İş Fikirleri ve İş Kurmak

Yaza Özel İş Fikirleri, Sezonluk İşler

Yaz aylarının enerjisi ile iş yapmak isteyen girişimcilere bir kaç iş önerisinde bulunduk. Uzmanın’dan girişimciler için önerilere yer verdik.

Ayvalık’ta büfe! Kaş’ta kafe

Eğer aklınızda Türkiye’nin popüler tatil yörelerinde iş kurma planları varsa belediyelerin ihalelerine mutlaka göz atın deriz.

Zira belediyeler ellerindeki dükkan, büfe, depo gibi birçok taşınmazı yıllık kiralama yoluyla ihaleye çıkarıyor. İşte, bunlardan bazıları…

Balıkesir Ayvalık’ta, Sarımsaklı AVM’de mağaza, Altınova’da dükkanlar, Ayvalık şehir merkezinde depolar, Sarımsaklı’da büfeler olmak üzere 30 civarında taşınmaz birkaç hafta içinde ihaleye çıkarılacak. İhalenin detayları hakkında Ayvalık Belediyesi’nin ilgili biriminden detaylı bilgi almanız mümkün. Fikir vermesi açısından örnek vermek gerekirse, geçtiğimiz ay, Sarımsaklı Sahili’nde büfe amaçlı kullanılan altı metrekarelik bir dükkan geçen ay vergiler ve KDV hariç 14 bin 300 TL’den ihaleye çıkmıştı.

Antalya’nın birçok ilçesinde de benzer şekilde ister mağaza isterseniz ofis ya da restoran yapabileceğiniz onlarca işyeri yeni kiracılarını bulmak için ihaleye çıkarıldı. Örneğin, Kaş’ın Kalkan Mahallesi’nde 37 metrekarelik işyeri 27 bin 500 bin TL muhammen bedelli ihaleye çıktı. İhale 15 Haziran’da yapılacak.

Efsun Yüksel TUNÇ / Efsun Indus Danışmanlık Yöneticisi
Ekip kurmanın püf noktaları…

Bir girişimci olarak şirketi kurarken, misyon ve ona bağlı 3-5 yıllık vizyonu hazırlamış ve bu doğrultuda temel değerleri belirlemiş olmak gerekir.

Çünkü bunlar doğru ekibi kurarken seçim kriterlerinde belirleyici olmaktadır. Ekip kurarken ikinci kural, ekibin bilgili ve deneyimli olmasıdır. En az bunlar kadar kıymetli kriterler vardır. Ekip üyelerinin kendini, potansiyelini, yapabileceklerini ve kendinde geliştirilmesi gerekenleri bilmesi önemlidir. Farkındalık sahibi olarak hedefleri olan insanlar olmaları girişimciyi daha kolay yukarı taşır.

Ekip üyelerinin pozitif insanlar olmaları, yaşananlara çözümcü ve yapıcı yaklaşmaları, istekli ve kendini motive eden olmaları girişimcinin işini kolaylaştırır. Ekip kurarken doğru kişilerle çalışmanızı sağlayacak üçüncü kuralı oluşturan konu ise “Cazip İşveren” olmaktır. “Yetenekli, bilgili, deneyimli, becerileri yüksek, iç motivasyona sahip, hedeflerle çalışan bir kişinin tercih edeceği bir şirket miyiz/” sorusunu girişimci kendine sormalı ve “Cazip İşveren” olabilmek için yapılması gerekenleri sıralamalıdır.

Ayşe ASLAN / BNI Türkiye Ülke Direktörü
“Birbirine benzer işler yapmayın

Birbirinin benzeri, taklit, yaratıcılıktan uzak işler yapmayın. Ne iş yaparsanız yapın bir fark yaratmalısınız. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, hedefleri olan insanların, olmayanlardan daha başarılı olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle de iş planı özellikle bir şirketin ilk beş yılında son derece önemli. Her yılı ve büyüme süreci dikkatlice planlanmalıdır. Satış zor bir konudur. Herkes satış yapamaz, ikna gücü ve insanların karakterleri, bu alandaki etkilerini artırır. İş sahipleri, satış ekiplerine alacakları kişilerle ilgili kesinlikle, DISC olarak bilinen karakter analizi yapmalıdırlar. Çevrenizdeki nitelikli iş ilişkilerini ihtiyaç duymadan önce inşa edin. Aradığınız her şeye, her servise, ulaşmak istediğiniz her firmaya ve kişiye, netvvork’ünüz sayesinde ulaşabilirsiniz. Bu nedenle tanıştığınız herkes kıymetlidir. Tanıştığınız hiç kimseye satış teklifi geçmeyin, istenmeyen e-posta göndermeyin, sekreterinize arattırmayın. Onlarla birebir ve anlamlı ilişkiler kurmaya çaba harcayın. Bunu bir yaşam biçimi ve işiniz için önemli bir strateji haline getirin.

Yaza özel iş fikirlerinden bir kaç tane derleme yaptık

1 2Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu