Güncel Ekonomi Haberleri

Yatırım Danışmanı 8

Bagfaş kâr ettiği halde prim yapmazken, zarardaki Ege Gübre neden prim yapıyor? Bagfaş’da oyun mu var? Bu durum sizce normal mi?
Nemi Orhan Ateş/İstanbul

Bagfaş’ın uzun vadeli fiyat grafiğine bakıldığında inişli çıkışlı bir seyir izlemekle birlikte fiyatının yukarı yönlü olduğu görülüyor. Şüphesiz kısa süreli zaman aralıklarıyla bakıldığında iki hisse senedi arasında bazen biri bazen diğeri daha kârlı bir görüntü verebilir. Ancak asıl önemli olan, karar kılınan yatırım aracının uzun vadede istenen getiriyi sağlayıp sağlamadığıdır. Meseleye bu yönü ile bakmak daha yararlı olacaktır. Yoksa her düzeltme hareketi yapan hisseden çıkıp o sırada yükselen hisseye atlamak oldukça zordur.

Bagfaş hisselerinde, iniş çıkışlara rağmen uzun vadede yatırımcısını sevindiren bir ivme olduğu görülüyor. Kısa vadeli alımlarda düşüş dalgasına yakalananlar için olumsuz bir hava yaşansa da uzun vadede bunun sıkıntı olmayacağı görülecektir.

Petrokent Turizm’in hedef fiyatı nedir? Hisse hakkında yorumlarınızı rica edebilir miyim?
Ali Şener/Muğla
Turizm sektöründe faaliyet gösteren Petrokent Turizm, İkinci Ulusal Pazar’da işlem görüyor. Şirketin elinde Abant ve Side tatil köyleri bulunuyor. Sermayesinin yüzde 11’i halka açık olan şirketin hakim hissedarı Ercan Ailesi. Borsada işlem gören hisseler ağırlıklı olarak üç kurum saklamasında. Şirket 2011 yılında elde ettiği kârı dağıtmayı düşünmüyor. Kârın dağıtılmayarak geçmiş yıl zararlarına mahsup edileceği belirtildi. Kalan kısım ise işletilen tatil köylerinin yenilenmesinde kullanılacak. Şirket, genel kurul toplantısını 30 Mart günü gerçekleştirecek.

Çimento sektöründe durum nedir? Elimde Göltaş hissesi var. Hedef fiyat ne olur? Sizce nereye kadar beklemem gerekir?
Engin Koç/Ankara
Özellikle kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesine yönelik adımlar çimento sektörünü cazip hale getiriyor. Uzun vadeli yatırımcılar bu projelerin ne oranda hayata geçirileceğini ciddi şekilde sorguluyor. Zira kentsel dönüşüm projeleri hem inşaat, hem de çimento sektörünün büyümesi açısından oldukça önemli. Esasen bu projelerin de ötesinde altyapı ve konut açığının önemli boyutlarda olduğu Türkiye’de, çimento sektörü her zaman cazip. Bu anlamıyla yakından takip edilmesi gereken bir sektör olduğunu belirtmek isterim.

2011 yılında çimento ihracatında yüzde 23, klinker ihracatında ise yüzde 11 düşüş yaşadı. Ancak bu düşüş iç piyasada gözlenen artışla telafi edildi. Göltaş’ın Fiyat/Kazanç oranı sektör ortalamasının üstünde olması dezavantaj olarak görülmekteyse de istikrarlı kâr artışı, hisse fiyatlarına da ister istemez yansır.

Plastikkart’ın son günlerdeki sert hareketinin sebebini öğrenebilir miyim?
Atilla Kılıç/lstanbul
Plastikkart’m fiyat grafiğine bakıldığında hissenin 6 Mart tan itibaren yükselmeye başladığı ve daha sonra hareketin sertleştiği görülüyor. Şirketin sonradan yaptığı açıklama göz önüne alındığında yaşanan hareketliliğin sebebinin yabancı bir firmayla yapılan ortaklık görüşmesi olduğu anlaşılıyor. Gerçekten de şirket, 13 Mart tarihli açıklamasında Oberthur isimli firma ile hisse devri ve ortaklık konularında görüşmelere başlandığını bildirdi. Bu açıklama ile birlikte tavan yapan hisse, bir gün sonra gelen satışlarla geriledi. Ancak açıklama öncesi hissede gözlenen çıkış, bilginin önceden bilenler tarafından satın alındığı izlenimini veriyor.

Borsa düşerken Ege Gübre prim yapıyor. Zararda olan bir şirketin prim yapmasını gerektiren başka ne gibi bir durum olabilir?
Ece Sakin/İstanbul
Ege Gübre, 2011 yılı faaliyetlerinden dolayı zarar açıkladı. Şirket satışlarını yüzde 6,54 oranında artırmasına rağmen 175 bin TL zarar etti. Açıklanan zararda finansal giderler kalemindeki artışın etkisi var. Kurlarda meydana gelen artış ve kambiyo zararının ciddi bir yansıması söz konusu.

Bununla birlikte net esas faaliyet kârının geçen yıla göre korunuyor olması, ileriye dönük beklentileri artırıyor. Tüm bunlardan ayrı olarak Ege Gübre’nin borsada işlem gören kısmının yüzde 43,12’si Akbank Yatırım’ın saklamasında. Bu saklamadaki payların korunduğu gözleniyor.

Uşak Seramik’in yatırımlarını ve ileriye dönük beklentilerini öğrenebilir miyim?
Cem Köse/Trabzon
Uşak Seramik girdiği yatırım ile üretim hatlarını yeniliyor. Böylece değişen müşteri taleplerine bağlı olarak yeni ürünler üretebileceğinin altını çiziyor.

Firma yapılan bu son yatırımlarla teknik granit ürünler ile dijital baskı ürünlerini, müşterilerinin beğenisine sunarken bu ürünlerin satışlara olumlu etkisinin olmasını bekliyor.

Öte yandan şirket satış yönünde herhangi bir sıkıntısının olmadığını belirtiyor. Ancak kârı arzu edilen seviyelere çıkmakta zorlanıyor. Maliyet kalemlerini içerisinde enerji, önemli bir kalem olarak yer alıyor. Şirket ise katma değeri yüksek mallar üretme gayreti ile bu maliyet artışını telafi etmeye çalışıyor.

26 yaşındayım ve altına yatırım yapıyorum. Arsa, hisse, tahvil işinden anlamıyorum. 30 bin TL ile hisse işine girsem, getirisi tahminen ne kadar olur?
Yener Kemal Kahraman
Malatya Kişilerin gerçekleştirdikleri yatırımlarından kâr edebilmeleri öncelikle sahip oldukları yatırım aracına hakim olabilmeleri ile mümkün. Yani aldıkları enstrüman ve bu enstrümanın dahil olduğu alan ile ilgili bilgiye sahip olması önemli. Bu hal yatırımda bulunduğu araçla ilgili olası fiyat hareketleri ve riskler hakkında bilgi sahibi olmasına ve kendisine göre pozisyon almasına imkan sağlayacaktır. Bu anlamıyla yatırımcının bulunduğu alana hakim olması çok önemli. Bu anlamıyla hakkında bilgi sahibi olmadığınız yatırım araçlarını almamanızı öneririm. Zira içinde barındırdığı riskleri bilmemeniz, istemediğiniz risklerle karşı karşıya kalmanıza ve neticede ciddi zarara uğramanıza neden olabilir.

Söktaş hakkında bilgi alabilir miyim? Şirketin durumunu nasıl buluyorsunuz?
Nihat Aslan/Mersin
Aydın’da bulunan firma geçen yıl aldığı kararla kumaş üretim ve tarım-süt hayvancılığı faaliyeüerini kısmi bölünme yoluyla ayırdı.

Şirket artık ana faaliyet konusu olarak, iştirak yatırım ve yönetimi ile pamuk ipliği üretim ve satışında bulunuyor.

Firma bölünme sonrası kumaş üretim faaliyetlerini Söktaş Dokuma üzerinden, tarım ve süt hayvancılığı faaliyetlerini ise Efeler Çiftliği üzerinden yürütüyor. Bilanço verilerine göre bölünme sonrası faaliyetlerde ciddi bir düzelme görünüyor. Aynı şekilde satış gelirlerinde ve kârında kayda değer bir artış söz konusu.

Reysaş’ın demiryolu yatırımları ile ilgili bilgi alabilir miyim?
Cemil Kılınç/Edirne
Her geçen gün özel sektörün demiryollarına olan ilgili artıyor ve bu alana giren şirket sayısı zamanla daha da çoğalacak. Zira uzun süredir vagon almak ya da istasyon açmak özel sektör için serbest durumda. Bu kapsamda Reysaş, demiryollarına sekiz yıl kadar önce yatırım yapmaya başladı. Şirketin açıklamalarından bu alana olan yatırım kararlılığını sürdüreceği anlaşılıyor. Zira şirket bu yatırımlarına 2012 yılında da devam edeceğini belirtiyor.

Reysaş Lojistik Yönetim Kumlu Başkanı Durmuş Döven’in açıklamalarına göre, şirket bu yıl içerisinde 50’ye yakın yeni vagon satın almayı ve iki yeni istasyon açmayı planlıyor. Firmanın İstanbul, Mersin. İzmit. İzmir ve Adana’da beş istasvonu bulunuyor.

THY 2012 yıhııda ne zaman temettü verecek? Beni aydınlatırsanız sevinirim.
Kerim Çetin/Malatya
Yazımızı hazırladığımız sırada henüz THY, on iki aylık finansal tablolarını borsaya göndermemişti. Bununla birlikte elimizde firmanın Vergi Dairesi’ne iletmiş olduğu mali tablosu bulunuyor. Bu tablodan zararının bir hayli arttığını görebiliyoruz. Firma zarar açıklayacağı için dağıtacak bir kazancı da bulunmuyor. Bu anlamıyla THY’nin bu yıl temettü dağıtma olasılığı bulunmuyor. Öte yandan THY Genel Müdürü Temel Kotil, her yıl yaklaşık 20 hat açtıklarını ve bu yıl günde bin seferi geçecekleri bir yıl olacağını belirtti.

Makine Takım hakkında bilgi almak istiyorum. Kısa vade-uzun vade fiyat aralıkları hakkuıda bilgi verirseniz sevinirim.
Mehmet Topal/Hatay
Brüt satışlannda artış kaydetmesine karşın şirket zarardan kurtulabilmiş değil. Makina Takım’ın üzerinde bulunan borç yükü ve kur farkından kaynaklanan finansal giderler, zarar açıklamasında belirleyici faktörler olarak öne çıkıyor. Şirketin hisselerine ait fiyat grafiği incelendiğinde ise son bir yılda ciddi bir kayıp yaşandığı görülüyor.

Hissenin teknik olarak 0,70’te ciddi bir desteği bulunuyor. Tüm bunlardan ayrı olarak borsada kısa vadeli alım satımlara sıcak bakmadığımızı sayfalarımızı düzenli takip eden okurlar bilir. Makina Takım gibi riskli bir hisse ise riskin katlanması anlamına gelir ki böylesi bir durumu tavsiye etmediğimizi özellikle belirtmek isteriz.

Mehmet Aslan

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu