İş Fikirleri ve İş Kurmak

Yeni Yatırım Alanı Uzayın Doğal Kaynaklarından Faydalanmak

Yeni Ekonomi: Göktaşlarının Madenleri ile Bir Endüstri

Son on yılda, bilişim teknolojisi şirketlerinin yöneticileri, milyarlarca dolarlık ciroya ulaşan bu yeni ekonomiye yönelik yeni bir alan yaratma amacıyla harekete geçti. Google’ın Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, CEO’su Larry Page ve Yönetim Kurulu Üyesi Ram Shriram liderliğindeki dokuz kişi, değeri trilyonlarca dolara ulaşan madenleri Dünya’ya getirmek için Planetary Resources (Gezegensel Kaynaklar) adlı bir şirket kurdu.

Yeni Yatırım Alanı
Yeni Yatırım Alanı

Bu özel şirketin yatırımcıları arasında, ünlü bilimkurgu filmleriyle tanınan yönetmen James Cameron da bulunuyor. Şirket, öncelikle gezegen bilimci John S. Lewis tarafından keşfedilen Amun 3554 adlı göktaşına odaklanmış durumda. Bu göktaşında, 8 trilyon dolar değerinde platin, 8 trilyon dolar değerinde demir ve nikel, ve 6 trilyon dolar değerinde kobalt bulunuyor. Planetary Resources’ın bu göktaşındaki 22 trilyon dolarlık madeni işletmeyi başarması durumunda, şirketin dünyanın en büyük ve en zengin şirketlerinden biri haline geleceği öngörülüyor.

Planetary Resources Kurucu Üyesi Peter Diamandis, Seattle’da yapılan bir tanıtım etkinliğinde, uzayın doğal kaynaklarla dolu olduğunu belirterek, “Bu kaynakları insanlığın hizmetine sunacağız. Bu, tarihin en büyük ticari fırsatlarından birisi. Planetary Resources şirketini üç yıl önce ortağım Eric Anderson ile birlikte kurduk” dedi. Şirketin ortağı Eric Anderson ise, “Güneş sistemi ticaret alanımıza dahil ediyoruz. Yeni bir endüstri doğuyor” şeklinde konuştu.

Bu önemli girişim, uzayın derinliklerindeki kaynakların keşfi ve ticareti konusunda yeni bir dönemin kapısını aralıyor. Planetary Resources ve benzeri şirketler, insanlığın enerji, maden ve diğer kaynak ihtiyaçlarını karşılamak için uzayın sınırsız potansiyelini kullanmaya başlayarak geleceğin ekonomisine yön veriyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu