İş Fikirleri ve İş Kurmak

Yeni nesil unlu ürünler çok kazandıracak

İçlerinde çok şaşırtıcı olanlar var! Yeni nesil unlu ürünler epey ses getirecek gibi görünüyor. Üstelik bunlar harika birer ihraç ürünü!

Unlu ürünler sektörüne ‘karnıbahar’ da girdi!

Nur Demirok / Para ; 21. yüzyılın en belirgin sağlık sorunlarından olan diyabet (şeker hastalığı), kardiyovasküler (kalp damar) rahatsızlıkları, obezite, kilo sorunları, besin allerjileri ve bunların alt katmanları Korona Dönemi’nde daha da belirgin hale geldi!

Yaşam koşulları ve güncel stresler dolayısıyla günümüz insanının sağlıkla ilgili farkındalık kazanması dikkat çekiyor. Bu rahatsızlıkların çoğu ‘üç kötü beyaz’ olarak adlandırılan; proses edilmiş beyaz unlar, trans yağlar ve bol früktüozlu şeker üçlüsünün gunluk yaşamımıza girmesiyle yakından ilgili.

Hatırlarsanız önceki yazılarımda ‘alternatif unlar’dan da söz etmiştim. Bugün de sizlere neredeyse tüm dünyada giderek yaygınlaşan çok özel sebze unları’ndan bahsedeceğim.

Pazar payının giderek büyüdüğü sebze orijinli unlar günümüzde hızla yayılıyor. Bunlar daha çok düşük karbonhidratlı ya da tümüyle karbonhidratsız diyet uygulayanlara hitap etmekle birlikte ‘düşük glisemik endeksli besinler tüketmeyi tercih edenlere de yardımcı olacak nitelikte görülüyor.

Yeni nesil unlu ürünler
Yeni nesil unlu ürünler

Sebze Unları Popülerleşiyor

Özellikle Amerika, bazı Avrupa ülkeleri ve gelişmiş Uzakdoğu ülkelerinde marketlerde çokça görülmeye başladı. Sebze Unları’ndan en popüler olanları dondurulmuş pizza, makarna, çorba gibi hazır besinlerde kullanılıyor. Bunların en başında da ‘Karnıbahar Unu’ var. (Bizim dilimizde ‘Karnıbahat’a Karnabahar’ da deniyor!)

Burada özel kurutma tekniğiyle üretilen karnıbaharın çiçek ve yaprak bölümlerinin neredeyse ‘pudra’ niteliğinde bir un haline getirilerek çok düşük karbonhidratlı, glutensiz bir ürün haline geldiği görülüyor.

‘Karnıbahar Unu’ glutensiz oluşuyla dikkat çekerken, düşük kalorisiyle de obezite ve kilo sorunu yaşayanlar için çok aranan un çeşitlerinden biri haline gelmiş bulunuyor bugün.

Ayrıca, karnıbahar sebzesi tüm besin özelliklerini de bünyesinde taşımasından dolayı vitamin, mineral ve besinsel lif açısından da oldukça zengin bir içeriğe sahip. Bunlardan en önemlisi ‘C vitamini’ ve bir folik asit derivesi olan ‘Folat’ genel sağlık ve immün sistemi için en önemli unsurlardan. Karnıbahar unu kolesterolsüz ve çok düşük sodyum içeriğiyle de hemen dikkat çekiyor.

Patates, buğday, pirinç gibi besinlerin kan şekerini yükseltici özelliklerini çoğu kişi bilir, ancak sağlıklı insanların uygun miktarlarda bu besinleri tüketmelerinde hiçbir sakınca yokken bazı firmalar besin ve lif değerlerini yükseltmek açısından karnıbahar ununu buğday, pirinç vs. unlarına ekleyerek de sunabiliyorlar bugün Ayrıca; glutensiz beslenenlere yönelik nohut, mercimek ve diğer bakliyatlardan elde edilen unlara da karnıbahar unu karıştırılarak oluşturulmuş lisanslı ürünler de mevcut.

Yeni nesil unlu ürünler

Buğday ve Tahıl Unu Yerine Geçebilir

Karnıbahar unu tat ve doku bakımından glüten içermese de kolaylıkla buğday ve tahıl unlarının yerine geçebilecek nitelikte görünüyor çoğu zaman.

Bugün birçok firmanın ürettiği ve pazar payı giderek yükselen karnıbahar unu içeren ürünler, dünyada market ve market zincirlerinde yerini almakla kalmıyor: ayrıca dünyanın en ünlü sanal marketlerinde de giderek yükselen popülarite kazanıyor.

Bu tür ürünlerde karnıbahar unu kendine özgü tadını bir miktar korusa da diğer malzemelerle karıştırıldığında çok lezzetli ve doyurucu olağanüstü bir nitelik kazanıyor.

‘Ketogenic’, ‘Paleo’ ve ‘Glüten Free’ gibi diyetleri uygulayanların en çok rağbet ettiği ürünlerden olan bu karnıbahar unu, ayrıca besin allerjisi olanlara da önerilebiliyor.

Dünyanın En Sağlıklı Unu Sayılıyor

Bu tür unlardan elde edilen özellikle ‘dondurulmuş pizza hamuru’ ve ‘dondurulmuş hazır pizza’lar da giderek yükselen bir ürün bazını oluşturmuş durumda bugün.

Dünyanın en sağlıklı unlarından sayılan ‘Karnıbahar Unu’nun yanı sıra, yine aynı yöntemlerle endüstriyel olarak hazırlanmış brokoli, balkabağı, bezelye, havuç, kırmızı pancar ve ıspanak unları da giderek aranan sebze unları haline gelmiş bulunuyor.

Tüm bunları da ilerideki yazımlarımda ele alacağımı ümit ediyorum. Ülkemizde de besin sektöründe kolaylıkla üretilebilecek bu tür ürünler yenilikçi ve yaratıcı girişimcilerin ilgisine sunularak ihracat amaçlı olarak oldukça yeni bir sayfa açılabilir.

Nur Demirok / Para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu