Anasayfa / Makaleler / Yeteneklerinizi Beraber Keşfedelim!

Yeteneklerinizi Beraber Keşfedelim!Kendimi iyi tanıyor muyum?

Yapılan çalışmalar iş hayatında fark yaratan kişilerin tek bir ortak özelliklerini ortaya koyuyor: Başarılı insanlar güçlü yönlerini yaptıkları işte en verimli şekilde kullanabilenlerdir. Peki sizin güçlü ve gelişmesi gereken yönleriniz neler? Hangi yönlerinizi iş hayatında ön plana çıkarmalısınız? Bugüne kadar bunu anlamak için kendinize gerçek bir yatırım yaptınız mı?

Yeni mezunum ama nasıl bir iş istediğimi bilmiyorum.

Bu durum çok normal. Henüz yolun başındasınız. Günümüzde artık çoğu üniversite mezunlarına uzmanlık yerine bir mesleki yatkınlık vermeyi hedeflemekte. Bu nedenle de uygun olduğunuz işi anlamak için sezgilerinize güvenmek zorunda kalıyorsunuz. Eğer şanslıysanız girdiğiniz ilk iş doğru iş olacaktır. Oysa henüz yolun en başında sezgilerinize güvenmekten daha fazlasını yapabilirsiniz.

Çok fazla yeni mezun var. Onların arasından nasıl sıyrılabilirim?

Farklılık yaratarak elbette… Yapılan araştırmalar bir yeni mezun için en zorunun ilk görüşmeye gitmek olduğunu ortaya koyuyor. Sonrasında mülakata alınanlar arasından bir adım öne geçmek de bir diğer zor konu. Yetenek Akademisi ve Monster olarak size bu iki zorlu aşamada destek olabiliriz.

Bir işim var ama mutlu değilim.
Eğer çalıştığınız işte mutlu değilseniz bunun genelde iki sebebi olabilir. Ya şu anda çalıştığınız iş size güçlü yönlerinizi etkili şekilde kullanarak kendinizi doğru ifade etmenizi yeteri kadar sağlamıyordur ya da çalıştığınız firma kendinizi tanıma ve gelişiminize yatırım yapmak konusunda bir girişimde bulunmuyordur. İşinizde mutlu ve üretken olabilmek için önce güçlü yönlerinizi ve gelişmesi gereken alanlarınızı bilmeniz gerekir.

Çalıştığım firmada kimse bana daha iyi olmam konusunda yönlendirme yapmıyor. Kendimi nasıl geliştireceğim?

Maalesef birçok genç profesyonelin yaşadığı bir sıkıntıdır bu. İş dünyamızda iş sonuçlarını isteyen ama çalışanını geliştirmeye aynı önemi vermeyen yönetici sayısı azımsanamayacak kadar çok. Bu durumda gelişim gösterme ve kariyerinizin başında sağlam temeller atma sorumluluğunu sizin almanız gerekiyor.

  İtibar Ünvanla Değil, Davranışla Gelir

Acaba başka bir işe girsem daha çabuk yükselebilir miyim?

Önce kendinize sormanız gereken bazı sorular var: Şu anda kariyer basamaklarını tırmanmaya hazır mısınız? Hedeflediğiniz pozisyon için kendinizi yeterince geliştirebildiniz mi? Kendinizle ilgili hiç tarafsız ve profesyonel bir geri bildirim aldınız mı? Kariyerinizde radikal bir karar almadan bir bilene danışmak istemez misiniz?

İş konusunda ne istemediğimi biliyorum ama ne istediğimden emin değilim…

Emin olamazsınız çünkü seçenekleriniz çok. Artık mühendislik okuyorsanız illa üretimde çalışmak zorunda değilsiniz. Ya da ekonomi öğrencilerinin yalnızca finansçı olması söz konusu değil. Üniversite size bir vizyon kazandırdı. Ama kendinize en uygun kariyer için güçlü yönlerinizi kullanabileceğiniz bir iş seçmelisiniz. Peki sizin iş hayatında fark yaratacak güçlü yönleriniz neler? Bu konuda profesyonel bir destek istemez misiniz?
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü, film ve müzik endüstrisinin toplam büyüklüğünü geride bıraktı. Ve daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir