Başarılı Girişimcilik

Yeni Nesil Sağlıklı Atıştırmalıklara Talep Artıyor

Yeni nesil sağlıklı atıştırmalıklar girişimcisine çok kazandıracak. Dünyada yepyeni örnekleri görülüyor. Amaç tüketiciye yüksek standartlarla daha sağlıklı ürünler sunmak. Uygulamalarda kazanılan başarılar ise her koşulda kaliteli üretimden geçiyor.

Tüm dünyada yeni nesil sağlıklı ürün arzı artıyor!

NUR DEMİROK / PARA ; ÖNCE önemli bir ayrıntıya vurgu yaparak konumuza girelim: Her şeyden önce bu türden girişimlerin en nazik ve duyarlı noktasını oluşturan yasal düzenlemeleri derinlemesine incelemeniz; çok iyi bilmeniz gerekiyor. İşe başlarken ülkemizde ve dünyadaki standartları yerel ve genel yasalar çerçevesini iyiden iyiye araştırmanız şart. ‘Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’ bunlardan sadece biri. Her ülkenin yasal mevzuatı, ayrıntı ve uygulamalar bazında epeyce değişiklik gösterebiliyor.

Gelişmiş ülkelerde ilginç gıda ve mutfak ürünlerine bugün çok büyük ilgi var. Bunların yanı sıra klasik atıştırmalıkların ‘sağlıklı’ ve ‘takviyeli’ versiyonları tüm dünyada hızla moda olmaya başladı. Avrupa belki de bu konuda ilk adımlardan birini attı; bazı imalatçılar ‘Bavaroise aux fraises’ (Bir tür çilek kremalı puding tatlısı) ya da ‘Mousse aux marrons’ (Kestane ezmeli krema) gibi bazı hassas ürünlerini de ilgili yerlerden izin alarak ve kaynak göstererek ‘sağlıklı ürün’ sertifikasıyla tüketime sunmaya başladılar.

Hemen arkasından Amerika ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde ‘cheesecake’ (çizkek), eclair (ekler) ve browni (bravni) gibi klasikleşmiş pastane ürünlerinin ‘takviye edilmiş’ yeni türleri, ünlü marketlerde ve sağlık mağazalarında ayrıcalıklı yerini almaya başladı.

Yeni nesil sağlıklı atıştırmalıklar
Yeni nesil sağlıklı atıştırmalıklar

Modern Dünyanın Ağız Tadı Değişiyor

Şu anda dünyada bazı ‘atıştırmalık’ (snack) çeşitleri -hazırlanış şekli itibariyle- kendiliğinden öne geçiyor. Örneğin, ülkemizde çoğu tüketici ‘beef jerky’ler (pastırmaya benzer kurutulmuş dana eti atıştırmalığı) ile geçtiğimiz yıllarda tanışmıştı.

Ketogenik ve düşük karbonhidrat diyeti uygulayanların gözdesi olan bu atıştırmalığın dünyada hindi, keçi, hatta deve kuşu gibi hayvanlardan elde edilen yağsız ve gurme versiyonları da çıktı; hem de sıra dışı baharat kombinasyonlarıyla… Dahası bunlara şu günlerde ilginç olan ‘sebze ve meyve jerky’leri de eklendi! Bunlar bizim bilindik kuru meyve ve sebze çeşitlerinden epeyce farklılar; doğal şekeriyle hiç katkısız ya da özel baharat karışımları, ‘stevia’, ‘hindistan cevizi şekeri’ gibi sağlıklı malzemeler eklenerek ‘Et Jerky’lere benzer bir metotla kurutuluyorlar. Vejetaryen ve veganlar için ideal olan bu tür atıştırmalıklar, epey lezzet bağımlılığı yaratıyor.

Bu arada dünyada inanılmaz derecede popüler olan ‘Yosun’, ‘Kale’ (bir tür kara lahana), ‘Kırmızı Pancar’ ve ‘Tatlı Patates’ cipsleri’ni de unutmamak gerek. Lezzetleri harika! Üretiminde yapay aroma vericiler ya da doymuş yağ kullanılmadığı sürece sağlığa epey yararlı olduğu söyleniyor. Yosun cipsleri genellikle ‘Nori’ türünden yapılıyor. Tüm bunların üzerilerine miso, soya, parmesan, susam, organik bal ve akçaağaç şurubu gibi doğal lezzet artırıcılar da eklenebiliyor. Tat unsurunu çoğaltmak için genellikle ‘soya sosu’ kullanılsa da birçoğunda sağlıklı kaya ve deniz tuzlan da kullanılabiliyor.

popüler atıştırmalık trendi
Yeni nesil sağlıklı atıştırmalıklar – popüler atıştırmalık trendi

Çeşit Sayısı Çok Hızlı Artıyor

Bir başka popüler atıştırmalık trendi ise ‘her şeyin minisi’! Mini kekler, super mini açmalar, mini simit görünümlü halkalar (bagel), nohut büyüklüğünde aromatik nitelikli bisküviler… Günümüzde ‘her şeyin gurmesi’ ve ‘her şeyin sağlıklısı’ mottoları da bu konsepte ekleniyor. Lezzet unsurları da yine şaşırtıcı, sağlıklı malzemelerden oluşuyor: yosunlu, ‘miso’lu, safranlı, bal ve ‘propolisli, ‘stevia’lı mini bisküviler hemen dikkat çekiyor. Ayrıca toz (pudra) haline getirilmiş organik ‘çiğ’ çikolatalı çeşitler ise lezzet dünyasının sınırlarını zorluyor.

Uzak Doğu ve Japon marketlerinde rastlanan dondurma çeşitleri ise bugün atıştırmalık dünyasının pek bilinmeyen yeni üyeleri arasına giriyor. Zamanında bizde de ‘Eskimo’ olarak tanımlanan dondurmalar bile bu dönemde adeta yepyeni bir evrim geçiriyor; boyutları daha küçülmüş olarak hem gurme hem de sağlıklı ürün haline geliyor. Aslında besin değeri yüksek malzemeleri ve belirli sağlık takviyelerini bir şekilde almanıza katkı sağlıyorlar.

İçerdikleri sıra dışı malzemeler de diğer örneklerimizden geri kalmıyorlar: ‘Spirulina’lı, ‘avokado’lu, ‘organik naneli’, ‘turmerik’li, ‘cayenne biberli’, ‘çiğ çikolata’ ve ‘nar özütü’ katkılarıyla işin meraklılarını bir kez daha şaşırtıyor! İnce öğütülmüş ve fermente edilmiş ‘probiyotik kaju’ ve ‘çam fıstığı yağı’ eklenmesiyle mevcut lezzet birkaç kat artırılabiliyor hatta kilo vermek isteyenleri de uzun süre tok tutuyor.

gurme ürünleri
Yeni nesil sağlıklı atıştırmalıklar – gurme ürünleri

Yoğurdun Doğal Takviyeli Yeşili Var

Benzer kombinasyonlar, tuzsuz az yağlı krem peynir ve yoğurtlarda da görülüyor. Organik sebze ezmeli, tatlı yosun ve miso tozuyla yapılanlar, adeta bu sıkıntılı dönemin en leziz yeni tatları arasında. ‘Yeşil Yoğurt” ise epey ilginç formülasyonlarından biri: İçindeki gerçek nane ve biberiye ekstarktı (özütü), gıda değeri taşıyan yosun, ‘yeşil mango’, ‘spirulina’, ‘chlorella’ ve çeşitli böğürtlen ekstraktları bu ürünü ‘antiaging’ bir iksir haline getiriyor.

Hem damak tadına hem de sağlıklı beslenmeye katkı sağlayan yoğurtlu karışımlardan kuru yemişli olanlar ise ‘stevia’ veya ‘akçaağaç şurubu’ karıştırıldığında lezzetine doyulmuyor. Bunlardaki bir diğer özellik ise birer öğünlük cam kavanozlarda olması ve üzerinde içerdiği malzemelerle ilgili ayrıntılı bilgi verilmesi.

Ve geldik en son ve en eğlenceli atıştırmalık örneğimize: Popcorn! Yıllar içinde klasik snack (atıştırmalık) türlerinin birçok ve beklenmedik versiyonlarına tanık olduk ve hala olmaktayız. Popcorn (patlamış) mısır da bunların en ilginç ve güzel örneklerinden. Her üretici neredeyse kendi versiyonunu oluşturmuş durumda.

Yukarıda saydığımız gurme ve sağlık malzemelerinin çoğu ‘popcorn’lara da uygulanıyor: Çiğ çikolata, yer fıstığı ezmesi, spirulina, kurutulmuş böğürtlen tozu, turmerik, parmesan, keçi peyniri tozu, akçaağaç şurubu, stevia ve daha önce hiç denenmemiş baharat kombinasyonları bunlardan sadece küçük bir kısmı. Hatta bu konuda dünyada (sanal olarak) hobi kulüpleri dahi var. Amaç hep aynı; en ilginç, lezzetli, sağlıklı çeşitleri oluşturmak ve daima rakiplerden bir adım ileride olmak!

NUR DEMİROK

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu