaşacaksınızdır.

6- ÇBS Boya hissesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Teknik göstergeler neyi işaret ediyor?
Istemihan Kaya/Hatay

ÇBS Boya, halka açıldığı 1995 yılından bu yana gördüğü en yüksek fiyat 2002 yılında 2,24 TL olup, o tarihten sonra zaman zaman çıkışları olsa da sürekli olarak gerileyerek bu günkü rakamlara geldi. Şirket hakkında mahkemece verilmiş olan iflasın ertelenmesi kararı olup, kritik bir eşikte bulunuyor. Bu nedenledir ki hisseleri halen C grubunda yer alıyor ve Gözaltı Pazarı’nda işlem görüyor. Şirketin mali yapısında düzelme olacağına dair bir umut ya da önemli bir işaret olmadığı sürece pozisyon açmak yüksek risk almak anlamına gelecektir.

7- Ne taş sanki endeksin gerisinde kaldı. Hisse konusunda nasıl bir öneride bulunursunuz?
Mehmet Çanlı/Tokat

Endeksin çıkışını 9 Ocak olarak baz aldığımızda yaklaşık yüzde 20’lik bir çıkıştan bahsedebiliriz. Netaş’ın da bu süre zarfında yükseldiğini ancak birkaç puan endeksin altında kaldığı doğrudur. Fakat unutmamak gerekir ki tüm hisselerin birebir endeks oranında yükselmesi ya da düşmesi mümkün değildir. Hareket halinde kimisi biraz daha fazla kimisi biraz daha az yükselebilir. Süreç içersinde bu farklılıklar kapanıyor. Uzun vadeli perspektif ile bakmıyorsanız çıkışta sadece birkaç puan geride kaldığı için ilgilenmek doğru olmayacak. Zira hissenin zirvelerine yakın seviyelerde olduğunu unutmamakta fayda var.

8- Goldman Sachs’ın Koza Altın için hedef fiyatını yükselmiş olması hisseye olan ilgiyi ne ölçüde artırır?
Cem Gündüz/Konya

Yabancıların ilgilendiği ve son iki yıldır pozisyon aldığı hisselerden birisi olan Koza Altın hakkında Goldman Sachs’ın, hedef fiyatı 33 TL’den 47 TL’ye çıkardığı doğrudur. Ancak sadece bir kurumun önerisine bağlı olarak hareket etmek istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Zira söz konusu hedef fiyat, pozisyonda olanlar için maksimum satış fiyatı anlamına da gelebilir. Böylesi bir durumda kar değil zarar kaçınılmazdır. Şimdilerde yabancı saklaması yapan aracı kurumlardaki hisse oranı yüzde 86,35. Uzun vadeli düşünülmemesi halinde alım riskli olabilir.

9- TAV’ın satılacağı yönünde duyumlar aldım. Haberin doğruluğu hakkında bilgi verebilir misiniz?
İsmet Ergin/Tekirdağ

Halihazırda TAV Havalimanlarının sermayesinin yüzde 26,12’si Afken Holding’e yüzde 26,06’sı ise Tepe înşaat’a ait. Her iki firma ocak ayında yaptığı açıklama ile TAV Havalimanları ve TAV Yatırım Holding’de bulunan paylarıyla ilgili olarak çeşitli alternatifleri ve ihtimalleri değerlendirmek amacıyla Credit Suisse’e yetki verdiklerini duyurdular. Daha sonra basında yer alan haberlerde, şirketin sermayesinin yüzde 40’ına denk gelen kısma Fransız inşaat firması Vinci ve Cariyle Group ile beraber hareket eden Qatar Investment’ın teklif verdiği belirtildi. Firma ise görüşmeleri yalanlamamakla birlikte değerlendirme sürecinin devam ettiğini belirtti.

10- Çelebi’de maliyetime göre zarardayım. Öneriniz nedir?
Özgür Uçak/Bursa

Endeks çıktığı halde ilk başlarda bu harekete uyum sağlamayan Çelebi’nin sonrasında aradaki farkı kapattığı görülüyor. Bu anlamıyla endekse uyumlu bir harekette bulunmadığım söylemek doğru olmayacaktır. Şirketin dokuz aylık mali tablolarında satışlarını artırdığı görülüyor. Ancak kârının aynı oranda artığını söylemek yanlış olur. Aksine düşüş var. Bunda maliyet ve finansal gider kalemindeki artışın etkisi gözleniyor. Döviz kurundaki düşüş yıl sonu mali tablosuna olumlu yönde yansıdığında kârı olumlu yönde artacak.

11- İhlas Holding aldım ama I zarardayım. Bana yol I gösterir misiniz?
Okan Yıldız/Ankara

Ihlas Holding’in en büyük sıkıntısı belli bir istikran yakalayamamış olması. Bir yıl çok iyi kâr elde ederken bir sonraki yıl bu defa aksi yönde çok kötü bir bilanço açıklayabiliyor. Bu nedenle şirket hakkında istikrarlı bir öngörüde bulunmak zor. Son olarak açıkladığı dokuz aylık bilançosunda 63 milyon TL zarar etti. Bir önceki yılın dokuz aylığında ise 3,5 milyon TL zarar açıklamıştı. Ancak yine geçmiş verilere baktığımızda şirketin dokuz aylık bilançolarda zarar açıklamasına rağmen yıl sonu bilançolarında kâr getirebildiği görülüyor. Uzun vadeli bir yatırım için arzu edilen istikrarlı büyümeden uzak bir şirket.

MEHMET ASLAN

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. selgd hissesi aldım 0,50 kurustan şimdi patron değişikliği oldu yeni patronlar enerji işi yapıyormus ama birde tahsisli yapaçaklar diye bir söylenti var semayeyi indirip arttırırarak yapmaları tehlikeli olurmu yatırımçı açısından sonuçu yatırımıma nasıl yansır bilgi verebileçek biri varmı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu