Anasayfa / Kariyer ve İş / Yeni İşinize Alışın

Yeni İşinize AlışınYeni işinizde geçireceğiniz ilk hafta heyecanlı geçecektir.  Kariyerinizde yeni bir maceraya atılıyorsunuz. Ve hep daha farklı şeyler yapma arayışı içerisindeydiniz. Muhtemelen, farklı bir iş alanına geçiş yaptınız. Mesela, hukuktan finans sektörüne geçme ya da bir teknoloji firmasından medikal sektöre geçme gibi.

Durum ne olursa olsun, yeni bir iş bir sürü yeni sorunlarla karşılanmak demek. En basitinden yeni yazılım ve işletme sistemiyle karşı karşıyasınız. Emin olunki bunları başarabileceksiniz ama yeni sistemleri öğrenmek ilk başta Everest’e tırmanmak kadar zor gelebilir.

Panik olmayın. Bir önceki işinizdeki ilk günlerinizi hatırlayın. Aynı şuan hissetlerinizi hissetmişinizdir, sinirli olmuşsunuzdur ama belli bir süre sonra bu zor işlemler sizin için kolaylaşmıştır. İşte size, yeni işinizdeki ilk günlerinizi daha kolay geçirebilmeniz için bazı yöntemler.

Soru Sorun

Patronlar bazen çalışanlarının altıncı hislerinin kuvvetli olmalarını bekler. Ama siz patronunuzun sizden beklentilerini sormaktan çekinmeyin. Günümüz iş dünyasında, bir çok çalışan, birden çok olan patronlarına rapor vermekteler, şöyle düşününki farklı insanların farklı değişik tercihleri olabilir.

Size sorularınızı sorabilmeniz için birisi atanmış olabilir. Bu kişi supervizorunuz, takım arkadaşınız ya da herhangi biri olabilir. Buna rağmen, bir şirkette her şeye hakim, her soruya cevap verebilecek birini sürekli uygun bulmak çok zor. Bir takımdaysanız, takım arkadaşlarınıza işinizle ilgili soruları sorabilirsiniz. Ama sorun teknik konularda, bilgi işlem departmanından yardım almalısınız. Bırakın herkes sizin ofiste yeni olduğunuzu bilsin, onlardan size rehberlik etmelerini isteyebilirsiniz.
Zamanın Doğru Olduğundan Emin Olun

Çok yoğun çalışan ofislerde, sorduğunuz soruların rahatsız edici olduğunu düşünebilirsiniz. Etrafınızdakilerin, yoğun çalışma esnasında nasıl soru sordukların dikkat edin. Onların vücut dillerine ve ses tonlarına dikkat edin. Eğer takım arkadaşınız bir soru sorduğunda rahatsızlık verdiyse, sorunuz bekleyebilir. Sorunu halletmek için soru soracağınız kişinin uygun zamanını sorup, ondan randevu alıp ya da e-mail yoluyla sorularınızı yöneltebilirsiniz.

  Kanada 2015 Yılında 285 Bin Göçmen Alacak

Not Alın

Bu ilk başta sizin unutkan ya da beyinsiz olduğunuz izlenimi verebilir ama bu sayede unuttuğunuz birçok bilgiye ulaşabileceksiniz. Bilgilerin organize olmasına dikkat edin. Küçük not kâğıtları kullanışlı olmayabilir. Portatif, taşınabilir bir defteriniz olsun ki, ihityacınız olduğunda eve de götürebilin.

Örnek Vermelerini İsteyin

Eğer bir dokümanı nasıl doldurmanız gerektiğini bilmiyorsanız, bu işin bir örneğini isteyin. Bunları defterinizde ya da dosyanızda saklayın. İleride size tekrardan gerekebilir.

Kurslara Katılın

Birçok şirket, çalışanlarının daha çok verimleşebilmesi için birçok farklı konuda ücretsiz kurslar sunmaktadır. Süpervizörünüze uygun sınıfları sorun. Çoğu büyük firma bunları kendi intranetlerine koyuyor. Buradan sınıfları, konuları takip edebilirsiniz.

Son olarak, derin bir nefes almayı unutmayın. Yeni şeyleri öğrenirken hızlı olamadığınız için kendinizi baskı altında hissedebilirsiniz. Ama işleri hızlı yapmak, hata oranını arttırır. Eğer işinizin çok uzun sürmesinden rahatsızlık duyuyorsanız, süpervizörünüze o işe ne kadar değer verdiğinizi ve ne kadar hatasız yaptığınızı gösterin.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir