Anasayfa / Kariyer ve İş / Yeni Yıl İçin 10 Kariyer Önerisi

Yeni Yıl İçin 10 Kariyer ÖnerisiEskiden de söylendiği gibi ”bugün geri kalan hayatınızın ilk günü,” kariyerinize yeni bir çizgide başlamak için hiçbir gün kötü değildir. İşte sizlere yardımcı olmak için hazırlanmış yeni yıla özel 10 öneri.

1-DİKKATİNİZİ TOPLAYIN

Her iş günü sanki okuldaymışsınız gibi davranın, her şeyi kendinizi daha üretken kılmak için kullanacak şekilde öğrenin. Notlarınızı zekice alın ve gününüzü bir uyurgezer gibi geçirmeyin.

2-BİR SONRAKİ BASAMAĞI BULMAYA ÇALIŞIN

Güvenilirlik kazanmak için işinizde sivrilmelisiniz ve bilmelisiniz ki bir sonraki adımınız kariyerinizdeki mutluluğun anahtarı olacak. Kariyerinizde ilerlemek işinizde kalıcı olmanın en önemli yoludur. Yöneticinizle çalışma saatlerinizi planlamak bir sonraki adımınızı netleştirir ve rahatlatır. Çalışma arkadaşlarınızdan ve şirketinizden memnun değilseniz başka bir iş aramanın zamanı gelmiş olabilir.

3-FİRMANIZIN AMAÇLARINI İYİ ANLAYIN

Yaptığınız işin firmanızın amaçlarına nasıl katkıda bulunacağını iyi anladığınızdan emin olun. Firmanıza gelir getirecek bir pozisyonda mı çalışıyorsunuz? Göreviniz markaların tanıtımını yapmak mı yoksa müşteriyi memnun kılmak mı? Yaptığınız işin büyük resimdeki hangi parçaya dâhil olduğunu bilmek size ilham verir, başarma isteğinizi güçlendirir ve işinizin önemini anlamanıza yardımcı olur.

4-ETİK OLUN

İşinizde dürüst olun. Şirketin yöneticisi de olsanız, işiniz tuvaletleri temizlemek de olsa olabildiğince dürüst davranın. Gününüzü boş geçirmek için hasta numarası yapmayın; bu hırsızlıktan başka bir şey değildir. Dürüst bir günlük çalışma ortaya koyun ve mesuliyet sahibi olun. Kararlı olun, yapacağınızı söylediğiniz şeyleri yapın; dürüstlük ve güvenilirlik yöneticiniz için çok önemlidir.

5-FORMDA KALIN
Bu madde büyük bir ihtimalle geçen seneki öneriler listenizde de vardı, çünkü gerçekten formda kalmak sizin için çok önemli. Haftada 3 gün 20 dakika spor yapmayı deneyin. Öğle yemeğinde yürüyüşe çıkın, spor salonuna kaydolun ve kilo vermeyi deneyin. Sağlıklı bir vücut zihninizi de sağlıklı kılar. Egzersiz yapmak beyninize giden kan dolaşımını hızlandırır ve yeni fikirler bulmanızda size yardımcı olur. Eğer spor yaparsanız işinizde daha üretken olursunuz ve en önemlisi de kendinizi daha iyi hissedersiniz.

  Sezgin Group Gümüşte Başarı Sırrını Buldu

6-SINIRLARINIZI ZORLAYIN

Bazen nasıl daha ileriye ve daha yukarıya erişebileceğinizi düşünün. Dışarıda sizin konumunuza uygun başka projeler var mı? İleriyi düşünün ve katılmaya istekli olun. Kendi fikirlerinizi gündeme getirin ve projelerinizi geliştirmek için yöneticinizle birlikte çalışın. Eğer bir fare gibi kendi çarkınızda dönüp kafanızı kafesin dışına uzatmaya çalışıp sınırlarınızı çok az zorlarsanız, küçük çabanız kimse tarafından fark edilmeyecektir.

7-YÖNETİCİNİZİ İYİ TANIYIN

Yöneticinizin sizden beklediği şeyi yaptığınıza emin olun.  Üretken olun, onun beklentilerini aşın ama onun yakın ilgisini beklemeyin Eğer sizin yaptığınız işle yöneticinizin yapmanızı istediği iş arasında herhangi bir fark olursa, bundan kısmen sizi sorumlu tutabilecek kötü yöneticiler vardır. İşinizi bitirmek için teslim tarihine kadar beklemeyin.

8-İŞ ARKADAŞLARINIZI İYİ TANIYIN   

Esas olarak tek başınıza çalışıyor olsanız da,  iş arkadaşlarınızın pozisyonlarını anlamaya ve işlerinde nasıl ilerlediklerini öğrenmeye önem verin, onların işlerine de ilgi gösterin. Ancak bu iş için birkaç arkadaşınızı seçip klişenin bir parçası olmayın. Lise çağı artık bitti, ne zaman birine ihtiyacınız olacağını veya kime rapor vereceğinizi asla bilemezsiniz.

9-İLETİŞİM KURUN

Müşterilerinizi cevap vermek için bekletmeyin. Eğer mail ortamındaysanız gecikmeden gelen maillerinizi cevaplayın. İnsanları ne yaptığınızla ilgili bilgilendirin, eğer bir proje üzerinde çalışıyorsanız daima kendinize bunu yaptığımı kim bilmeli diye sorun ve onları bilgilendirin. İnsanlarla konuşun, onlara yol gösterin ve biri size yardım ettiğinde teşekkür etmeyi asla unutmayın. Bu maddenin listede olması bile gerçekten çok ilginç ama etraf kötü iletişim kuran kişilerle dolu. Onlardan biri olmayın!

10-EĞLENMEK İÇİN ZAMAN YARATIN

Eğlenin. Sıkı çalışın ama bunu yaparken bile gülümseyin; huysuz birini kimse sevmez.
Her gün pozitif bir yaklaşım tarzıyla hareket edin. Aileniz ve arkadaşlarınızla eğlenin, onlara ve kendinize zaman ayırın. Buna iş-hayat dengesi denir, sadece çalışmak ve kendinize hiç zaman ayırmamak hayatınızı çok sıkıcı yapar.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir