Başarılı Girişimcilik

Yatırımcı ve girişimci BUBA’da buluşacak

Finansman arayışı olan girişimciler ile yüksek büyüme potansiyeline sahip girişim arayısında olan melek yatırımcıları bir araya getiren BUBA (BUMED Business Angels), faaliyete başladı. BÜMED (Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği) tarafından Garanti Bankası ve Vodafone Türkiye stratejik ortaklığı ile kurulan BUBA, girişimci ve girişimlerin finansal ve teknolojik ihtiyaçlarına en uygun çözümü sağlamayı amaçlıyor.

Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkı sağlayarak Türk ekonomisine yeni iş ve işletmeler kazandırmak amacıyla, BÜMED (Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği) tarafından kurulan BUBA (BUMED Business Angels), çalışmalarına başladı.

buba

Girişimcilik yarışması’ temasından tamamen uzak, girişimciliği devamlı bir süreç olarak ele alan bir anlayış benimseyen BUBA, eğitimler, seminerler ve çeşitli programlarla henüz hazır olmayan girişimcilerin de önünü açmayı hedefliyor. BUBA, girişimcilere yönelik finansman modelleri için Garanti Bankası, teknolojik altyapı ve destek tarafında ise Vodafone Türkiye ile stratejik iş ortaklığı yapıyor.

TÜBİTAK ve Hazine ile işbirliği

TTO (Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi) ile kuluçka merkezinde ve yapılacak tüm ticarileştirme faaliyetlerinde yakın çalışmayı hedefleyen BUBA’nın, 2014 planları arasında Bosphorus Venture Capital Fund’ın kurulması bulunuyor. Bosphorus Capital’den aldığı danışmanlıkla Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu 2014 yılı içinde yeni çıkan SPK tebliğleri doğrultusunda kurmayı hedefleyen BUBA, bu alanda TÜBİTAK ve Hazine Müsteşarlığı ile de yakın işbirliği içinde çalışacak.

Toplu sunum yerine yatırımcı ve girişimcileri görücü usulü birebir görüşmelerle buluşturmayı hedefleyen BUBA, Egon Zehnder ile ortaklaşa planlayacağı mentorluk ve takım çalışmaları ile de bu alanda Türkiye’de bir ilk olmayı amaçlıyor.

Genç girişimcilere mentorluk

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, girişimciliğin, inovasyonun ve araştırmaların özel ve kamu sektörü tarafından uygulanarak, ticari sonuçlar oluşturması amacıyla kurdukları Teknoloji Transfer Ofisi, akademi ve sanayi arasındaki ilişkileri yürüterek, birçok yeni projenin ortaya çıkmasını sağlamaya başladığını söylüyor. Innovita ve Hayalet adlı iki kuluçka merkezi ve işte bu proje yarışmasının yenilikçi fikirlerin dolaşıma girmesini ve destek almasına vesile olarak, başarılı işlere imza attığını ifade eden Barbarosoğlu, şöyle devam ediyor:

“Şimdi BUBA ile kuluçka merkezlerimizde geliştirilen projeler yeni bir ivme kazanacak. Sağlanacak mali destekler, genç girişimcilere verilecek mentorluk hizmetleri, Teknoloji Transfer Ofisimiz ve BÜMED’in “network” potansiyeli Boğaziçi Üniversitesi’nin girişimcilik birikiminin toplumla paylaşılmasına zemin oluşturacak.”

Dijital dönüşüm hareketi

Vodafone Türkiye icra Kurulu Başkan Yardımcısı Haşan Süel ise günümüzün yeni küresel gerçekliğinde, girişimcilerin ekonominin en dinamik katmanını oluşturduğunu ve değişimde katalizör görevi gördüklerini ifade ediyor.

Fırsatları toplumun avantajına dönüştüren girişimcilik ve inovasyonun artmasının ekonomik büyümeye katkıda bulunduğunu kaydeden Süel, şunları söylüyor: “Vodafone Türkiye olarak girişimciliği sahipleniyoruz. Dijital dönüşüm hareketi çerçevesinde, girişimcilere dinamizm ve rekabetçilik avantajı sağlıyoruz. Türkiye’de girişimciliğin gelişmesi ve dinamik, genç bir girişimci neslinin ekonomik kalkınmanın lokomotifi olması için mobil teknolojinin imkanlarını ve global deneyimimizi seferber ediyoruz.”

Garanti’den destek

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, BÜMED tarafından hayata geçirilen “BUMED Business Angels” (BUBA), üniversitenin mezunlarından oluşan melek yatırımcılar oluşturduğu yatırımcı ağı sayesinde, genç girişimcilere destek vermeyi amaçladığını söylüyor. Melek yatırımcılarla girişimcileri bir araya getirecek olan BUBA’nın, aynı zamanda girişimcilere yatırımcıların bilgi ve tecrübe birikiminden faydalanma ve finansal destek bulma fırsatı sunduğuna dikkat çeken Karadere, Garanti Bankası olarak, yeni fikirlerin gelişmesine katkıda bulunmayı ve girişimcileri her alanda desteklemeyi temel sorumluluklarınn arasında gördüklerini belirtiyor.

BUBA ile gerçekleştirdikleri stratejik ortaklığın bunun bir kanıtı olduğunu bildiren Karadere, şöyle devam ediyor: “Bankamızla gerçekleştirilen işbirliği, tüm bilgi ve birikimimizi girişimcilerin hizmetine sunmanın yanı sıra finansal destek ve danışmanlığı da kapsıyor, işbirliği dahilinde, eğitim olanakları, finansman modelleri ve özel bankacılık hizmetleriyle, melek yatırımcıları ekosistemin içine dahil etmeyi amaçlıyoruz. Bunların yanı sıra, işimi Kuruyorum Destek Paketi’ni de sunacağız, işimi Kuruyorum Destek Paketi kapsamında Avrupa Yatırım Fonu’yla işbirliği yaparak, girişimcilerin uygun koşullarda kredi kullanabilmesini sağladık. Bu yöntemle, teminat sıkıntısı çeken girişimcilerin finansmana erişimini kolaylaştırdık, borç alarak şirket kurmalarının önüne geçip uzun vadede işletmelerin hayatta kalma şansını artırdık. Paket kapsamında, bugüne kadar 4 bin 250 girişimcimize, 130 milyon TL’lik finansman desteği sağladık.”

Hakan Zihnioğlu / BÜMED Yönetim Kurulu Başkanı

“150 yıl önce, üniversitemiz kurucularından olan Cyrus Hamlin müthiş bir girişimciydi. Bugün BÜMED, BUBA’yı ülkemize kazandırarak Cyrus Hamlin’i bir kez daha anıyor. Boğaziçi Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği, Teknoloji Transfer Ofisi ve Boğaziçi Business Angels işbirliği ile ülkemizdeki birçok girişim fikrine katkı sağlamak, hayata geçirmek ve büyütmek için burada olacağız.”

Timuçin Bilgör / BUBA Başkanı

“Boğaziçi Üniversitesi ve BÜMED’in BUBA’ya verdikleri destekler ile Garanti Bankası ve Vodafone Türkiye’nin stratejik ortaklığı girişimciliğe ne kadar önem verildiğinin başlıca göstergesidir. BUBA’nın hem girişimci hem de yatırımcı tarafında hizmetleri sadece Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine veya mezunlarına değil, herkese açıktır. Melek yatırımcı ve girişimci ekosisteminde şu ana kadarki rakamlara baktığımızda konuşulan ve tartışılan boyutun aksine işlemlerin çok kısıtlı ve sınırlı sayıda olduğunu görüyoruz. Burada görülen en büyük sorun ekonominin diğer offline oyuncularının teknoloji ve yeni ekonomiye uzak durmasıdır. BUBA olarak yaratacağımız güvenli ve hızlı çalışan bir mikro ekosistem sayesinde bu kısır döngüyü kıracağımıza, yepyeni oyuncuları yatırım tarafında büyük resmin içine alacağımıza inanıyoruz.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu