Girişimcilik

Yeni İzmir otoyolu girişimcilerini bekliyor

Istanbul-Izmir arasını 3,5 saate indirecek otoyolun inşaatı sürerken, yol üzerinde kurulacak yaşam alanları için de çalışmalar başladı. Yeni otoyol üzerinde toplam 33 tesis, 1 milyon metrekarelik alanda hizmet verecek. Otoyolda A, B, C ve D olarak dört farklı tipte tesis faaliyet gösterecek. D dışındaki tüm sınıflarda benzin istasyonu olurken, A sınıfı tesislerde otel de bulunacak.

istanbul izmir otoyolu

Istanbul-îzmir arasını 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi, cumhuriyet tarihinin en önemli altyapı projelerinden biri. Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi ve Göçay konsorsiyumu tarafından gerçekleştirilen proje, 44 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere toplam 421 kilometrelik bir güzergahı kapsıyor. Yaklaşık 7,5 milyar dolar yatırım maliyeti ile hayat bulan proje, etap etap devreye alınacak.Projenin önemli parçalarından biri İzmit Körfezi üzerinde yapılacak olan yaklaşık 3 kilometre uzunluğundaki köprü. Dünyanın en uzun beş köprüsünden biri olacak köprüde çalışmalar hızla devam ediyor.

37 kilometre uzunluğuna sahip ilk etap, yani Orhangazi’ye kadar olan bölüm, 2015 sonunda açılacak. Projenin tümü ise 2019’da tamamlanacak.

İLK AKILLI OTOYOL

Bu proje kuşkusuz hayatımızda önemli değişikliklere neden olacak. Şehirleri birbirine yaklaştıracak ve hem zaman hem de para olarak çok ciddi bir tasarruf sağlayacak.

Üstelik projenin bugüne kadar çok fazla dile getirilmeyen bir yönü de var. Bu projeyle birlikte îstanbul-îzmir otoyolu, Türkiye’nin ilk akıllı otoyolu olacak. Yol boyunca açılacak tesislerle de birçok yeni yaşam alanına ev sahipliği yapacak.

Otoyol Yatmm AŞ’nin hizmet tesislerinden sorumlu genel müdürlüğüne Alp Gürdil getirildi. Geçtiğimiz hafta Gürdil ile bir araya geldik ve otoyol üzerinde gerçekleşecek tesis yatırım-lannı kendisinden dinledik.

33 TESİS KURULACAK

Karayolları Genel Müdürlüğü, yeni yapılacak otoyolun günde 40 bin araca ev sahipliği yapacağını açıklamıştı. Bu da yaklaşık 150 bin yolcuya denk geliyor.

Fakat Gürdü’e göre potansiyel bu rakamın çok daha ötesinde. Antalya yönü için bugüne kadar kullanılan Gebze-Sapanca-Adapazarı-Geyve-Pamukova-Osmaneli-Büecik-Bozüyük yolunun yerine, bu projenin bağlandığı Bursa-İnegöl-Bozüyük hattı daha rahat ve hızlı bir alternatif oluşturacak. Bu güzergah değişikliğinin de günlük 40 bin olan araç trafiği rakamını çok daha yukarı çıkarması bekleniyor.

Tabii bu rakamlann normal günlere ait olduğunu da dikkate almak gerekiyor. Tatil dönemlerinde bu rakamın 2-3’e katianması bekleniyor.
İşte bu büyük potansiyel, otoyol üzerinde yepyeni yaşam alanlarının doğmasına neden olacak. Alp Gürdil, 21 çıkış noktasına sahip olacak İstanbul-İzmir Otoyolunun üzerinde toplam 33 tesis olacağını söylüyor. Tesislerden biri tek taraflı iken, geri kalan 16 tesis karşılıklı olarak inşa edilecek. Tüm bu 33 tesis yaklaşık 1 milyon metrekarelik bir alanı kapsayacak.

Bu kadar geniş bir alanın ve 33 tesisin tek bir elden işletilmesi dünyada başka bir örneği olmayan bir girişim öyküsü. Bu girişimin ardında konsorsiyumdaki ortakların dış kaynak kullanmak yerine bu büyük operasyonu kendilerinin üstlenmek istemesi yatıyor.

GÖZLER KİRALAMADA

Otoyol üzerinde kurulacak olan tesisler, A, B, C ve D olarak dört farklı tipte faaliyet gösterecek. D dışındaki tüm sınıflarda benzin istasyonu olurken, A sınıfı tesislerde otel de bulunacak. Otoyol boyunca toplam üç otel, 24 adet de benzin istasyonu olacak.

2015 sonunda açılacak 37 kilometrelik ilk etapta beş tesis hizmete girecek. Otoyolun hemen başında köprüye girmeden Gebze’de B tipi bir tesis olacak. İstanbul’a en yakın nokta olmasından dolayı burada hipermarketler de hizmet verecek. Hemen ardından da 14 ve 37’nci kilometrelerde karşılıklı tesisler faaliyet gösterecek. 37’nci kilometredeki Orhangazi tesisi A tipi bir tesis olacak.

Alp Gürdil, otoyol boyunca çok farklı tüketici gruplarına hitap edeceklerinden dolayı tesislerde açılacak olan işletmelerin çok geniş bir yelpazede, her gelir gruba sesleneceğini söylüyor. Tanınmış restoranlardan kahve zincirlerine, büyük market zincirlerinden hazır giyim markalarına kadar hemen her marka bu tesislerde olacak.

Hatta daha önce Türkiye’ye girmemiş bazı markalan bile ilk kez bu güzergahta görebileceğiz. Otoyol tesis işletmeciliğinde dünyanın en önemli ismi olan, 40 ülkede operasyon yöneten ve yılda 500 milyonun üzerinde yolcu ağırlayan İtalyan AutoGrill de Türkiye pazanna yeni otoyol ile birlikte adım atacak.

Bu arada markalardan talepler gelmeye başlamasına karşın tesisler için henüz kiralamalar başlamadı. Gürdil, 2015 sonunda açılacak birinci faz için görüşmelere yaklaşık iki ay içinde başlanacağını dile getiriyor.

HER DETAY DÜŞÜNÜLÜYOR

Alp Gürdil, otoyol üzerinde yaşam alanları kurmak istediklerini belirtirken, özellikle çıkış noktalarına yakın tesislerin aynı zamanda çevre halkına hizmet verecek yapıda oluşturulacağını söylüyor. Gürdil, çalışmalar hakkında şu bilgileri veriyor:

“Her detayı düşünüyoruz. Konser alanlarından piknik alanlarına, sinemalardan organik pazar yerlerine kadar misafirlerimizin sosyalleşebileceği tüm üniteleri hayata geçireceğiz. Hatta en çok ihmal edilen kesimlerden biri olan kamyon ve tır şoförlerine yönelik de özel alanlarımız olacak. Buralarda iyi standartlarda yemek yiyebilecekleri, duş alabilecekleri, konaklayabilecekleri yerler yapacağız.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu