Anasayfa / Başarılı Girişimcilik Fikirleri / Yeşim Özkoç turizm sektöründeki ender kadın girişimcilerden biri

Yeşim Özkoç turizm sektöründeki ender kadın girişimcilerden biriPegasos ikinci kuşağın ellerinde büyüyor

Antalya’da 2 binin üzerinde oda kapasiteli dört oteli bulunan Pegasos Otel, ikinci kuşağın ellerinde büyümesini sürdürüyor. Grubun turizm yatırımlarını yönetme ve stratejik planlamasını gerçekleştirmeden sorumlu olan ikinci kuşak temsilcisi Yeşim Özkoç‘un hedefi niş segmentlere yönelmek, sonrasında ise bir şehir oteli açmak.

yesim ozkoc

Yeşim Özkoç turizm sektöründeki ender kadın girişimcilerden biri. Babasının 1989 yılında kurduğu Antalya’daki Pegasos Otel’in bugün bir oteller zinciri haline dönüşmesinde kuşkusuz onun emeği büyük. 1990’dan bu yana Pegasos Otelleri’nde farklı görevlerde bulunan Özkoç, bugün 2 binin üzerinde oda kapasitesine sahip, bin 500 kişinin çalıştığı Pegasos Otelller Zinciri bünyesindeki dört otelin yönetimini üstlenmiş durumda.

Grubun turizim yatırımlarını yönetmek ve stratejik planlamasını gerçekleştirmek Özkoç’un görev alanı içerisinde. Mevcut yatak kapasitesinin işletilmesi ve pazarlanması konusunda yabancı tur operatörleriyle imzalanan uzun vade kontratların takibi, kalite ve standart belgelendirilmesi ve yeni yapılacak yatırımlar için kon-sept dizaynı ve geliştirilmesi gibi başlıklarla bizzat Özkoç ilgileniyor. Orta vadede Antalya bölgesinde daha niş segmentlere yönelik değişik konseptlerde yatırımlar gerçekleştirmek isteyen Özkoç’un uzun vadeli hedefi ise Pegasos Otelleri’ni resort otelciliğinden şehir otelciliğine taşımak. Gruba bir şehir oteli eklemek yönünde planları var Özkoç’un.

Babası kurdu

Pegasos Otelleri’nin kurucusu aslında Yeşim Özkoç’un babası Vehbi Özkoç.

ilk Pegasos Oteli’ni 1989 yılında Antalya Kemer’de faaliyete geçirmiş Vehbi Özkoç. Daha sonra Antalya bölgesinde turizm daha gelişip, yeni ve konsept tesislere ihtiyaç duyulduğu için 1998 yılında Alanya incekum bölgesinde bir Pegasos Otel daha bünyeye eklenmiş. Tabi bu yatırım kararında ikinci kuşağın yani Yeşim Özkoç’un etkisi büyük olmuş. Bu yatırımları 2002 yılında Side Sorgun bölgesinde ve incekum Alanya bölgesinde olmak üzere iki yatırım daha izlemiş. Bugün Pegasos Otel bünyesinde dört tane otel bulunuyor. Toplam 2 binin üzerinde oda kapasiteli bu otel zincirinde toplam bin 500 kişi çalışıyor.

Sorumluluk alanı
Yeşim Özkoç, grubun turizm yatırımlarını yönetmek ve stratejik planlamasını gerçekleştirmeden sorumlu. Mevcut yatak kapasitesinin işletilmesi ve pazarlanması konusunda yabancı tur operatörleriyle imzalanan uzun vade kontratların takibi, kalite ve standart belgelendirilmesi ve yeni yapılacak yatırımlar için konsept dizaynı ve geliştirilmesi vs gibi alt başlıklar onun işi.

Özkoç önümüzdeki süreçte yatırım planlarıyla ilgili ise şöyle konuşuyor:

“2015 yılı içerisinde tekrar yatırım yapmayı düşünüyoruz. Konuyla alakalı fizibilite incelemeleri ve ilgili tur operatörleriyle görüşmeleri devam ediyor. Yatırım kapsamında farklı otel konseptleri üzerinde araştırma ve geliştirme yapıyoruz. Bu süreç sonunda incekum ve Manavgat bölgesindeki turizm arazilerimizde yaklaşık bin oda kapasiteli yatarımlar planlamaktayız.”

  Modelsa, Çalışanının İş Fikri İle 12.5 Milyon Dolar Ciroya Ulaştı

Hedefler

Yatırımın yerini tur operatörlerinin ihtiyacının belirlediğini ifade eden Özkoç, sektöre doğru ve satılabilir ürün kazandırmayı amaçladıklarını ifade ediyor. Bu nedenle yeni bir yatırımı gerçekleştirmeden önce bunu pazara sunacak ve pazarlamasını gerçekleştirecek olan tur operatörleriyle fikir alışverişinde bulunduklarını belirten Özkoç, “Uygun bölge ve konseptin belirlenmesinden sonraki diğer adım ise hedeflenen bölgede arsa üretebilme kabiliyeti. Son yıllarda gerçekleşen yatırımlar ve artan yatak kapasitesiyle Antalya bölgesinde bu artık çok zor bir koşul olmaya başladı” diyor.

ikinci kuşak olarak orta vade planlar arasında Antalya bölgesinde daha niş segmentlere yönelik değişik konseptlerde yatırımlar gerçekleştirmeyi isteyen Özkoç’ uzun vadeli hedeflerini ise şu sözlerle anlatıyor:

“Uzun vade hedefler ise Pegasos Otelleri’ni resort otelciliğinden şehir otelciliğine de taşımak ve gruba bir şehir oteli eklemek yönünde.”

Grup tarım, Özkoç tasarım yatırımı yapacak

Yeşim Özkoç hem grup içerisinde hem de şahsi olarak yeni sektör ve projeler üzerinde çalıştıklarını söylüyor. Özkoç konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“Grup olarak yurtiçinde ve yurtdışmda tarıma yönelik yatırımlar yapma kararı aldık. Bununla alakalı planlama ve yapılandırma çalışmaları devam ediyor. Kişisel projelerim ise daha çok tasarım ve sanata yönelik çalışma ve yatırımlar olacak.

2012 yılında bir mücevher firması için yeni bir koleksiyon tasarlamıştı. Bu, sektördeki İtalyan ve Türk profesyoneller tarafından başarılı bulunan ve kabul gören bir çalışma oldu. Konuyla alakalı kontak ve görüşmelerim devam etmekte. Şimdi tasarım ve sanat alanında markalaşma sürecine girdim. Bu süreç yakında yeni bir bebek projeyle iş hayatına yansıyacak.”

Resim sergisi açıyor

16 Kasım’da Ankara İTÜ Evi’nde kişisel resim sergisini açmaya hazırlanan Yeşim Özkoç, bu sergiden sonra, TÜBİTAK tarafından desteklenen, akademisyen ve mimarların birlikte çalıştığı bir bilimsel araştırma projesinde yer alacak. ‘Tasarım Öğretimi Programı (Mimarlık ve Çocuk Öğretim Programı)’mn Türk Kültürüne Uyarlanması, Etkililiği Analizi ve Yaygınlaştırılması’ projesinde yer alacağım söyleyen Özkoç, “Bu projede, çocuklara, eğitimcilere ve ebeveynlere tasarıma ilişkin bilgi ve beceri kazandıran ve ABD’de 30 yıla yakın bir süredir uygulanan ‘Tasarım Öğretimi Programı’mn Türk kültürüne kazandırılması amaçlanmış. Ben de “Çocuklar doğuştan birer tasarımcıdır” görüşünü benimseyen bu akademik çalışmalara uygulamalı olarak destek vereceğim” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Girişimcilik Yaşı Düşüyor Başarılı Genç Girişimciler

Son yıllarda girişimciliğe adım atanların sayısı artarken “girişimcilik” yaşı da düşüyor. 28 yaşına gelmeden iş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir