İş Fikirleri ve İş Kurmak

Yeni bir iş modeli: ‘Business Holiday’

Yeni bir iş modeli: ‘Business Holiday’

Bu hafta sizlerle ilginç bir iş modelini paylaşmak istiyoruz. Modelin adı: Business Holiday. Yani, iş tatili.

Fikir, Dosso Dossi markasıyla 2002 yılında Laleli’de hazır giyim işine girip, yine aynı markayla 2005 yılında hazır giyim fuarı düzenlemeye başlayan Hikmet Eraslan’a ait. Eraslan, Doğu Beyazıtlı. Babasının 40 yıl önce İstanbul’a gelerek Laleli’de otel işine girmesiyle birlikte, buradaki bavul ticaretini görüp, 2002 yılında hazır giyim işine de girmiş. Tedarikçiler, yurt-dışından gelen müşteriler derken, iyi bir network’e ulaşmış. Bu ağı da nasıl değerlendiririm derken, aklına ‘alışveriş karşılığı tatil modeli’ gelmiş. Eraslan bu modeli bir hazır giyim fuarı için hayata geçirmiş. Eraslan’ın sistemi şöyle: Yurt dışındaki müşterilerden minimum 15 bin dolarlık alım garantisi sözü alıyor. Türkiye’deki tedarikçi şirketlerden ise hem stant ücreti alıyor, hem de yaptıkları satıştan belli bir komisyon… Bunun karşılığında da hem müşterilere hem de tedarikçilere Antalya’da 5 yıldızlı otellerde bir haftalık tatil veriyor. Yani katılımcılar hem iş hem de tatil yapmış oluyor. İsteyenler ailelerini de getirebiliyor. Bir hafta boyunca Tarkan’dan, Rusya’nın en ünlü şarkıcılarına ve dünyaca ünlü mankenlere kadar bir etkinlik programı da hazırlıyor.

40 MİLYON DOLARLIK CİRO

Rakamlar ilgi çekici. İlk fuar yılı olan 2005’te yurt dışından gelen 50 müşteri ve Türkiye’den 11 tedarikçi ile 100 metrekarede başlayan Dosso Dossi Fuarı, bugün yurt dışından 5 bin kişiye, Türkiye’den ise stant açan 150 şirkete ulaşmış.

Antalya Expo Center’da 10 bin metrekarelik bir alanda düzenlenen fuar, her yıl haziran ayında kente binlerce turist getiriyor. Geçen yıl 35 milyon dolarlık satış yapılan fuann bu yıl 7-14 Haziran’daki organizasyonla 40 milyon dolara çıkması hedefleniyor. Fuara 30 ülke, 200 şehirden katılım var. En çok Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Azerbaycan, Ermenistan’dan alıcılar geliyor. ABD’den bile gelen var.

KIŞIN DA ULUDAĞ’DA

Dosso Dosi, 16’ıncı yüzyılda yaşamış ünlü bir ressam. Resimlerinden çok etkilenerek kendine marka olarak Dosso Dossi’yi seçen Hikmet Eraslan, haziran ayında yaptığı fuarı bir de ocak ayında Uludağ’da düzenliyor. Bu kez de hem iş hem tatil modeli Uludağ’a taşınıyor. Minimum 15 bin dolarlık alışverişin bununla sınırlı kalmadığını, bazı alıcıların 400-500 bin dolarlık mal aldığını söyleyen Eraslan, “Biz garantili satış yaptırıyoruz. Bunun ismi business holiday. iş tatili. Fikri mülkiyet hakkı bizim. Dünyada bir benzeri yok. Bizden sonra bu sistemi yapmaya kalkanları mahkeme kararıyla durdurduk” diyor.

ÖZGE YAVUZ

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu