İş Fikirleri

Yeni İş Konsepti; Balık Ekmek Restoranı Açabilirsiniz

Köfteden sonra balıktan da zincir çıktı!

Geleneksel köfte-ekmek konseptiyle zincirleşen restoranlara şimdi yeni bir geleneksel tat daha ekleniyor. Adı İstanbul-Eminönü ile özdeşleşen ‘balık&ekmek’ de bir zincir restoran konseptine esin kaynağı oluyor. Ankara’da Myfîsh ile başlayan sürece, şimdi Dardanel’den Dardenia ve bir başka marka olan Fish Box da eklendi.

balik ekmek

Eminönü ile özdeşleşen balık&ekmek satıcıları, İstanbul’un simgelerinden biridir. Yarım ekmek arasında bir lezzet şöleni sunan balık&ekmekçilerde ise son dönemde bir kabuk değiştirme söz konusu. Uzun yıllar Eminönü’nde teknelerde karşımıza çıkan balık&ekmekçiler, artık zincir balık ekmek restoranlarıyla da sadece deniz kıyılarında değil, denizi olmayan şehirlerde de tüketiciye balık&ekmek yedirmeye başladı. Ankaralı Myfish’in ardından kurulan Fish Box’u şimdi Dardanel tarafından kurulan Dardenia izledi.Kısa sürede Türkiye’nin dört bir yanına yayılmayı planlayan bu projeler, önümüzdeki yıllarda balık ekmeğin, geleneksel bir başka lezzetimiz olan köfte-ekmekle yarışabileceğini gösteriyor.

TÜKETİM DÜŞÜK

Yeni kurulmaya başlanan zincir balık&ekmek restoranlanyla denizin olmadığı bölgelerde de tüketiciye balık yedirecek olan balık&ekmekçikler, bu sayede balık tüketimini artırmayı da hedefliyor. Üç tarafı denizlerle çevrili ve toplamda 4 bin 500 deniz millik kıyı şeridine sahip olan Türkiye, balık tüketiminde hem dünya hem de Avrupa ortalamasının çok altında kendine yer buluyor. Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel, kişi başına yıllık balık tüketiminin Japonya’da 80, İzlanda’da 90 kilogram iken Türkiye’de yalnızca 9 kilogram seviyesinde bulunduğunu söylerken, tüm dünyada beğeni ile tüketilen Türk su ürünlerinin yurt içinde de hak ettiği saygınlığı görmesini arzu ettiklerini belirtiyor.

DANDENIA 150 ŞUBE AÇACAK

Türkiye’de zincir restoran bakımından balık ekmek segmentinde bir boşluk olduğundan bu alana yöneldiklerini belirten Dardanel Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, bu alanda Dardenia markasıyla hizmet vermeye başladıklarını belirtiyor.

“Dardanel olarak balıktaki uzmanlığımızı balık&ekmek konseptiyle tüketicilerimize sunuyoruz” diyen Önen, Dardenia olarak ilk şubelerini Mart 2011’de İstanbul Erenköy’de kurduk-lannı söylüyor. Şu anda toplamda dört şubeye ulaştıklannı belirten Önen, sözlerine şöyle devam ediyor:
“Bir ay içinde balık&suşi konseptinde olacak şubemizi Kemer-Göktürk’te açacağız. Altıncı şubemiz ise çıkış noktamız Çanakkale’de olacak. Üç yıl içinde hedefimiz Türkiye genelinde 150 şubeye ulaşmak. Balık&ekmek konseptindeki şubelerimizde ise franchise ile büyüyeceğiz.”

Şu anda ortalama bir şubenin toplamda 500 bin TL’ye mal olduğunu belirten Önen, ABD, İngiltere ve Avustralya’dan önemli franchise teklifleri aldıklarını dile getirirken, franchise yöntemini düşünmedikleri balık&suşi konseptinde de iki yıl içinde 10 şubeye ulaşmayı planladıklarını kaydediyor.

AVM SEÇİMİ ÖNEMLİ

2003 yılında Ankara’nın en büyük alışveriş merkezi olan Ankamall’da ilk şubelerini açarak sektörün ilklerinden biri olduklarını dile getiren Myfish Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Ertuğrul, şu anda Ankara Gordion ve Cepa AVM, İstanbul’da Capitol AVM ve Antalya Deepo Outlet Çenter olmak üzere dört şubelerinin olduğunu belirtiyor.

“2013 ve 2014 için yurt içinde mağaza açma planımız bulunmuyor. Bunun nedeni ise bizim konseptimizin AVM’ler için yaratılmış olması ve şu anda AVM’lerin iş hacminde kurulduğu ve yayılmaya başladığı yıllara oranla düşüş olmasından kaynaklanıyor” diyen Ertuğrul, 2008-2009 yıllan arasında 14 şubeye çıkan Myfish’in, myfikirler.com AVM yatırımlarındaki plansızlık ve iyi yönetilemeyen AVM’lerden çıkma kararını 2010 sonuna kadar uyguladığım dile getiriyor. Bundan sonrası için başanlı olduğuna inandıklan AVM’lerde faaliyetlerini sürdürmeye devam etmeyi planlayan Myfısh’te hedef, şartlar uygun olduğu takdirde 2015 yılında 10 restorana ulaşmak. Şu anda yatırım bedelinin 350 bin TL’ye ulaştığını belirten Ertuğrul, 100-150 metrekare yerler için yurt içi ve yurt dışından franchising talebi aldıklarını söylüyor.

TÜKETİM FISH BOX’LA ARTACAK

Amaçlarının var olan tarihi Eminönü balık&ekmekçilerine ya da Kadıköy’deki meslektaşlarıyla rakip olarak onların yerini almak olmadığını söyleyen Group Sagun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Sagun ise, Fish Box olarak onlann da ortağı olduğu bu pastayı daha da büyüterek Türk insanını balığa alıştırmak olduğunu belirtiyor. “Pazarda işleyen yabancı birçok markanın karşısına güçlü ve dik duran, istikrarlı bir Türk franchise markasıyla çıkmak istiyoruz. Bu amaçla yurt dışına açılmak da hedeflerimizden birisi. Ancak yurt dışına açılmadan önce bahsettiğimiz marka yüzü ve menü çalışmalarının bayrağımızı oralarda da dalgalandıracak şekilde başarılı yapılmış olması gerekiyor” diyen Sagun, tüketicilerin Fish Box sayesinde sağlıklı, ekonomik, hijyenik ve lezzetli balığa ulaşabileceğini belirtiyor.

2011 yılının başlarında kurulan ve Group Sagun çatısı altında faaliyet gösteren Fish Box, kiosk ve büfe konsept tasarımlarını tamamlayarak uzman birçok şef aracılığıyla hazırlanan soslar ile menülerini tasarlıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu