Girişimcilik

Yeni nesil meyhaneyi yurtdışına açacak

Duble Meze

Yeme-içme dünyasının önemli işletmecilerinden Celal Çapa’nın oğlu Emre Çapa, 2013 yılında açtığı yeni nesil meyhane Duble Meze’yi önce Anadolu’ya ve ardından da yurtdışına açmaya hazırlanıyor. Sağlam adımlarla büyümeyi hedeflediklerini söyleyen Emre Çapa, orta vadede şube sayısını altıya çıkaracaklarını ifade ediyor.Çapa ailesi Türkiye’de yeme içme denilince ilk akla gelen işletmeciler arasında yer alıyor. Şamdan’ların kurucusu Ahmet Çapa ile başlayan Celal Çapa’yla devam eden ve İzzet Çapa’nın devraldığı bir bayrak yarışında ailenin dördüncü temsilcisi Emre Çapa oldu. Celal Çapa’nın oğlu Emre Çapa, 2013 yılında açtığı yeni nesil meyhane Duble Meze’yle yeme içme sektörüne adım attı.

Amerika’nın ünlü okullarından Johson&Wales’de mutfak sanatları eğitimi alan Çapa, okul bitince bir süre Amerika’da ve Fransa’da restoranların mutfağında çalıştı. İstanbul’a döndükten sonra da bir süre babasının ortağı olduğu İstanbul Gourmet’de mesai yapan Çapa, 2013 yılında ise kendi markasını yaratmaya karar verdi.

Duble Meze

Sektörde kaliteli Türkçe müzik çalan ve güzel atıştırmalıkların başrolde olduğu bir konseptin eksik olduğunu fark eden Çapa, böylece Tepebaşı’nda Duble Meze’yi açtı. Genç kuşağa yönelik yeni nesil meyhane Duble Meze, meyhane kültürüne yeni bir anlayış getirmiş oldu. Mekanda sadece mezenin olduğu kon-septte 80’lere, 90’lara ait Türkçe pop parçaları çalınıyor. Gördüğü ilgi üzerine geçen yıl Ka-raköy’de bir şube daha açan Çapa, orta vadede markayı Anadolu’ya açmaya hazırlanıyor.

İki farklı modelle büyüyecek

Anadolu’da iş ortaklarıyla büyümeyi planlayan Çapa, franchise giriş bedeli talep etmiyor. Markayı temsil edebilecek bir iş ortağıyla çalışmayı hedeflediklerini söyleyen Çapa, “İki farklı model planlıyoruz. Birinde girişimci tüm yatırımı yapacak, biz aylık bir royalty fee alacağız. Diğer modelde ise yatırımı ortak yapacağız. Formül pazara göre değişecek” diye konuşuyor. Bir Duble Meze açmak için 1.5-2 milyon TL arasında yatırım yapmak gerekiyor. Çapa’nın planları arasında yurtdışına açılmak da var. Amerika ve Dubai pazarında çalışmalar sürüyor. Ayrıca Çapa yeni bir konsept geliştirmek için de kafa yoruyor. Modern ocakbaşı açmayı planlayan genç girişimci, 202l’e kadar projesini hayata geçirmeyi planlıyor. Adının Duble Ocakbaşı olacağını söyleyen Çapa, “Mekanda klasik kebabın yanı sıra Japon usülü et de olacak. Uluslararası bir mekan planlıyoruz” diyor.

Yılda ÜÇ kez menü değişiyor

Emre Çapa, standart yakalamak ve reçetelerin değişmemesi için ortak bir mutfak kurmuş. Ortadoğu, Anadolu ve Balkan mutfaklarından esinlenilen 40’a yakın meze çeşidi bulunuyor. Duble Meze mevsimlik ürünler kullanıyor. Çapa, yılda en az üç kez menülerinin değiştiğini söylüyor: “Türk mutfağının sebze çeşitlerinden çok faydalandık. Ürünleri sezona, tazeliğe ve mevsime göre seçiyoruz. Yöresel ürünleri önemsiyoruz. Örneğin sucuğu Kayseri’den getiriyoruz” diyor.

Ayşegül Sakarya PehlivanBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu