Anasayfa / Kariyer ve İş / Yeni Mezunların İş Ararken Karşılaştığı 6 Sorun

Yeni Mezunların İş Ararken Karşılaştığı 6 SorunBir diploma sahibi olmak çok büyük bir başarıdır ve diploma sahibi öğrenciler harika işi bulabilmek için doğru yola girebilmeyi umarlar. Ancak özellikle eğitimini gördüğü alanın dışında bir kariyer hedefleyen öğrencileri belli zorluklar bekliyordur.

Kendi başınıza veya okulunuzun kariyer danışmanı ile birlikte bu içsel(sizinle ilgili olanlar) ve dışsal sorunları(sektörle ilgili olanlar) aşabilmenin yolunu bulabilmelisiniz.

İç Sorunlar

1- Aşırı veya Eksik Özgüven: Diplomanızın harika fırsatları ve dolgun bir maaşı olan bir iş bulmanızı sağlayacak bilet olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak ne eğitiminiz sürece aldığınız puanlar, ne de diplomanız size bir garanti sağlar.

Öte yandan, firmaların sizinle ilgilenmeyeceğini, akademik başarılarınızın iş hayatında bir önemi olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Eğer düşünceniz bu yöndeyse özgeçmiş ve teyit mektubu yazma gibi basit ancak temel konularda yaşadığınız güvensizlikten dolayı başarısız olabilirsiniz.

2- Belirsiz Hedefler: bazı öğrenciler istedikleri alana odaklanmak konusunda yetersiz kalırlar. Örneğin, hukuk alanında çalışmak isteyip istemediklerini bilmeyen, ancak hukuk diplomasının işe yarayacağını düşünüp bu diplomayı edinen ve ne yapmak istediği konusunda hiçbir fikri olmayan birçok hukuk mezunu vardır.

3- Dönüştürülebilir Yetenekleri Belirlemede ve Bu Yeteneklerden Yararlanmada Güçlük Yaşamak: Birçok mezun gibi geliştirmiş olduğunuz araştırma, analiz, yazma ve iletişim gibi yeteneklerin farkında olmayabilir veya bu yetenekleri iş dünyasına nasıl uyarlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz.
Ayrıca özgeçmişinizde edinmiş olduğunuz yetenekleri vurgulamaktansa, mezun olduğunuz alan hakkında gereğinden fazla bilgi verme hatasını da yapabilirsiniz.

Firmalar adayların ne okuduğundansa, bireysel ve bağımsız olarak başarılı olmalarını sağlayacak araştırma, yazma, meraklılık, istikrar, teşvik ve self motivasyon gibi yetenekleri önemser.

Dış Sorunlar

1- Öğrenci Kredisi Borçları: Yurtdışındaki araştırmaların gösterdiği üzere öğrencilerin kredi borçları her yıl giderek artmaktadır. Bu rakamlar yüzünden öğrencilerin beşte biri kariyer planlarını değiştirmek zorunda kalmaktadır.

  Kariyer.net yeni mezunların iş bulma sürelerini araştırdı

Kısacası, her ay az miktarda alınan öğrenci kredisi toplamda neredeyse  bir yıllık maaşa eşit olmaktadır.

2- Zorlu Rekabet Ortamı: Eğitim ve çalışma hayatınız boyunca herkesin edindiği benzer yetenekleri edinmişsinizdir. Ancak yaşıtlarınızla rekabete girmeye hazır olmalı ve firmaların yüksek beklentilerini karşılayabilecek şekilde donanımlı olmanız gerekmektedir.

Mezun öğrenciler iyi bir derecenin mükemmel bir işe eşit olduğunu düşünebilirler. Fakat kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve devlet adına bile çalışabilmek için okulda öğrendiklerinizin yanında gerçek hayatın deneyimlerini de edinmelisiniz.

3- Firmaların Yaklaşımı: Bazı işe alım yöneticilerinin mezun öğrencilerle ilgili negatif tutumları vardır. Bu tip kişiler mezun öğrencileri iş dünyasını tanımayan, acayip ve elit yeteneklere sahip kişiler olarak tanımlayabilir.

Ancak iş dünyası için gerekli olan yeteneklere de sahip olduğunuzu kanıtlarsanız, diplomanızın da yardımı ile güzel bir iş bulabilirsiniz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir