İş Fikirleri ve İş Kurmak

Yatırıma Uygun Şehir Çankırı

Çankırıda Yatırım Yapmak

Çankırı’nın, Ankara ve İstanbul gibi metropollere yakın olması ve teşvikte 5 finci bölge desteklerinden faydalanması, yatırımcıları Çankırı’ya çekiyor. İldeki organize sanayi bölgeleri özellikle konumlarıyla yatırımcıların iştahını kabartıyor…

SON yıllarda gerek özel sektör gerekse kamu tarafından yapılan yatırımlar Çankırı’nın sosyo-ekonomik değerini artırdı. Karayolları tarafından Ankara-Çankırı duble yol çalışmalarının tamamlanması ve İlgaz Tüneli’nin hizmete girmesi Çankırı’yı Türkiye’nin kuzey-güney aksı kapsamında bir köprü konumuna getirdi. İlgaz Tüneli’yle birlikte, İç Anadolu Bölgesi’nin Kastamonu’ya ve İnebolu Limam’na ulaşımının kolaylaşması, Çankırı’nın lokasyon olarak daha da önem kazanacağını gösteriyor. Aynı zamanda Çankırı’nın, İstanbul-Samsun yolu üzerinde bulunması hem Batı-Doğu aksında hem de Kuzey-Güney aksında merkezde konumlanmasını sağlıyor.

Çankırı

‘Yatırım Teşvik Siteminde 5’inci Bölge olarak değerlendirilen Çankırı’nın, bölgedeki diğer illere kıyasla Ankara ve İstanbul gibi metropollere yakın konumda olması ve faal olarak hizmet veren 4 adet organize sanayi bölgesinin (OSB) bulunması, yatırımcılar için büyük avantajlar sunuyor. Şöyle ki 2012-2016 yılları arasında toplam 2.2 milyar TL tutarında teşvik belgesi çıkarıldı. Bu yatırımlar tamamlandığında 4 bin 631 kişilik ilave istihdam öngörülüyor. İlde aktif olarak faaliyet gösteren OSB’lerin büyükşehirlcre yakın olması her bir OSB’yi kendi içinde önemli hale getirmiş durumda.

İKİ BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Çankırı’ya kurulan en yeni OSB’lerden olan vc Ankara yolu üzerinde, Ankara’ya yaklaşık 70 km mesafede bulunan 593 hektar fiziki büyüklüğe sahip Yakınkent OSB, sanayi yatırımcıları açısından önemli bir konumda yer alıyor. Yakınkent OSB’de faaliyete geçen vc 2 bin kişilik istihdam planlanan Japon taşıt lastiği imalatı fabrikası, OSB’nin yatırım ortamının önemini vurgulamak açısından kısa zamanda yapılmış önemli yatırımların başında geliyor.

2019 yılında temelinin atılması planlanan Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından Çankırı’nın ilk teknoparkı yine bu OSB alanı içinde kurulacak. Yakınkent OSB Esenboğa Havalimam’na sadece 50 dakikalık mesafede bulunuyor.

ÇERKEŞ, TEŞVİKTE 6’NCI BÖLGEDE

Çerkeş OSB’de doğalgaz hattı 2016 yılında tamamlanarak devreye alındı. Enerji çeşitliliği açısından önemli olan yatırım, aynı zamanda OSB’ye temiz enerji sağlamış oldu. Çankırı’nın İstanbul istikametindeki en son ilçesi olan Çerkeş, D-100 (E-80) karayolu üzerinde bulunuyor. Çerkeş OSB’ye yapılan yatırımlar 6’ncı Bölge desteklerinden yararlanabiliyor. Bu da ilçenin cazibesini daha da artırıyor. OSB içinde faaliyette olan işletmelerin yanı sıra 2019 yılı ilk yarısında ve sonrasmda inşaatı tamamlanarak üretime geçecek sanayi kuruluşları da bir hayli fazla.

ULAŞIM SORUNU OLMAYAN OSB’LER

Çankırı merkeze ve İstanbul-Samsun karayoluna yakın konumda bulunan Kurgun OSB ise Çankırı’nın kurulu cn eski OSB’si olarak önem arz ediyor. Çankırı Karatekin Üniversitesi ve şehir merkezine yakın olması, nitelikli personelin tedariki açısından da OSB’yi önemli hale getiriyor.

Şabanözü OSB ise Ankara Çubuk’a ve Çankırı merkeze olan yakınlığıyla dikkat çekiyor. Ankara’ya ve Çubuk’ta kurulan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Esenboğa Havalimam’na yakınlığı ile dikkat çeken bu OSB bünyesinde elektrikli ev aletleri vc konfeksiyon alanında büyük ölçekli yatırımlar bulunuyor.

Orta ilçesinde de 2016 yılı itibariyle organize sanayi bölgesi kurulumu gerçekleştirilmiş olup, altyapı çalışmaları halen devam ediyor.

Örnek bir yatırım

Bölgesel yatırım teşvik hesaplaması için örnek yatırım uygulaması (rakamlar örneği somutlaştırmak amacıyla temsili verilmiştir, hesaplamalar paranın net bugünkü zaman değeri üzerinden yapılmıştır)

– Çankırı’da öncelik arz eden yatırımlar kapsamında mobilya imalatı üretim tesisi teşvik ediliyor.

– Yatırımın %70’i dış kaynak kullanımı ile yapılması planlanmaktadır.

– Yatırımın %80’inin makine hattı olduğu makinelerin yarısının iç tedarik yoluyla, yarısının ise AB, ABD ve Çin’den tedarik edilmesi planlanmaktadır.

Bölgesel Yatırım Teşvik Belgesi ile Sağlanan Destek Unsurları toplamı

  • 150 çalışan için 10 yıl boyunca 314,5TL SGK primi işveren hissesi desteği muaf
  • Faiz desteği bu örnek için faydalanılabilecek tutar en fazla 1.400.000 TL’dir.
  • 10 Milyon TL yatırımın %80’i (8Milyon TL) makine olarak öngörüldü, KDV Tutarı bu rakam üzerinden %18 düşüldü.
  • Yurtdışından gelecek makinelerin toplam tutarı 4 Milyon TL ve gümrük vergisi oranı %3 öngörüldü.

Bu örnek üzerinde de görüldüğü üzere bölgesel yatırım teşvik belgesi alarak yatırımına başlayan bir yatırımcı, bu örnek yatırım konusu ve tutarları için, yatırımının yaklaşık yüzde 133’ü oranında destek bulma imkanına sahip. Yatırım tutarı, istihdam edilen personel sayısı ve yatırımın yapıldığı bölge değişiklik gösterdikçe destek unsurlarının toplam tutarı da değişecek.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu