Anasayfa / Makaleler / Yılbaşı Gecesinde Evde Parti Yapmanın İncelikleri ve Pratik İpuçları

Yılbaşı Gecesinde Evde Parti Yapmanın İncelikleri ve Pratik İpuçlarıEvde parti var!

Siz de, “Eğlenceli bir yılbaşı partisi için ev gibisi yok ” diyenlerden misiniz? Yılbaşı gecesinde tercihini evde kalmaktan yana kullananlar için evde parti yapmanın inceliklerini ve pratik ipuçlarını bir araya getirdik. Davetli listesinden mönüye müzikten sürprizlere kadar farklı önerilere göz atm ve eğlence dolu bir geceye hazırlanın.

EV GİBİSİ VAR MI?

evde-partiNe derler; yeni yıla nasıl girersen bütün yıl öyle geçermiş. Öyleyse güzel bir 2013 geçirmek için yeni yıla eğlenceli bir başlangıç yapmak lazım. Sokaklar, alışveriş merkezleri çoktan ışıltılara ve yılbaşının rengi kırmızıya büründü, Noel Baba’lar, geyikler vitrinleri süsledi; siz de keyifli yılbaşı hazırlığına evinizi süsleyerek başlayabilirsiniz. Evinizi yılbaşı havasına sokacak hazırlıklara başlayıp yılbaşı keyfini 31 Aralık gecesinde eğlenceli bir partiyle sonlandırabilirsiniz. Unutulmaz bir yılbaşı partisi detaylarda gizlidir; bu yüzden bu özel geceye hazırlanırken davet listesinden mönüye süslemelerden müziğe kadar tüm detaylar mükemmel olmalı.

YILBAŞI RUHUNU YANSITIN

Yılbaşında eğlenceli bir parti vermek için hazırlıklara evinizden başlayın. Evinize yılbaşı ruhunu yansıtmadan içinizde o heyecanı hissetmeniz de mümkün değil; bu yüzden yılbaşı dekorunun olmazsa olmazı çam ağacıyla işe başlayabilirsiniz. Çam ağacınızı salonunuzda en güzel köşeye yerleştirdikten sonra sıra en keyifli işe; onu rengarenk parlak toplar, kozalaklar, çanlar ve minik Noel Babalarla süslemeye geliyor. Noel ağacı süslemek çoğu kişi için yılbaşı hazırlığının belki de en keyifli kısmı; özellikle de tüm yıl bugünü bekleyerek heyecanlanan çocuklar için. Ağacınızı zevkinize göre süsledikten sonra kırmızı ve yeşil temalı çiçekler, peçeteler, mumlar, şapka, maske ve süslemelerle evinizde tam bir yılbaşı ortamı yaratın.

O gece misafirlerinize dağıtmak üzere süsler, maskeler, borazanlar, külahlar, konfetiler ve kar spreylerini de almayı unutmayın. Camınıza yapıştıracağınız pamuktan kar taneleri, renkli-ışıklı süslemelerle içinizdeki çocuğa yılbaşı heyecanını yaşatabilirsiniz; tabii misafirlerinize de…

PARTİYE KİMLER DAVETLİ?

Yılbaşı partisi organizasyonunun ilk aşaması, bu gecede birlikte olmak istediğiniz kişileri seçmek; yani bir davetli listesi hazırlamak. Bu listede yeni yıla birlikte girmek istediğiniz, birlikte eğlenmekten keyif aldığınız dostlarınız yer almalı. İstediğiniz kalabalık bir parti mi, yoksa yalnızca yakın arkadaşlarınızla eğleneceğiniz daha küçük ve samimi bir parti mi?

Bu sorunun cevabını verdikten sonra davetli listenizi hazırlayın. Listeyi belirledikten sonra dostlarınızı arayıp onlan telefonda partinize davet edebilir veya bu daveti daha yaratıcı ve ilgi çekici bir yolla yapabilirsiniz. Örneğin eğlenceli bir e-posta veya özel tasarlanmış bir yılbaşı kartı ile. Karton, zarf, süslemeler gibi malzemeleri satın alarak her davetliye özel bir kart da hazırlayabilirsiniz. Bununla ilgilenecek vaktiniz yoksa hazır kartlar satın alıp kişiye özel notlar yazabilirsiniz.
MÖNÜ OLUŞTURMA

Yılbaşı partisi organize ederken öncelikle partinin nasıl olacağına karar vermelisiniz. Kişi sayısı da partinin konseptinde belirleyici olacaktır. Düşündüğünüz yemekli bir parti mi, yoksa davetlilerin yemekten sonra katılacağı içkili bir davet mi? Evinizin fiziki şartlarını da düşünerek kişi sayısı fazla olacaksa yemekli bir davet vermek zor olabilir. Yakın dostlarınızla olacağınız küçük bir parti için ise yemekli bir hazırlık yapabilirsiniz. Düşündüğünüz yemekli bir davetse yılbaşına özel bir mönü hazırlamanız gerekir. Bu menüde yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi hindi dolması da olsun derseniz isterseniz kendiniz hazırlayabilir veya dışarıda pişirtip eve sipariş verebilirsiniz. Bazı otel ve restoranlar, yılbaşı için hindi siparişi alıyor. Misafirlerinizin sayısı fazla olmasına rağmen yemekli bir davet vermek istiyorsanız açık büfe bir sofra hazırlayabilirsiniz. Planladığınız, yemek sonrası bir partiyse alkollü ve alkolsüz içeceklerin yanında mini köfteler, kanepeler, cips, kuruyemiş, peynir, meyve gibi ikramların yer aldığı bir mönü hazırlayabilirsiniz. Parti için dolabınızda bol bol buz bulundurmayı unutmayın; ve tabii ki saatler 00:00’ı gösterdiğinde patlatmak üzere şampanyayı da…

  Aşısı olmayan hastalık: Kurumsal bağımlılık

GECEYİ RENKLENDİRİN

evde-yilbasiDavetli listesi, yılbaşı dekoru ve yeme-içme konsepti gibi detayların ardından sıra nasıl eğleneceğinize karar vermeye geliyor. Yakın arkadaşlarınızı ağırladığınız bir yılbaşı partisinde eğlenmek için gecenize renk katacak ve bolca güleceğiniz oyunları tercih edebilirsiniz. Bunlar ne mi? Tabii ki bir yılbaşı klasiği olan tombala, tabu, monopoly, scrabble, pictionary, wii oyunları veya karaoke… Herkesin katılımıyla eğlendirecek bu oyunlar, gecenin en keyifli ve unutulmaz saatlerini yaşatabilir.

VE MÜZİK…

Müzik, tabii ki eğlenceli bir yılbaşı gecesinin olmazsa olmazı. Yemek sırasında, sonrasında ve gecenin ilerleyen saatlerinde dinleyeceğiniz müzikler için önceden listeler veya CD’ler hazırlayabilirsiniz. Bu listeleri belirlerken arkadaşlarınızla ortak zevkinize uygun parçalar seçmeye dikkat edin. Yılbaşı partisine özel bir play list’i gece öncesinde isterseniz kendiniz oluşturabilir veya bu işi gönüllü olarak yapacak bir arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz. Eğer düşündüğünüz kalabalık ve daha büyük çaplı bir parti ise gecenize özel bir DJ de getirebilirsiniz. Unutmayın ki müziksiz ve danssız bir yılbaşı partisi düşünülemez.

SÜRPRİZSİZ OLMAZ!

Misafirlerinize gecenin heyecanını arttıracak ve anı olarak saklayacaklan küçük hediye pakederi hazırlayabilirsiniz. Küçük ve eğlenceli hediyeleri paketleyerek her paketin üzerine sahibinin ismini yazıp çam ağacının altına koyun. Böylecehem bir yılbaşı klasiğini yaşatmış olursunuz hem de konuklarınız geceden hoş bir hatırayla ayrılmış olur. Bir diğer sürpriz alternatifi olarak yeni yıl dileklerini küçük kağıdara yazıp bir çekiliş de yapabilirsiniz.

EĞLENİN!

Parti ile ilgili tüm detayları düşündükten ve organizasyonu yaptıktan sonra geriye tek bir şey kalıyor; eğlence! Her şeyi kontrol etmeye çalışan mükemmeliyetçi yanınızı rafa kaldırın ve doyasıya eğlenin. Sizin eğlenmeniz, misafirlerinizin de geceden keyif almasını sağlar. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar kendinizi müziğe ve eğlenceye kaptırarak 2013’e sevdiklerinizle birlikte güzel bir başlangıç yapın.

Belit ŞENOL
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü, film ve müzik endüstrisinin toplam büyüklüğünü geride bıraktı. Ve daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir