Başarılı Girişimcilik

Yeni Bir Trend Var Bubble Tea (inci çayı)

Yeni tatlar, yeni mekânlar, konsept işletmeler

HER gün yeni bir trend karşımıza çıkıyor. Yeni tatlar, yeni mekânlar, konsept işletmeler derken, şimdilerde şehirde yeni bir trend var, bubble tea. Bilmeyenler için hemen açıklayalım, dünyanın pek çok yerinde oldukça sevilen bubble tea ülkemizde de ‘inci çayı’ olarak karşımıza çıkıyor. Çayın süt ve küçük meyveli baloncuklarla karışımı olan bu içecek ülkemizde henüz yeni ilgi görmeye başlasa da kökeni, 1980’li yıllarda Tayvan’a dayanıyor. Bubble tea, ‘popping boba’ ve ‘tapioca boba’ denilen iki farklı çeşitten yapılabiliyor. Popping Boba, deniz yosunu özünden yapılarak içerisinde meyve suyu dolu toplardan oluşuyor. Tapioca boba ise bitkilerden elde edilen bir tür nişasta. Normalden daha kalın pipetle içilen çayı içerken ağzınıza gelen inciler sayesinde çay eğlenceli hale getiriliyor. Popülerliğe kavuşan inci çayı birçok mekânda servis edilmeye başlandı. Hatta sırf bubble tea’ye özel işletmelerin sayısı da hızla artıyor. Bubble tea’yi yakında çok daha fazla duyacağız gibi görünüyor.

boba tea

“EĞLENCELİ VİTAMİN KAYNAĞI”

Bubble Trouble, Haziran 2019’da ilk şubesini Mail of İstanbul’daki Mail Design District by Buse Terim’in içinde açtı. Yaklaşık 10 senedir Asya ve Amerika’da sektör araştırması yaparak bu işe başladığım söyleyen Kurucu Mina Arıcan, “Çok sayıda markayı yakından inceledim. Genelde yurtdışında tüketilen orijinal halinin Türk damak tadına uygun olmadığına karar verdim. Çayları tatlandırmak için içlerinde şeker ve şurup kullanılması da beni rahatsız ediyordu. Ortağını Kazım Çevikle beraber yola çıkarak kendi içeceğimizi yaratalım dedik ve ortaya Bubble Trouble çıktı” diyor. İçeceklerde şeker ya da şurup kullanılmıyor, tamamen taze sebze ve meyvelerle hazırlanıyor. Arıcan, sadece yetişkinler değil çocuklar için de ürünlerinin eğlenceli bir vitamin kaynağı olduğunu söylüyor.

Franchise ve şube görüşmelerinin devam ettiğini aktaran Arıcan, “En çok ilgi gören şehirlerden birisi Adana. Lansman ve etkinliklere catering hizmeti sağlama tarafında da ilerliyoruz. 2020’de İstanbul içinde bir şube daha açmayı planlıyoruz” açıklamasını yapıyor. Kavanoz ile bubble satışlarını daha da artırmayı planladıklarını ifade eden Arı-can, “Ayrıca toptan satış yaptığımız restoran ağımızı da genişletmeyi planlıyoruz” diyor.

Bubble tea’nin tüm dünyada hızla gelişen bir akım olduğunu aktaran Arıcan, “Avrupa ve ABD’de adım başı mekan olmasına rağmen hepsinin önünde sıra oluyor. Bizde de üçüncü dalga kahve akımı ya da lokmacılar gibi hızlıca yayılmaya başlayacağını düşünüyorum” diyor. Türkiye’de popping boba üretiminin henüz başlamadığını söyleyen Arıcan, ürünleri Bobajoy firmasından tedarik ettiklerini söylüyor. Ürünlerinin nerelerden bulunabileceği hakkında da bilgi veren Arıcan, “Mail of İstanbul şubemizden, İstanbul ve Adana’da içeceklerimizin satışını yapan restoran ve kafelerden, Instagram yoluyla hem litrelik içeceklerimizle, hem de kavanoz bubble olarak satılıyor. Bunların yanı sıra büyük zincir marketlerle görüşme halindeyiz” diyor. Yeni reçeteler hazırladıklarını söyleyen  Arıcan sözlerini şöyle tamamlıyor: “Yurtdışından gördüğümüzü sadece taklit etmek değil, kendimize özgü tariflerle sektöre yeni bir heyecan katıp, tazeliği ve lezzeti her zaman ön planda tutmak birinci hedefimiz. Sloganımız da bu doğrultuda zaten; ‘Biz bubble tea değil, ‘Bubble Trouble’ yapıyoruz.”

Bubble Tea

Bubble Tea Satan İşletmeler

  • Bubble Pup
  • Bubble Trouble
  • Bubble İstanbul
  • Monster Teashop
  • TeaTaste
  • Poppin? Bubble Tea
  • Pinkberry
  • Melez Tea
  • Chado
  • Dem

“TALEP ÇOK FAZLA”

Temmuz ayından bu yana faaliyette olan Bubble Pup, İstanbul’da bulunan bubble tea kafelerden bir diğeri. Yurtdışında tanıştığı bu lezzeti İstanbul’a taşıyarak hayalini gerçekleştirdiğini ifade eden işletme sahibi Nour Abu Laban, “İstanbul’daki ilk bubble tea kafelerinden biriyiz. Bubble Pup’ı açarken en önem verdiğim nokta tat ve fiyat açısından herkese hitap edebilecek bir menüyle bubble tea’yi insanlara tanıtmaktı. Şu anda da önceliği müşteri memnuniyetine vererek herkesin mutlu ayrıldığı, ev rahatlığında bir mekân olarak sürdürmeye çalışıyorum” diyor. Hizmet sektöründekilerin kendini sürekli geliştirip, değiştirmesi gerektiğini söyleyen Laban, “Bu nedenle devamlı olarak menümüzde yeni tatlara yer vererek ürün çeşitliliğimizi genişletiyoruz. Bubble Pup’a bağlı fakat farklı bir markayla yeni yatırım planlarımız var. Şimdilik sürpriz olarak kalsın” açıklamasını yapıyor.

Bubble tea’nin son bir senede popülerliğinin arttığım ifade eden Laban, “İstanbul’da trendleri takip eden bir yatırımcı kitlesi olduğunu düşünüyorum. Bubble tea’ye talep gerçekten çok fazla. Satan işletmelerin sayısı artsa da birbirimize rakip olduğumuzu düşünmüyorum. Bunun nedeni ise bubble tea’nin orijinaline ek olarak çok farklı şekillerde ve tariflerle sunulabilmesi” diyor.

Hammadde tedariğini Türkiye’de tek olan bubble distribütöründen tedarik ettiklerini söyleyen Laban, ek lezzetleri ise ithal ettiklerini söylüyor. Bubble tea seven veya denemek isteyenlere birden fazla yerde farklı çeşitleri tatmalarını öneren Laban herkesin kendi damak tadına uyan bubble tea’yi bulabileceğini ifade ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=mJ3SyTX-pfU

AR-GE’SİNİ YAPIYOR

2008’den beri faaliyette olan Bobajoy, bubble tea ve poppibg boba ürünlerinin tedarikçisi konumunda. Bubble tea shop konseptinin dünyada birçok farklı örneği olduğunu söyleyen Bobajoy Yönetim Kurulu Başkanı S. Eyüp Küçük, “Bu model daha önce de ülkemizde denenmiş fakat başarısız olmuştu. Biz ürünün çok güzel ve başarılı bir ürün olduğunu fark edip, global düşün yerel hareket et felsefesiyle değişik bir modelle pazara tekrar sunduk” diyor. Bubble tea kültürünün gelişmesi ve yayılması için Türkiye’nin önde gelen miksolojistleriyle çalıştıklarım ifade eden Küçük.

“Damak tadımıza uygun yüzlerce reçete hazırlattık. Bu yaklaşımımız işletmeler tarafında da kabul gördü ve kendileri için yeni ve karlı bir ürün olarak menülere eklendi” açıklamalarını yapıyor. İşletmelere ücretsiz danışmanlık verdiklerini ifade eden Küçük, firmalar için en minimal yatırımla yeni bir ürün oluşturduklannı söylüyor. Firma, kurumsal şirketlere de organizasyonlarında bubble tea ürünleriyle hizmet veriyor. İstanbul’da yatırımlarına devam ettiklerini söyleyen Küçük, “Fabrika yatırımıyla yerli üretime başlayacağız. Devletimizin desteği ve Trakya Üniversitesi işbirliğiyle, Edirne’de bir Ar-Ge merkezi kurma çalışmalarına başladık. Hem yeni ürünler geliştirmek hem de dünyada olmayan ürünleri bulmak için çalışmalar yapacağız” diyor.

Artan talep doğrultusunda internet sitesi üzerinden perakende satışa başladıklarını aktaran Küçük, “İnovatif iş modelleriyle yenilikçi, ciro ve karlılık getiren ürünlerle müşterilerimizin karşısına çıkmaya devam edeceğiz” şeklinde konuşuyor. Marka pek çok zincir restoran ve otele de ürün tedariği sağlıyor. Firmanın 350 gramlık paketleri 40 TL, 3.5 kg’lık paketleri ise 220 TL.

Sadece Çay Değil

Bubble tea lezzetini çay dışında farklı ürünlerle birleştirmek de mümkün. Örneğin, smoothie ve dondurulmuş yoğurtlarıyla bilinen Pinkberry firması bu meyve toplarını menüsüne eklemiş. Farklı lezzet arayanlar, istedikleri kombinasyonu seçerek popping boba’larını sevdikleri yoğurt veya smoothie çeşidi ile deneyebilirler.

YEŞİM OKSAY

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu