Kariyer ve İş

Yeni Doğan Bebek Fotoğrafçılığı

Doğum ve Bebek Fotoğrafçılığı Çok Moda

ESKİDEN hemen her evde ansiklopedi büyüklüğünde fotoğraf albümleri olurdu. Fotoğraflar orada muhafaza edilirdi. Arada albümler karıştırılıp, eski günler ve anılar yad edilirdi. Gelişen teknolojiyle beraber albümler rafa kalktı. Birçoğumuz artık fotoğraflarımızı Facebook, Instagram gibi sosyal mecralarda yayınlıyor, hatta oralarda arşivliyoruz.Fotoğrafçılar da çektikleri fotoğrafları internet aracılığıyla sergiliyor. Son yıllarda yepyeni bir fotoğraf konsepti giderek yaygınlaşıyor. Bu konseptin adı ‘yeni doğan fotoğrafçılığı’. Yeni doğmuş bir bebeğin ilk 20 gün içinde cenin pozisyonunu kaybetmeden evvel çekilen fotoğrafları, bahsettiğimiz bu kategoriye giriyor.

Bebek fotoğrafı çekmek kolay gibi görünse de aslında özel profesyonellik gerektiren bir iş. Fotoğraf çekimi, minik modelin hassasiyeti nedeniyle titizlik isteyen bir süreç. Bebeğin güvenliğine, ortamın hijyenine ve ısısına çok dikkat etmek gerekiyor. Konseptin bebeğin cinsiyetine, mevsime, biraz da ebeveyn ve fotoğrafçmm hayal gücüne göre değiştiği çekimlerin süresi iki ila beş saat arasmda değişiyor. Öte yandan, fotoğrafçılar kadar kullanılan kostüm ve aksesuarları tasarlayan, üreten firmalar ve girişimciler de yaygınlaştı. Sizler için bebekleri fotoğraflayanları, kostümlerin ve aksesuarların nerelerden tedarik edildiğini araştırdık…

“KONSEPT MEVSİME GÖRE”

Asıl mesleği iç mimarlık olan Bunny&Boo bebek stüdyosunun kurucusu Zeynep Yurtsever 30 yaşında ve iki çocuk annesi. Üç yıldır bebek fotoğrafçılığı yapıyor.

Yeni Doğan Bebek

Fotoğrafçılığın kendisi için her zaman bir tutku olduğunu söyleyen Yurtsever, “Günün birinde yurtdışında konsept bebek çekimleri yapan bir fotoğrafçının haberini okudum ve onu araştırdım. Kısa bir süre sonra da içinde minicik yataklarla mini kıyafet, şapka ve oyuncaklarla dolu stüdyomu kurdum” diyor. Her işte olduğu gibi yeni doğan bebek fotoğrafçılığında da trendlerin olduğunu söyleyen Yurtsever, bu yıl trendin, düz fonlarda daha natürel, yumuşak ve sade çekimlerden oluştuğunu, tamamlayıcı birkaç aksesuarla bebeği oldukça ön planda fotoğrafladıklarmı söylüyor.

Mevsimlere göre değişen konseptler hakkında da bilgi veren Yurtsever, “Sonbaharda balkabaklarının, yaprakların, turuncu renk tonlarının kullanıldığı konseptler oluştururken, kışın gelmesiyle beyazlar kırmızılar, kahve tonları ve örgü kostümler yer almaya başlıyor” diyor. Bugüne kadar 200’ü aşkın miniği fotoğrafladığını ve çekimlerin iki ile dört saat arasında sürdüğü bilgisini veren Yurtsever, “Çekim süresini belirleyen en önemli etken bebeğin uykuya dalına süresi ve uyanma sıklığı. Biz bebeği uyutup, pozlandırıp, fotoğraflarını çekerken aileler de doğum sonrası geçen yoğun süreçte birkaç saat soluklanmış oluyor” diyor.

Fotoğraf sayısı, albüm, çerçeve ve baskı seçeneklerine göre fiyatların farklılaştığı bilgisini veren Yurtsever, çekimlerin ortalama 600 TL ile 1.500 TL arasında bir fiyata mal olduğunu söylüyor. Çekimlerde bebeğe zarar verebilecek ya da onu rahatsız edebilecek hiçbir poza yer vermediklerini vurgulayan Yurtsever, “Bebeğin güvenliğine, ortamın hijyenine ve ısısına çok önem veriyoruz. Tüm kostümler ve örtüler bebek deterjanıyla yıkanıyor, stüdyomuza kesinlikle ayakkabıyla girilmiyor, çekim alanlarında yer alan ısıölçerler yardımıyla ideal ısıyı ayarlıyoruz” diyor.

Yurtsever’e farklılaşmak için neler yaptıklarını sorduğumuzda ise şu yanıtı veriyor: “Bunun için global mecrada icra ettiğimiz işin takipçisi olmak büyük önem taşıyor, işe ilk başladığımdan beri bu işi dünya standartlarında yapabilmek için çok emek harcıyorum. Çok az fotoğraf sanatçısının icra ettiği ‘fine art’ fotoğraf tekniğini uyguluyorum. Ayrıca yaygın olmayan yenidoğan ışık fotoğrafçılığını Türkiye’de yapan birkaç stüdyodan biriyiz.”

Kadıköy / ISTANBUL
Whatsapp : 0 (530) 380 28 24
bunny.and.boo.photography@gmail.com

“FARKLILIĞIM BAKIŞ AÇIM”

Kurumsal iş hayatmdan sıyrılıp, profesyonel olarak fotoğrafçılığa geçiş yapan fotoğraf sanatçısı Burçin Ço banoğlu, kendisini asıl mutlu eden şeyin fotoğrafçılıkta gizli olduğunu ve bu konuda eğitimler alarak yola çıktığını söylüyor. 13 yıldır sektörde çalıştığını ifade eden Çobanoğlu, “Her yeni insanla farklı kapılar aralandı. Bu alanları tanıdım, öğrendim. Belgesel fotoğrafçılığın yanında stüdyo çalışmaları yaptım, kurumsal çalışmalarda bulundum, dergi ve gazeteler için özel çekimler gerçekleştirdim” diyor. Bir konsepte bağlı çalışmadığını, içinde saflığı, temizliği, doğallığı ve duyguyu barındıran fotoğrafları çekmekten hoşlandığını dile getiren Çobanoğlu, “Çekimlerimde abartılı objelerden, kişilerden çok objeleri ön plana çıkaran fotoğraflardan uzak duruyorum. Benim konseptim her çekimde farklılaşan ailelerin mimikleri ve fotoğrafa yansıyan duyguları olmalı” diyor.

Doğum fotoğrafı

Çekim süresinin bebekten bebeğe değiştiğini söyleyen Çobanoğlu, “Süre değişebiliyor. Biz bebeğin rutinine ayak uyduruyoruz. Deneyimli bir fotoğrafçıyla çalışmak çekimlerin daha rahat geçmesine zemin hazırlar. îyi bir fotoğrafçı ne tür ışık kaynağıyla çekeceğini, bebeği nasıl tutup konumlandıracağını bilir. Yeni doğan her bebek ağlar. Önemli olan çekim süresince sadece bebeği yatıştırmak değil aileyi de panikten uzak tutmak ve onlara bebekleriyle ilgilenecek zamanı verebilmek” diyor.

Bebek kıyafet ve aksesuarların daha çok aileye ait olmasını tercih ettiğini söyleyen Çobanoğlu, “Bu, hem eşyalara yükledikleri anlam, hem de hijyen açısından beni ve çalıştığım aileleri daha mutlu ediyor. Bazılarını ise çeşitli aksesuar marketlerinden ya da yurtdışı pazarlardan alıyorum. Bir de el işçiliğini desteklemek için küçük butikleri keşfediyorum” diyor. ,’Çobanoğlu, kendisini farklılaştıran şeyin konsept değil, bakış açısı olduğunu özellikle vurguluyor. “Fotoğraf, allayıp pullayarak çekilmez. Fotoğrafta var olan şeyi bakış açınızla anlamlandırırsınız. Bir gülüşü, bir bakışı bazen bir dokunuşu yakalamak o çok süslü stüdyo ortamlarından çok daha anlamlı ve değerlidir.”

YENİ YIL SÜRPRİZİ

Şengül Pallı

iki çocuk annesi olan Şengül Pallı İstanbul Üniversitesi Ebelik Yüksekokulu ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü mezunu. Türkiye’de doğum fotoğraflarını profesyonel olarak çeken ilk fotoğrafçı olduğunu söyleyen Pallı, 2002’den bugüne doğum ve bebek fotoğrafları çektiğini, yeni doğan çekimlerine de talepler doğrultusunda başladığını ifade ediyor. En çok aslan konseptinin tercih edildiğini söyleyen Pallı, sıralamayı kar ve yılbaşı konseptinin takip ettiğini belirtiyor. Çekimlerinde genelde sadelikten yana olduğunu dile getiren Pallı, Çok malzeme kullanmaktansa bebeği ön plana çıkarmayı tercih ettiğini söylüyor.

Çekim taleplerinin yoğun olduğunu söyleyen Pallı, “Her dakika yeni bir ürün çıkıyor. Şu an yılbaşı için kimsenin akima gelmeyen bir şey yapıyorum; ailelere sürpriz olacak” diyor. Pallı’ya çekimlerin bebeğe zararı olup olmadığını sorduğumuzda ise sözlerini şöyle sürdürüyor: “Öncelikle bebeğe zarar verebilecek her şeyden kaçınıyoruz. Önceliğimiz hijyen. Çekim öncesi ellerimi mutlaka yıkıyorum. Çekim sonrası ise her malzeme uygun şekilde yıkanıyor. Bebeklerin gözlerinin zarar görmemesi için flaş kullanmıyorum. Bebekleri zorlaya cak pozlardan kaçmıyorum.”

İLETİŞİM
24 saat acil doğum çağrısı için

0532 737 29 91
0533 435 46 60

Adres: Adres: Poyracık sk. No:51 Kat:5 D:12 Çamlıbel Apt. Nişantaşı/Şişli/İstanbul
Telefon: 0212 219 49 50
palli@dogumfotograflari.com

YILBAŞI KONSEPTLERİ REVAÇTA

Sekiz senedir halkla ilişkiler sektöründe marka ve medya yönetmenliği yapmakla beraber yaklaşık bir yıldır da Gamzenin-kadraji adı altında bebek fotoğrafları çeken fotoğraf sanatçısı Gamze Çelik Yetişkin, “Üniversitede okuduğum zamanlarda doğum ve yeni doğan fotoğrafçılarını takip edip büyük bir ilgi duyuyordum. Bu ilgi zamanla büyüdü. Daha sonra work-shop ve eğitimlere katılarak bu işe başladım” diyor. Yaklaşık 100 ailenin en güzel ve özel anlarına şahitlik ettiğini söyleyen Yetişkin, çekimleri ev stüdyosunda gerçekleştirdiğini belirtiyor.

Bebek fotoğrafı

Yazın rengarenk fotoğrafların öne çıktığını söyleyen Yetişkin, “Sonbaharda daha çok sarı ve kahverengi, kışın ise yılbaşı ve kar konseptleri öne çıkıyor” diyor. Kıyafet ve aksesuarların yeni bir sektör oluşturduğunu sözlerine ekleyen Yetişkin, “Genellikle Instagram üzerinden tanıştığım bu tarz ürünler satan çok sayıda yer var. Türkiye’nin pek çok yerindeki satıcılarından ürün tedarik ediyorum” diyor. Yetişkin, ailelerle olan iletişiminin, çekimlerdekisabrmın, sakinliginin ve bebeklere duyduğu sevginin aileler arasında fark yarattığını düşünüyor. https://www.facebook.com/gamzeninkadrajii

KENDİ DİJİTALLERİNE SAHİP

Sevda özcan

Yaklaşık 10 yıldır fotoğrafçılık yaptığını söyleyen Sevda Özcan yeni doğan konsept fotoğrafçılığında genelde bebeğin daha ön planda olduğu pozlandırmalarm ve sevimli konseptlerin öne çıktığını söylüyor. Yeni doğan çekimlerinin bebeklerin uyuma süresine göre iki buçuk ila dört, saat arası değiştiği bilgisini veren Özcan, fiyatlar içinse ailelerin bütçelerine göre farklı paketler sunduklarını dile getiriyor. Kıyafet ve aksesuarları gerek ” Türkiye’deki gerekse yurtdışmdaki tedarikçilerden temin ettiğini de söyleyen Özcan, farklılaşmak için kendi dijitalini kendisinin oluşturduğunu da sözlerine ekleyerek, “Hiç kimsede olmayan sadece hayal gücümle ürettiğim bana ait dijitallere sahibim” diyor.

FLASH KULLANMIYOR

Minimal Stüdyo sahibi Özge Subakan eşi ile birlikte yeni doğandan fine art’a kadar geniş bir yelpazede konsept çekimleri gerçekleştirdiklerini söylüyor. Doğum olayını doğanın bir mucizesi olarak gördüğünü söyleyen Subakan, “Bebeklerimizin saflığını, uykudaki tebessümlerini, dünyaya alışma çabalarını ölümsüzleştirmek ve ailelerimize hayatları boyu bakıp mutlu olacakları anılar oluşturmak istediğimiz için stüdyomuzu açtık” diyor. Bean bag üzerinde hazırlanmış konseptin revaçta olduğu bilgisini veren Subakan, “Konseptlerimizi belirli aralıklarla yenilemeye özen gösteriyoruz. Örneğin bir bebeğimize çektiğimiz kış temalı konsepti, diğer bir bebeğimize hazırlarken ona özel olması için değişiklikler yapıyoruz” diyor.

Çekimlerde flaş kullanmadıklarını belirten Subakan, “Doğal ışık alabilmek için yüksek tavanlı ev stüdyoda çalışıyoruz. Çekim sırasında bebeğin anne karnındaki konforunu düşünerek pozlan-dırma yapıyoruz. Dolayısıyla çekimler bebeğe zarar vermiyor, aksine huzur bulup evde uyumayan bebekler stüdyomuzda uyuyor” diyor. Farklılaşmak için vintage tarzda fotoğraflar çekme çalışma içinde olduklarını söyleyen Subakan,”Siz bunu fine art olarak duymuş olabilirsiniz. Özel tarzımızla eskimeyen fotoğraflar çekmek için kendimizi geliştiriyoruz” değerlendirmesini yapıyor.

https://tr.pinterest.com/ozgesubakan/

DÖNEM TEMALARI İŞLİYOR

Asıl mesleği iç mimarlık olan Bedriye Önel doğum ve bebek fotoğrafçılığına anne olduğunda etkilenip başladığını söylüyor. Yeni doğan konseptlerinin tüm dünyada bir sanat dalı altında ilerleyerek devam ettiğini söyleyen Önel, fotoğraf çekimlerinde diğerlerinden farklı olmak için birçok devrin kıyafet ve yaşamını araştırıp kostüm ve içeriklerde dönemsel çalışmalar yaptığını söylüyor.

Bedriye Önel doğum ve bebek fotoğrafçılığı

Bunları mevsimlere göre değişen konseptlere uyguladığını dile getiren Önel, “Genelde kutlamalar, cadılar bayramı, futbol temaları ya da ailelerin bebeklerini görmek istedikleri mesleklerden oluşan temalar hazırlıyoruz” diyor. Çekim ücretlerinin 500 TL ile 1.000 TL arasında değiştiği bilgisini veren Önel, kıyafet ve aksesuarlar için Instagram üzerinden bu işin satışını yapan ve yenilikler geliştiren kişilerle çalıştığının bilgisini veriyor.

Konsept Aksesuar ve Kostüm Fiyatları

 • Ahşap kase: 400 TL
 • Ahşap araba: 250 TL
 • Ahşap bank: 280 TL
 • Ahşap bebek arabası: 400 TL
 • Ahşap fıçı: 250 TL
 • Ahşap sandalye: 250 TL
 • İşlemeli ahşap beşik: 300 TL
 • Kızak: 300 TL
 • Taş devri arabası: 380 TL
 • Odun beşik: 250 TL
 • Örgü tulum seti: 95 TL
 • Tekerlekli oyuncak kutusu: 475 TL
 • Yaş küpü ve oyuncak bebekli fotoğraf çekim seti: 280 TL

* Rakamlar Helen Bebek aksesuarları ve Balunashop’un internet sitesinden alınmıştır.

Kıyafet ve aksesuarlar buralardan alınıyor

Bebek fotoğrafçılığı ülkemizde ayrı bir sektör olmaya başladığından beri fotoğrafçılar kadar kullanılan prop, kostüm ve aksesuarları tasarlayan, üreten firmalar ve girişimciler de yaygınlaştı. İşte bunlardan bazıları…

 • Babywoolboutique
 • Balbebek.design
 • Balunashop
 • Deniz S Yakamoz
 • Duru Baby
 • Etsy
 • Fondunyasi,
 • Gittigidiyor
 • Gözdefon
 • Helen Bebek Aksesuarları
 • Konsept Kostüm
 • Lila.mila
 • Mesa Dekorasyon
 • Pixylove
 • Promisebackdrops
 • Sanatkardan
 • Zet.com

Hande ÇAVLI / Balunashop Kurucu Ortağı
“Yıllık satışımız 2 bin adet”

Türkiye genelinde yeni doğan fotoğraf çekimleri yaygın olarak profesyonel fotoğrafçılar tarafından yapılıyor. Günümüzün dijitalleşen dünyasında ebeveynler bebeklerinin gelişimlerinin her anını fotoğraflamak istiyor. Hızlı erişebilecekleri ve sürekli kullanabilecekleri fotoğraf kitleri bu talebi karşılıyor. Bu doğrultuda kişiye özel fotoğraf kitleri hem ekonomik, hem de hijyenik olduğu için Türkiye piyasasında öne çıkmaya başladı. Yeni doğan konseptli ürünlerimizin yıllık ortalama satışı 2 bin adet. Yılın her döneminde özellikle ebeveynlerden ve yeni doğan hediyesi almak isteyen akraba ve yakınlardan ürünlerimize talepler geliyor. Dünya genelinde yeni doğan fotoğraf çekim konseptine yönelik ürünlerin satışı büyük bir pazara sahip. Biz de Türkiye’de tasarlayıp ürettiğimiz ürünlerimizle yurtdışı pazarlarında yer almayı hedefliyoruz. En çok anı battaniyeleri, yaş küpleri, örgü tulumlar ve hediye setlerimiz satılıyor.

MERVE YILMAZBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu